Uygulama

Linux ‘ta AppImageLauncher nasıl kullanılır?

Uzun süredir Linux dağıtımlarını kullanan biriyseniz, muhtemelen “AppImages” terimiyle karşılaşmışsınızdır. Bilmeyenler için, AppImage, uygulama olarak çalıştırmak için yalnızca yürütülebilir ayrıcalık gerektiren hepsi bir arada taşınabilir bir dosyadır.

Farklı Linux dağıtımları arasında değişen bağımlılıkları olan paketlerin ve Flatpak’ların aksine, AppImages tam pakettir. Herhangi bir dış bağımlılığa güvenmeleri gerekmez. Bu, AppImages’ın hemen hemen her dağıtımda çalışmasına izin verir ve kurulum, onlara yürütülebilir bir dosya olma hakkını atamak kadar basittir.

Bununla birlikte, zaman içinde birçoğuyla uğraşıyorsanız, AppImages’ı yönetmek zor olabilir. Bunun nedeni, yalnızca CLI yardımıyla açılabilmeleridir. AppImages için başlatıcı görevi görebilecek bir uygulamaya sahip olmanın kullanışlı olabileceği yer burasıdır.

Endişelenmeyin, AppImageLauncher günü kurtarmak için burada. Adından da anlaşılacağı gibi, AppImages için başlatıcı görevi gören bir uygulamadır. AppImageLauncher, mevcut AppImages’ı Linux dağıtımınızın Uygulamalar menüsü ile entegre etmenize olanak tanır.

AppImageLauncher’ın kullanıcı erişilebilirliğini ve sınırlarla nasıl geliştirdiğini görünce, hiç şüphesiz sisteminizde olmasını isteyeceğiniz bir uygulamadır.

Bu yazı için Ubuntu 20.04 LTS kullanacağımıza dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, yöntem diğer dağıtımlar için çok da farklı olmamalıdır. Bunu söyledikten sonra başlayalım.

AppImages’ı Anlama

AppImageLauncher hakkında bilgi edinmeden önce, AppImages’ı anlamak iyi bir fikirdir.

Adından da anlaşılacağı gibi, AppImages, Linux ve dağıtımlarında bulunan bir taşınabilir yazılım biçimidir. Ek olarak, AppImages, süper kullanıcı izinleri gerektirmeden bir Linux dağıtımında uygulamaları yükleyebilir ve çalıştırabilir. Bu onlara, paket, snap, Flatpak vb. içeren geleneksel uygulama yükleme yöntemlerine göre bir avantaj sağlar.

AppImages için yükleme yöntemi, paketler için geleneksel yöntemlerden farklıdır. Linux dağıtımının dosya sistemine gerekli paketleri eklemek yerine, AppImages tüm uygulamanın sıkıştırılmış versiyonudur.

Bu, gerekli paketler AppImage’da zaten mevcut olduğundan, tek bir AppImage’ın birden çok Linux dağıtımında çalışabileceği anlamına gelir.

Kulağa ideal uygulama yükleyicisi gibi gelse de, birden fazla AppImages’ın yüklenmesi, aynı paketlerin tekrar tekrar kurulmasına yol açarak yedekliliğe ve sistemde fazladan yer kaplamasına neden olabilir.

AppImages hakkında bilgi edindiğinize göre, AppImageLauncher’ın nasıl kurulacağını öğrenmeye devam edebilirsiniz.

AppImageLauncher’ı Yükleme

Her şeyden önce, sisteminize AppImageLauncher’ı yüklemeniz gerekir. Bunun için Komut Terminalinden faydalanabilirsiniz.

AppImageLauncher’ı kurmak için $ apt install komutunu kullanabilirsiniz.

AppImageLauncher’ı sisteminize kurmak için şu adımları izleyin:

Komut Terminalini açarak başlayın. Terminalin kısayolu Ctrl + Alt + T’dir.

