Uygulama

Pardus/Linux için Sistem İzleme Merkezi

Linux masaüstünüzün performansını ve kullanımını izlemenizi sağlayan yeni açık kaynaklı ve ücretsiz uygulaması System Monitoring Center geliştirici Hakan Dündar tarafından hazırlandı.

GTK ve Python’da yazılan Sistem İzleme Merkezi, GNU/Linux masaüstünüz için daha detaylı bir sistem izleme aracıdır. Aynı zamanda birçok benzersiz ve ilginç özellikle birlikte gelen güçlü bir sistem performansı ve kullanımı izleme yazılımıdır .

Uygulama, CPU, GPU, RAM, disk, ağ, işlemler, hizmetler, başlangıç ayarları , sistem sensörleri ile bilgisayarınızın donanımı ve yazılımı hakkında her türlü ayrıntıyı görüntüleyen cömert bir grafik kullanıcı arabirimi ile birlikte gelir.

Sistem İzleme Merkezi’nin arayüzü, size söz konusu donanım ve yazılımın izleme ve yönetim işlevselliğini sağlamak için sekmeler kullanır.

System Monitoring Center

İşlemler sekmesi, çalışan tüm işlemlerinizi veya kök (sistem yönetimi) erişiminiz varsa işlemleri veya diğer kullanıcıları yönetmenizi sağlar. İşlemler sekmesine işlevsel olarak benzeyen Başlangıç ​​ve Hizmetler sekmelerinden, kullanıcıya özel veya sistem çapında başlatma uygulamalarının yanı sıra yüklü veya yüklenmemiş sistemd hizmetlerini yönetebilirsiniz.

Kullanıcılar sekmesi, oturum açmış ve oturumu kapatmış kullanıcıları yönetmenize olanak tanır ve Sistem sekmesinden GNU/Linux işletim sisteminiz hakkında ayrıntılı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Performans sekmesinin CPU, RAM, disk, ağ ve GPU alt sekmeleri ve Sistem sekmesi dışında her sekme, etkileşimde bulunmak istediğiniz öğeleri bulmayı kolaylaştıran bir arama işlevi içerir (örn. bir işlemi sonlandırma).

Diğer ilginç özellikler arasında, 7/24 performans izleme için (uygulama açıkken ve arka planda çalışırken) her zaman üstte ve yarı şeffaf kayan özet penceresi bulunur. Bunu masaüstünüzdeki bir Conky widget’ı gibi düşünebilirsiniz ve genel ayarlardan görmek istediğiniz ayrıntıları özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca, uygulama başlık çubuğunda bir performans özeti içerir, Açık veya Koyu gibi sistem temasına uyum sağlayabilir ve ARM cihazlarını destekler. Dil desteği şu anda İngilizce ve Türkçe olarak mevcuttur.

Sistem İzleme Merkezi’ni denemek isterseniz, Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlar için bir DEB paketinin yanı sıra projenin GitHub sayfasındaki kaynak tarball’ı bulacaksınız . Kaynak tarball, RPM tabanlı dağıtımlar ve Arch Linux ve türevleri için paketler oluşturmak için kullanılabilir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.