Linux’ta OpenSCAD Nasıl Kurulur

Tasarımcılar ve makine mühendisleri harika makineler ve aletler üretiyorlar. Yaratıcı ve mantıklıdırlar, bu da onların bir şeyleri görselleştirmelerine yardımcı olur. Çalışmalarına, tasarımlarını kolayca görselleştirmelerine ve değişiklik yapmalarına olanak tanıyan CAD yazılımı yardımcı olabilir.

OpenSCAD, hassas 3D modellemeye olanak tanıyan benzersiz, komut dosyası tabanlı bir CAD uygulamasıdır. Açık kaynaklıdır ve Debian, Ubuntu, Fedora ve daha fazlası gibi çeşitli Linux dağıtımlarıyla uyumludur. Kurulum basittir ve apt, yum ve pacman gibi paket yöneticileri veya Snap ve Flatpak aracılığıyla yapılabilir. OpenSCAD, mühendislik ve mimari gibi yüksek düzeyde doğruluk gerektiren alanlar için idealdir.

OpenSCAD’in bazı özellikleri:

 • Windows, Mac, Linux vb. gibi çok çeşitli platformlarda mevcuttur.
 • 3D modeller, komut dosyasına yazılan kod aracılığıyla oluşturulur.
 • 3D modelleme, bilimsel modeller, 3D baskı, mimari planlar, mühendislik modelleri ve çok daha fazlası için kullanılabilir.
 • Tasarımlar kolayca kopyalanabilir ve diğer tasarımların üzerine inşa edilebilir.
 • Mühendislik, mimarlık ve bilim gibi alanlar doğruluk ve hassasiyet gerektirir. Modeller OpenSCAD’deki kodlardan oluşturulduğu için kodda hassas ölçümler tanımlayabilirsiniz ve doğru bir şekilde modellenir.
 • OpenSCAD’in kullanıcı dostu kodlama dili, CAD yazılımına yeni başlayanlar için bile öğrenmeyi ve kullanmayı kolaylaştırır
 • OpenSCAD’in komut dosyaları otomatik işlem hatları ve iş akışlarında da kullanılabilir. Bu, tasarımların anında programlı olarak oluşturulmasına yardımcı olur.

OpenSCAD’i Linux’a Kurmak İçin Ön Koşullar

OpenSCAD’i Linux’a kurmadan önce önkoşullardan bazıları şunlardır: –

 • Sisteminize sudo veya root erişiminiz olmalıdır. OpenSCAD kurulumu yönetici ayrıcalıkları gerektirir.
 • Linux dağıtımınızın OpenSCAD tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol edin. OpenSCAD’in desteklediği popüler Linux dağıtımlarından bazıları şunlardır: – Debian, Ubuntu, Kubuntu, Fedora, openSUSE ve çok daha fazlası.
 • İyi özelliklere sahip modern bir donanıma sahip olmalısınız.
 • OpenScad’i indirmek için hızlı ve istikrarlı bir internet bağlantısı.
 • Paket yöneticinizi ve sisteminizi güncelleyin.

OpenSCAD’i Linux’a Kurmak İçin Adım Adım Kılavuz

OpenSCAD’i apt, yum ve Pacman gibi varsayılan paket yöneticileri veya snap veya flatpak gibi diğer paket yöneticileri aracılığıyla kurabilirsiniz. Kurulum yöntemini birden fazla yolla listeledik. Hangisini uygun buluyorsanız onu seçebilirsiniz.

OpenSCAD’in Debian/Ubuntu/Kubuntu tabanlı Linux dağıtımlarına kurulması

OpenSCAD paketi, varsayılan apt paket yöneticisinin depolarından kurulabilir. Terminali açın ve bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırın: –

1sudoapt installopenscad
OpenSCAD Apt Install

OpenScad’in Fedora tabanlı Linux dağıtımlarına kurulması

OpenScad’i kurmak için yum paket yöneticisini kullanabiliriz. Bunu yapmak için paket yöneticisini açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

1# yum install openscad

Ayrıca OpenScad’in MCAD kütüphanesini de kurabilirsiniz. MCAD kütüphanesi, çeşitli tasarımlarda ve maketlerde yaygın olarak kullanılan ortak bileşenleri içerir. MCAD’i kurmak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın: –

1# yum install openscad-MCAD

OpenScad’i Arch Linux tabanlı dağıtımlara kurmak

OpenScad paketi, varsayılan pacman paket yöneticisinin deposunda mevcuttur. Kurulumu yapmak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın:

1# pacman -S openscad

OpenScad’i snap aracılığıyla Linux’a kurmak

Snap, Linux dağıtımları için popüler bir paket yöneticisidir. Eğer sisteminizde Snap kuruluysa OpenSCAD’i kurmak için onu kullanabilirsiniz. OpenScad’i kurmak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın: –

1sudosnap installopenscad
OpenSCAD Snap Install

Flatpak aracılığıyla OpenScad’in Linux’a kurulması

OpenScad paketi Flatpak depolarında mevcuttur. Flatpak aynı zamanda Snap gibi popüler bir paket yöneticisidir. Sisteminizde Flatpak kurulu ise OpenSCAD’i kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

1flatpak installflathub org.openscad.OpenSCAD

OpenScad’in Linux’a AppImage dosyası aracılığıyla kurulması

OpenSCAD’i AppImage dosyasından manuel olarak kurmak istiyorsanız, bunu paket dosyasını resmi web sitesinden indirerek yapabilirsiniz. Bunu yapmanın adımları şunlardır:

 • Resmi siteyi ziyaret edin ve uygun AppImage dosyasını indirin.
 • Terminali indirilen AppImage dosyasının dizinine açın.
 • Dosyayı GUI seçeneklerinden çalıştırılabilir hale getirin. Veya bu komutu da çalıştırabilirsiniz: –
1chmodu+x <File_name>
OpenScad Executable AppImage
 • Dosya yürütülebilir hale gelecektir ve artık OpenScad’i çift tıklatarak çalıştırabilirsiniz.

OpenScad nasıl kullanılır?

OpenScad, komut dosyası tabanlı bir CAD aracıdır. Bu, 3D modellerinizi oluşturmak için yazacağınız anlamına gelir. OpenScad’de bulunan sözdizimi ve işlevler hakkında bilgi edinmek için resmi belgelere göz atmanızı öneririz. Aşağıda başlamanız için basit bir örnek listeledik.

İlk başta yeni bir proje yapmanız veya mevcut bir projeyi açmanız istenir. Yeni bir proje yapmaya karar verdik. OpenSCAD hakkında daha fazla bilgi edinmek için karşılama ekranındaki örnekleri de okuyabilirsiniz.

OpenSCad Welcome Screen

OpenScan’in kullanıcı arayüzü şuna benzer. Bir önizleme penceresi, araç çubuğu, konsol ve düzenleyici pencereleri vardır. Herhangi biri görünmüyorsa Görünüm menüsünden geçiş yapabilirsiniz. Bu örnekte basit bir küp oluşturacağız. Bunu yapmak için yaz

1cube([x,y,z]);

N, küpün uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini belirtir. Bunu yazdıktan sonra derleyip görüntülemek için f5 veya f6 tuşuna basın.

OpenSCAD Cube Render

Ayrıca küp üzerinde çevirme, ölçekleme, döndürme vb. eylemler de gerçekleştirebilirsiniz. Çevirmek için aşağıdaki komutu kullanın:

1234cube([n,n,n]);translate([x,y,z]) {  cube([n,n,n]);}
OpenSCAD Cude Translation

Burada n küpün uzunluğu, genişliği ve yüksekliğidir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.