New kernel

Linux kernel 6.4 yayınlandı

Linus Torvalds, bugün Linux tabanlı işletim sistemleri için en son ve en büyük çekirdek serisi olarak Linux 6.4’ü piyasaya sürdü; bu, daha iyi donanım desteği ve yeni özellikler getiren büyük bir güncellemedir.

Linux çekirdeği 6.4’ün öne çıkan özellikleri arasında Intel LAM (Liniar Adres Maskeleme) desteği, kullanıcı izleme olayları, Makine Sahibi Anahtarları (MOK) için kullanılan makine anahtarının yalnızca CA tarafından uygulanan anahtarları depolama yeteneği, nolibc kitaplığı için LoongArch desteği, F2FS dosya sistemi için bölgelere ayrılmış blok aygıtların yanı sıra Svnapot uzantısı desteği ve RISC-V mimarisi için hazırda bekletme desteği.

io_uring alt sistemi, bir dosyaya aynı anda birden fazla doğrudan G/Ç yazması gerçekleştirebilecek şekilde geliştirildi (şu anda yalnızca EXT4 ve XFS dosya sistemlerinde desteklenir), SCTP (Akış Kontrol İletim Protokolü) protokolü, Adil ve Ağırlıklı Adil Sıralama (WFQ) planlayıcıları ve yardımcı işlevler için kullanıcı alanını çağırmak üzere yeni bir netlink tabanlı API uygulandı.

s390 (IBM System z) mimarisi, STACKLEAK güvenlik özelliği için destek aldı, NFS sunucu uygulaması artık RFC 9289 belirtimini destekliyor ve mükemmel araç, yeni bir referans sayımı kontrol altyapısı, varsayılan harita boyutunun 16384 olarak güncellenmesi gibi birçok değişiklik kazandı. Libtraceevent kitaplığı bağlı olmadığında “perf betiğinde” Python desteği, daha iyi kilit içeriği raporlaması ve örnekleri filtrelemek için BPF kullanma yeteneği.

Rust dil desteği, kendi ref sayma işlevlerine sahip C türleri için sarmalayıcılarda kullanılan ‘ARef’ türü, birkaç yeni kilitleme ilkesi, yapının güvenli bir şekilde sabitlenmiş olarak başlatılmasını kolaylaştırmak için pin-init API çekirdeği dahil olmak üzere birkaç ekleme de kazandı. Verileri bir kilitle korumak için LockedBy’, bağlama kasasını yansıtmak için bir UAPI kasası ve diğer işlevler.

Bunun dışında, Linux çekirdeği 6.4, Cloud AI için yeni bir Qualcomm QAIC DRM hızlandırmalı sürücü, x86 AMD üzerinde sanal NMI’ler için KVM desteği, GEM DMA sürücüleri için fbdev emülasyonu, Qualcomm Inline Crypto Engine desteği, yeni MMIO tabanlı modeller için destek (T2) ekler. Mac’ler), Intel Sierra Forest EDAC desteği, daha iyi BIG TCP performansı ve yeni bir BPF netfilter program türü.

Linux çekirdeği 6.4 ayrıca Mediatek sürücüsünde çeşitli termal iyileştirmeler, çok eski PCI ses kartlarında geliştirmeler, MAX9809x ve RT5631 codec’li NVIDIA sistemleri için ses desteği, tüm Kye tabletleri için genel destek, Logitech G935 kablosuz 7.1 surround ses desteği getiriyor gibi görünüyor. oyun kulaklıkları ve Intel’in 5. Nesil Xeon “Emerald Rapids” sunucu işlemcileri için PPIN desteği.

StarFive JH71x0 sıcaklık sensörü ve StarFive JH7110 RISC-V SoC, Acbel FSB032 güç kaynağı, Aquacomputer Aquastream XT pompası ve ROG STRIX Z390-F GAMING anakart için Linux 6.4’te yeni sürücüler de mevcuttur.

Ayrıca, en yeni Xbox denetleyicileri için gürleme desteği, Apple M2 CPU PMU desteği, Wi-Fi 7 (EHT) ağ desteği, Qualcomm Snapdragon platformları için geliştirilmiş destek, Novatek dokunmatik denetleyiciler için yeni bir sürücü, Lenovo Yoga Book X90F 2 desteği var -in-1 tablet, Hyper-V VTL modu desteği ve Apple M1 Pro/Max cihazları için Wi-Fi desteği.

AMDGPU grafik sürücüsü, ilk NBIO7.9, GC 9.4.3, GFXHUB 1.2, MMHUB 1.8 desteğine, ilk DC FAM altyapısına, ikincil VCN saatleri için sysfs düğümlerine ve ayrıca desteklenen APU’lar için sınırlı/sınıfsız iş yükü yönetimine sahip. Ayrıca Mediatek DRM sürücüsü 10 bit yer paylaşımı desteği aldı, Rockchip DRM sürücüsü 4K desteği aldı ve Collabora’nın Panfrost sürücüsü artık Mali MT81xx cihazlarını destekliyor.

Linux çekirdeği 6.4, GNU/Linux dağıtımınızda nasıl derleyeceğinizi biliyorsanız, Linus Torvalds’ın git ağacından veya kernel.org web sitesinden indirilebilir. Aksi takdirde, dağıtımınızın kararlı yazılım havuzlarına Linux çekirdeği 6.4 gelene kadar beklemeniz gerekir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.