LinuxMint

Linux Mint 21 Çıktı

Bu, Ubuntu tabanlı dağıtımın en son sürümüdür ve yılın başında gördüğümüz Linux Mint 20.3 sürümüne kıyasla oldukça büyük değişiklikler taşır.

Her zaman olduğu gibi, Linux Mint 21 üç farklı distilasyonda mevcuttur: amiral gemisi Cinnamon sürümü (varsayılan olarak Cinnamon masaüstü ortamını kullanır), bir Xfce varyantı (Xfce masaüstünü kullanır) ve bir MATE seçeneği (MATE masaüstü ile birlikte gelir). varsayılan).

Linux Mint 21,  Ubuntu’nun en son uzun vadeli destek sürümü olan Ubuntu 22.04 LTS’ye dayanmaktadır. Bu, Mint kullanıcılarına bir dizi temel ince ayar ve arşiv güncellemesinin yanı sıra önümüzdeki beş yıl için sistem için garantili güvenlik güncellemeleri olduklarını bilmenin rahatlığını sağlar.

Bu güncellemede performans, uyumluluk ve kararlılıkta dikkate değer iyileştirmeler var. Mint, eski donanımlarda bile her zaman oldukça hızlı olmuştur, ancak bu alandaki geliştirmeler, üst seviye ve orta seviye donanım kullanıcıları kadar düşük seviye kullanıcılar tarafından da takdir edilecektir.

İlgili bir değişiklik, Cinnamon’ın pencere yöneticisi Muffin’in , daha önce olduğu gibi, GTK (CSD) ve Metacity (SSD) pencere türlerinin bir karışımı yerine tüm pencereleri GTK temasını kullanarak oluşturduğunu görür. Araç takımı seçimlerinden bağımsız olarak uygulamalar birbirleriyle daha tutarlı görünür ve pencereleme öğeleri keskin ve bozulmamış görünür.

Linux Mint 21 , Bluetooth cihazlarına bağlanmak için yeni bir araç sunar . Blueman , Linux Mint’in Cinnamon, Xfce ve MATE deneyimi de dahil olmak üzere tüm ortamlarda iyi bir şekilde entegre olan masaüstünden bağımsız bir yaklaşımdır. Blueman, ‘resmi Linux Bluetooth protokol yığını’ olan Bluez’un üzerine inşa edilmiştir.

Arka planda otomatik bir görev çalışırken (örn. sistem yedeklemeleri, yükseltmeler vb.) Mint artık tepsi alanına küçük bir gösterge koyuyor. Buradaki fikir, bu göstergenin, performansı (küçük de olsa) etkileyebilecek aktif bir sürecin devam edip etmediğini/ne zaman devam ettiğini kullanıcılara bildireceğidir.

Linux Mint 21’i indirin

Linux Mint 21 için sistem gereksinimleri Linux Mint 20’den beri değişmedi, bu nedenle bilgisayarınız oldukça modernse (64-bit işlemci, en az 2 GB RAM ve 15 GB boş alan) kurulum için hazırsınız. Linux Mint 21’i kurmak için yardıma ihtiyacınız olursa , Linux Mint web sitesinde kapsamlı bir kurulum kılavuzu bulunur.

Daha fazla bilgi için resmi Linux Mint 21 “Vanessa” sürüm notlarına göz atın veya doğrudan harekete geçin ve Linux Mint web sitesinden Linux Mint 21’i indirin (doğrudan indirme, ayna seçenekleri ve torrent seçenekleriniz var) .

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.