Linux’ta Cron İşleri Oluşturmak ve Test Etmek için 6 Çevrimiçi Araç

Cron, Linux’ta bir arka plan programı olarak çalışır ve belirli zamanlarda, tarihlerde veya aralıklarda arka planda periyodik ve otomatik olarak çalışan çeşitli yedekleme türleri, sistem güncellemeleri ve çok daha fazlasını gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Bir cronjob’u doğru sözdizimiyle zamanlamak bazen kafa karıştırıcı olabilir, yanlış ifadeler cronjob’un başarısız olmasına veya hiç çalışmamasına neden olabilir. Bu yazıda, Linux’ta cronjob sözdizimi oluşturmak ve test etmek için 6 yararlı çevrimiçi (web tabanlı) programdan bahsedeceğiz.

1. Crontab Generator

Crontab Generator bir işi planlamaya yardımcı olacak bir crontab girişi oluşturmak için oldukça faydalı bir çevrimiçi programdır. Crontab dosyanıza kopyalayıp yapıştırabileceğiniz bir sözdizimi oluşturmanıza yardımcı olabilecek kadar basit, açıklayıcı bir imkan sunar.

2. Cron Maker

Cron Maker , cron ifadeleri oluşturmanıza yardımcı olan web tabanlı bir programdır; Quartz açık kaynak kitaplığını kullanır ve tüm ifadeler Quartz cron formatına dayanır. Ayrıca, sonraki planlanan tarihleri ​​görüntülemenizi sağlar (sadece bir cronjob ifadesi girin ve sonraki tarihleri ​​hesaplayın).

3. Crontab GUI

Crontab GUI harika ve orijinal bir çevrimiçi crontab editörüdür. Mobil cihazlarda da iyi çalışır (tamamen optimize edilmiştir) (akıllı telefonunuzda veya tablet PC’nizin web tarayıcısında dahi cron sözdizimi oluşturabilirsiniz).

4. CRON Tester

CRON Tester , cron zaman tanımlarınızı test etmenizi sağlayan kullanışlı bir cron test uygulamasıdır. Yapmanız gereken tek şey, cron sözdizimini kopyalayıp cron tanımı alanına yapıştırmak, ardından yineleme sayısını seçmek ve çalışacağı çeşitli tarihleri ​​görmek için ” Test ” e tıklamaktır .

5. Crontab Guru

Crontab Guru , basit bir çevrimiçi cron çizelgesi editörüdür. Ek olarak, cronjob’unuzu izlemek için kullanışlı bir imkan sağlar. Tek yapmanız gereken, sağlanan komut parçacığını kopyalamak ve crontab tanımının sonuna eklemek. Cron işinizin başarısız olması veya başlamaması durumunda, bir uyarı e-postası ile bilgilendirilirsiniz.

6. Easycron

Easycron , corntab.com cron editörü için harika bir web tabanlı cron zamanlayıcıdır. Bir ” çağrılacak URL ” belirterek , ne zaman çalıştırılacağını ayarlayarak, bir cron ifadesi belirterek veya tanımlayıcı bir formdan manuel olarak ekleyerek bir cron işi oluşturabilirsiniz. Daha da önemlisi, küçük bir güvenlik katmanı için isteğe bağlı olarak temel HTTP kimlik doğrulamasını kullanabilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.