Terminal açıldıktan sonra aşağıdaki komutu yazın:

$ sudo apt update
Text Description automatically generated

Bu, depoları mevcut olan en son sürüme güncellemelidir.

Güncelleme tamamlandığında, Komut Terminaline aşağıdakini yazın:

$ sudo add-apt-repository ppa:appimagelauncher-team/stable
Text Description automatically generated
$ sudo apt install appimagelauncher
Text Description automatically generated

Adımları doğru takip ettiyseniz, sisteminizde AppImageLauncher kurulu olmalıdır. Şimdi geriye kalan tek şey, onu nasıl yapılandıracağınızı öğrenmek.

AppImageLauncher’a Başlarken

Yükleme işlemi sona erdiğinde, AppImageLauncher’ın nasıl kullanılacağını öğrenmenin zamanı geldi.

Başlamak için bir AppImage indireceğiz. Bu kılavuz için Atom AppImage’ı kullanacağız.

Seçtiğiniz AppImage indirildikten sonra, başlatmak için dosyaya çift tıklayın:

Graphical user interface, text, application Description automatically generated

Alternatif olarak, aşağıdakini yazarak Komut Satırı Girişinden başlatabilirsiniz:

$ ./<name of AppImage>.AppImage

Bizim durumumuzda,

$ ./Atom-0-Build7.4.glibc2.17-x86_64.AppImage

AppImageLauncher ilk kez başlatıldığından, AppImages için merkezi bir konum seçmenizi isteyen bir istem görmelisiniz. Varsayılan konum dışında herhangi bir konum kullanmak istiyorsanız, “Özelleştir”e tıklayın ve istediğiniz konumu seçin:

Konumu seçtikten sonra “Tamam”a tıklayın. Şimdi aşağıdaki resme benzer bir istemi olan bir pencere görmelisiniz:

A screenshot of a computer Description automatically generated with medium confidence

Seçtiğiniz AppImage’ı yalnızca bir kez çalıştırmak istiyorsanız, “Bir kez çalıştır”a tıklayın. Yürütülebilir hale getirmek ve merkezi dizine taşımak istiyorsanız, “Entegre et ve çalıştır” a tıklayın. Bu, AppImage için ilgili simgeleri oluşturacak ve sadece basit bir tıklama ile yürütmenize izin verecektir:

Graphical user interface, text Description automatically generated

Yapılandırma tamamlandığında, artık CLI’yi kullanmadan AppImage’ı başlatabilirsiniz. Arama çubuğuna uygulamanın adını yazmanız yeterlidir.

Graphical user interface Description automatically generated

AppImages’ın Hedef Konumunu Değiştirme

Daha önce belirtildiği gibi, AppImageLauncher, AppImages’ı sisteminizde bir hedef konuma taşımaktan sorumludur. Bir kez yapılandırdıktan sonra konumu değiştirmek mümkündür. İşlem basittir ve Grafik Kullanıcı Arayüzünü kullanır.

AppImages’ın hedef konumunu değiştirmek için bu adımları izleyin.

İlk önce Uygulamalar simgesine tıklayın ve Arama çubuğuna gidin. Arama çubuğuna “AppImageLauncher” yazın ve ilk sonuca tıklayın:

A screenshot of a video game Description automatically generated with medium confidence

Aşağıdaki resimde görülene benzer bir pencere görmelisiniz:

Graphical user interface, text Description automatically generated

Ardından, AppImageLauncher sekmesine gidin. “Yönetimi kolaylaştırmak için AppImage dosyalarınızın saklanacağı yer” altında bir klasör simgesi görmelisiniz. Üzerine tıklayın ve ihtiyacınıza göre yeni hedef konumu seçin:

Graphical user interface, text Description automatically generated

Adımları doğru izlediyseniz, şimdi AppImage dosyalarınızın merkezi konumunu değiştirmiş olmalısınız. Tüm yeni AppImages şimdi yeni konumda saklanacak.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.