Uygulama

OneDriver Kullanarak OneDrive’a Erişin

OneDriver , Microsoft OneDrive için yerel bir Linux dosya sistemidir. Araç, OneDrive’ı bağlar ve ardından dosyalar yerel sabit diskinizdeymiş gibi dosya yöneticinizden ve diğer uygulamalardan ona erişmenize olanak tanır.

OneDriver’ı kullanırken dosyalar yalnızca onları açtığınızda indirilir. Eğer, Microsoft OneDrive’ınızda çok sayıda dosyanız varsa, bunları kullanmadan önce hepsinin indirilmesini beklemeniz ve seçici eşitleme kullanmanız gerekmediği anlamına gelir. OneDrive klasöründe oluşturduğunuz tüm değişiklikler veya yeni dosyalar otomatik olarak Microsoft OneDrive’a yüklenir (veya tersi).

Ayrıca, daha önce açtığınız dosyaların, bilgisayarınız artık İnternet’e bağlı olmasa bile kullanılabilir olduğunu unutmamak da önemlidir. Ancak, daha önce açmadığınız dosyalara erişmek için İnternet bağlantınızın olması gerekir. İnternet erişimini kaybederseniz dosya sistemi salt okunur hale gelir ve internete yeniden bağlandığınızda otomatik olarak yeniden yazma erişimini etkinleştirir.

Birkaç gün önce yayınlanan en son OneDriver 0.11.0 ile araç, Microsoft OneDrive hesapları eklemeyi, OneDrive hesaplarını bağlamayı / bağlantısını kesmeyi ve başlangıçta OneDrive’ı otomatik olarak bağlamayı kolaylaştıran bir GUI içerir. 

OneDriver’ı kullanırken bilmeniz gereken bazı sınırlamalar/bilinen sorunlar da vardır:

  • çünkü bazı dosya yöneticileri, işleri yavaşlatabilecek küçük resimler oluşturmak için bir dizindeki tüm dosyaları otomatik olarak indirir. Bu, ilk küçük resimler oluşturulduğunda yalnızca bir kez olur
  • Sembolik bağlantılar Microsoft OneDrive ve dolayısıyla OneDriver tarafından desteklenmez
  • Microsoft, API’sini açığa çıkarmadığından OneDriver kullanarak OneDrive Geri Dönüşüm Kutusu’na erişemezsiniz.
  • OneDriver, işleri hızlandırmak için eriştiğinizde dosyaları belleğe yükler, ancak bu çok büyük dosyalarda iyi çalışmaz

OneDriver, Fedora 33, 34 ve Rawhide ve Centos Stream 8 için bir COPR deposunda mevcuttur .

Ubuntu 20.04 için OneDriver PPA’da mevcuttur . Ubuntu 21.04 kullanıyorsanız, sorunsuz çalışması gerektiği için Ubuntu 20.04 DEB paketini PPA’dan indirebilir ve kullanabilirsiniz.

OneDriver ‘ı buradan indirebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.