Doküman

Linux’ta NTFS Bölümü Nasıl Bağlanamadı Hatası Nasıl Giderilir

Aşağıdaki ekran görüntüsü, Linux sisteme eklenmesi istenen diske ait NTFS bağlanamadı hatası örneğini göstermektedir.

Bu hatayı düzeltmek için, yaygın NTFS sorunlarını düzelten küçük ve kullanışlı bir uygulama olan ntfsfix’i kullanabilirsiniz. ntfsfix, ntfs-3g paketinin (NTFS’nin açık kaynaklı bir uygulaması) bir parçasıdır ve birkaç temel NTFS tutarsızlığını onarmaya yardımcı olur., NTFS günlük dosyasını sıfırlar ve Windows’ta ilk önyükleme için bir NTFS tutarlılık denetimi zamanlayıcısı oluşturur.

Uygulamayı bilgisayarımızda çalıştırmak için ntfs-3g paketini aşağıdaki gibi kurmanız gerekmektedir .

----------- Debian, Ubuntu ve Mint'te ----------- 
$ sudo apt-get install ntfs-3g

----------- RHEL, CentOS ve Fedora'da -----------
$ sudo yum install epel-release
$ sudo yum install ntfs-3g

Linux ntfs-3g paketini kurduktan sonra, ntfsfix komutunu çalıştırın, düzeltmek istediğiniz NTFS bölümünü gösterildiği şekilde parametre olarak verin.

ntfsfix’in yalnızca ne yapılacağını gösterdiği test sürüşü gerçekleştirmek için -n veya –no-action seçeneğini kullanabilirsiniz.

$ sudo ntfsfix -n /dev/sda5

ntfsfix, bozuk sektörler listesini temizlemek için yararlı başka bir yararlı seçeneğe sahiptir ( -b veya --clear-bad-sectors ). Bu özellik, özellikle bozuk kesimlere sahip eski bir diski yeni bir diske klonladıktan sonra kullanışlıdır.

$ sudo ntfsfix -b /dev/sda5

Ayrıca, ntfsfix, disk hataları giderildikten sonra bağlandığında oluşturulan uyarı bilgisini kaldırabilir. Bunu yapmak için -d seçeneğini kullanabilirsiniz.

$ sudo ntfsfix -d /dev/sda5

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.