Linux Sistem Doktoru ve İzleme

Stacer, kullanıcıların tüm sistemi farklı yönlerle yönetmesine yardımcı olan, hepsi bir arada sistem yardımcı programı olan açık kaynaklı bir sistem iyileştirici ve uygulama monitörüdür.

Stacer, Oğuzhan İnan tarafından C++ ile geliştirilmiş grafik arayüzlü bir sistem izleme ve denetleme uygulamasıdır. Pardus/Debian ile CentOs/Fedora tabanlı dağıtımlar için kurulum paketi olmasının yanında, .appimage olarakta indirip kullanmak mümkün.

Stacer ‘ı Pardus ‘a Nasıl Yüklersiniz?

sürüm sayfasından kullanmakta olduğunuz dağıtıma uygun kurulum paketini indirebilirsiniz.

Ben hızlıca kullanabilmek için appimage dosyasını indirdim ve çalıştırdım.

huseying@pardus:~$ wget https://github.com/oguzhaninan/Stacer/releases/download/v1.1.0/Stacer-1.1.0-x64.AppImage
huseying@pardus:~$ chmod +x Stacer-1.1.0-x64.AppImage
huseying@pardus:~$ ./Stacer-1.1.0-x64.AppImage

Stacer çalıştığında bizi yukarıdaki gibi bir ekran karşılıyor. Peki Stacer ile neler yapabiliz?

Başlangıç ​​Uygulamaları

Başlangıç ​​Uygulamaları sekmesinde, sistemin önyükleme sırasında başlattığı uygulamaları görüntüleyebilir ve yeni başlangıç ​​uygulamaları kurabilirsiniz. Bu, özellikle farklı dağıtımlarla çalışıyorsanız kullanışlıdır: İlgili sistemlerde önyükleme sırasında çalışan uygulamaları nereye kurmanız gerektiğini her zaman düşünmeniz gerekmez ve ayrıca Stacer’a bir sonraki başlangıç ​​için bir uygulamayı kilitlemesini söyleyebilirsiniz.

Sistem Temizleyici

Burası, gereksiz günlük veya önbellek dosyalarını kaldırabileceğiniz ve sisteminizdeki çöp kutusunu boşaltabileceğiniz yerdir. Başlangıç ​​durumunda, Stacer çöp imhası için herhangi bir veri sağlamaz; önce istenen kategorileri etkinleştirmeniz ve ardından bir sistem taraması başlatmanız gerekir. Uygulama Önbelleği bölümünde dikkat edilmesi önerilir: Burada silme, uygulamanın başlatılmasını yavaşlatabilir ve günlükler söz konusu olduğunda dikkatli bir şekilde hareket etmeli ve en azından mevcut X.org günlüğünü ve Apt ve Dpkg günlük dosyalarını saklamalısınız.

Hizmetler

Sistem hizmetlerini başlatmak ve durdurmak, Hizmetler sekmesinde de aynı derecede kolaydır. Arama işlevi, belirli bir hizmeti bulmayı kolaylaştırır. Bir uyarı: Burada yanlış hizmeti kapatırsanız, yeniden başlatmayı heyecan içinde bekleyebilirsiniz.

Süreçler

İşlemler PID, CPU ve bellek kullanımı, vb. şeklinde sıralanabilir. Ayrıca, belirli işlemleri daha hızlı bulmak için ada göre de arayabilirsiniz. Bu pencerenin altında bir yenileme hızı kaydırıcısı göreceksiniz (varsayılan olarak her 1 saniyede bir kontrol etmektir. )

Kaldırıcı

Sistemde yüklü uygulamaların birçoğunu burada bulacaksınız ve kaldırmak için işaretleyip tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar

Kaynaklar sekmesi, son 60 saniyelik CPU, RAM, Disk, CPU Yük Ortalaması ve ağ etkinliğini görüntüler. Dört, sekiz veya daha fazla çekirdeğiniz varsa, Stacer bunları ayrı ayrı renklerde gösterir. Her grafiği ayrı ayrı görüntülemek için CPU Geçmişi yanındaki düğmeye basabilirsiniz.

Uygulamayı çok başarılı bulduğumu belirtmek isterim, ek olarak uygulaması hakkında bir çok sitede inceleme yazıları da yayınlanmış. Ülkemizde bir çok başarılı insanımız, bir çok başarılı işler çıkartıyor, belki çoğu zaman kimsenin haberi olmuyor.

En azından destek olmak adına elimizden geleni yapmalıyız diye düşünüyorum. Pardus ‘ta olduğu gibi.

Stacer web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.