Belge

Linux Terminalinde Sunucu Dış IP Adresini Bulmanın 4 Yolu

Bilgisayar ağlarında, bir IP (İnternet Protokolü) adresi, iletişim için İnternet Protokolünü kullanan bir ağa bağlı her cihaza kalıcı veya geçici olarak atanan sayısal bir tanımlayıcıdır. İki ana işlevi, bir ağı veya bir ağdaki ana bilgisayarı tanımlamak ve ayrıca konum adreslemeye hizmet etmektir.

Şu anda IP adreslerinin iki sürümü vardır: IPv4 ve IPv6, bunlar özel (dahili bir ağ içinde görüntülenebilir) veya genel (internetteki diğer makineler tarafından görülebilir) olabilir.

Ek olarak, ağ yapılandırmalarına bağlı olarak bir ana bilgisayara statik veya dinamik bir IP adresi atanabilir. Bu yazıda size Linux makinenizi veya sunucunuzun genel IP adresini Linux’taki terminalden bulmanın 4 yolunu göstereceğiz.

1.Dig Yardımcı Programını Kullanma

dig , DNS ad sunucularını araştırmak için basit bir komut satırı yardımcı programıdır. Genel IP adreslerinizi bulmak için aşağıdaki komutta olduğu gibi opendns.com çözümleyicisini kullanın:

$ dig +short myip.opendns.com @resolver1.opendns.com

120.88.41.175

2. Host Yardımcı Programını Kullanma

host komutu, DNS aramaları yapmak için kullanımı kolay bir komut satırı yardımcı programıdır. Aşağıdaki komut, sisteminizin genel IP adresini görüntülemenize yardımcı olacaktır.

$ host myip.opendns.com resolver1.opendns.com | grep "myip.opendns.com has" | awk '{print $4}'

120.88.41.175

Önemli: Sonraki iki yöntemde, IP adresinizi aşağıda açıklandığı gibi komut satırında görüntülemek için üçüncü taraf web siteleri kullanılır.

3. wget Komut Satırı İndiricisini Kullanma

wget, HTTP, HTTPS, FTP ve çok daha fazlası gibi çeşitli protokolleri destekleyen güçlü bir komut satırı indiricisidir. Genel IP adresinizi aşağıdaki gibi görüntülemek için üçüncü taraf web siteleriyle birlikte kullanabilirsiniz:

$ wget -qO- http://ipecho.net/plain | xargs echo
$ wget -qO - icanhazip.com

120.88.41.175

4.CURL Komut Satırı İndiricisini Kullanma

curl, desteklenen protokollerden herhangi birini (HTTP, HTTPS, FILE, FTP, FTPS ve diğerleri) kullanarak bir sunucudan dosya yüklemek veya indirmek için kullanılan popüler bir komut satırı aracıdır. Aşağıdaki komutlar genel IP adresinizi görüntüler.

$ curl ifconfig.co
$ curl ifconfig.me
$ curl icanhazip.com

120.88.41.175

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.