Belge

Linux Terminalinde Kopyalama – Yapıştırma

Bu yazı, Terminal üzerinde çalışırken komut satırlarını ve metni nasıl kopyalayıp yapıştıracağınızı anlatmaktadır.

Ctrl + C ve Ctrl + V Klavye Kısayollarına Bakış

Hepimiz, belgeler, dosya ve dizinler ile metinleri kopyalayıp yapıştırırken Ctrl + C ve Ctrl + V klavye kısayollarına alışkınız. Bu kısayollar, Dosya Yöneticisi, Metin Düzenleyici ve LibreOffice paketleri dahil olmak üzere çoğu Linux ortamında çalışmaya devam ederken, Terminal’de çalışmayacaktır.

Terminal’deki bu davranışın arkasında iyi bir sebep var. Ctrl + C, Bash kabuğunda bir kesme anahtarı olarak kullanılır, yani etkin komutu veya programı iptal eder.

Kopyalamak için Ctrl + C ve yapıştırmak için Ctrl + V 1983’te Mac OS’de ve 1990’da pano oturumu için Microsoft Windows 3.x’te tanıtıldı. Unix ise bundan çok daha önce kullanılıyordu. Bu nedenle, modern Terminal yapıldığında, yapıştırma işlevi için Ctrl + V kullanılamadı.

Kısacası, Ctrl tuşu, Bash’de özel işlevleri gerçekleştirmek için bir karakterle birlikte kullanılır. Bu nedenle, modern Terminallerde doğrudan kullanılamıyor.

Linux Terminalinde metin nasıl yapıştırılır?

Yukarıda açıklanan sorun nedeniyle, modern Terminal geliştiricileri yapıştırma için Ctrl + Shift + V ‘yi tercih etti. Benzer şekilde kopyalama işlevi için Ctrl + Shift + C kullanıldı. Alternatif olarak, kopyalanan komut satırını yapıştırmak için sağ tıklayıp menüden yapıştır’ı seçebilirsiniz.

Terminal Kopyala-Yapıştır Klavye Kısayolları

Klavye kısayoluNasıl çalışır?
Ctrl+Üst Karakter+cSeçili metni kopyala
Ctrl+Üst Karakter+vKopyalanan metni yapıştır
Ctrl+uSatır başlangıcından imlece kadar her şeyi kesin
Ctrl+kİmleçten satırın sonuna kadar her şeyi kesin
Ctrl+wGeçerli kelimeyi imleçten önce kesin
Ctrl+yÖnceki kesilmiş metni yapıştırın

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.