Uygulama

Linux için en iyi 6 CAD görüntüleyici

Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD), bir tasarımın oluşturulmasına, değiştirilmesine, analizine veya optimizasyonuna yardımcı olmak için bilgisayarları kullanır. Yazılım, tasarımcının üretkenliğini artırmak, tasarımın kalitesini artırmak, dokümantasyon yoluyla iletişimi geliştirmek ve üretim veya üretim için bir veri tabanı oluşturmak için kullanılır.

CAD, birçok mühendislik akışının önemli bir parçasıdır. Mimari, otomobil parçaları tasarımı, havacılık, iç tasarım ve uzay mekiği araştırmalarında profesyonel olarak kullanılmaktadır.

SolidWorks ve Autodesk AutoCAD gibi çeşitli profesyonel düzeyde Bilgisayar Destekli Tasarım programları, Linux platformunda yerel olarak desteklenmez. Bu yazıda, Linux için mevcut olan en iyi performans gösteren CAD programlarına bakacağız.

Mevcut programları gözden geçirmenin yanı sıra, her bir yazılım için kurulum talimatlarını da sağladık. Ayrıca, diğer dağıtımların kurulum prosedürleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazılım web sitesine bağlantılar vereceğiz.

Linux için en iyi 6 CAD görüntüleyici

Bu liste o kadar spesifik değil; bu nedenle, bir numaradaki CAD uygulaması, 6 numaradakinden daha iyi kabul edilmemelidir, vb. O halde lafı fazla uzatmadan başlayalım.

1. LibreCAD

LibreCAD, Qt4 kitaplıkları kullanılarak oluşturulmuş bir Grafik Kullanıcı Arayüzü ile 2B tasarım için ücretsiz bir bilgisayar destekli tasarım uygulamasıdır. Aynı şekilde çok çeşitli platformlarda (Linux, Unix, macOS ve Windows İşletim sistemleri) çalışır. QCAD Community Edition’ın bir çatalı olarak geliştirilmiştir. İdeal olarak, CAD kaynak yoğun bir görev olma eğilimindedir ve mütevazı bir donanımınız varsa, kaynak kullanımı açısından hafif olduğu için LibreCAD’e gitmenizi tavsiye ederim. Geometrik yapılar için mükemmel bir araçtır.

2B bir araç olarak LibreCAD mükemmeldir, ancak 3B modellerde ve işlemelerde çalışmaz, dolayısıyla kusuru vardır. Bazen kararsız olabilir, ancak sizi hayal kırıklığına uğratmayacak güvenilir bir otomatik kaydetme özelliğine sahiptir.

LibreCAD özellikleri

Aşağıda LibreCAD’in ana özellikleri verilmiştir:

 • Tasarım araçlarını destekler.
 • GPLv2 desteği.
 • Geniş bir dosya formatı desteği yelpazesine sahiptir.
 • CAM yetenekleri vardır.
 • Dosyaları DXF, CXF, LFF formatlarında kaydedebilir/açabilir
LibreCAD’in Artıları:
 1. Ücretsizdir – Çok sayıda değerli ve göz alıcı özelliğe sahip bir CAD uygulamasını ücretsiz olarak bulmak, bütçesi sınırlı her kullanıcının minnettar olabileceği bir şeydir. Ayrıca, LibreCAD, bu özellikli paket çözümünü herhangi bir telif hakkı ihlaline tabi olmaksızın kopyalamanıza, dönüştürmenize ve kullanmanıza olanak tanıyan Genel kamu lisansı (GPLv2) kapsamında mevcuttur. Bu nedenle bu, kullanıcıların uygulamayı özgürce indirebileceği, dağıtabileceği ve veya dağıtabileceği anlamına gelir.
 2. Kullanım kolaylığı – Genel olarak LibreCAD, ana çalışma alanı ve katman araçlarını içeren bir pencere sunar. Boyut, çizim, blok ve katmanlar dahil olmak üzere menü çubuğunda birçok kategori bulabilirsiniz. Kullanıcıların arayüzünü özelleştirmesine olanak tanır. Bu, çalışma alanında olmasını istediğiniz herhangi bir öğeyi sürüklemekte özgür olduğunuz anlamına gelir. LibreCAD’in GUI’si Qt4 kütüphaneleri üzerine inşa edildiğinden, farklı platformlarda çalışmak söz konusu olduğunda herhangi bir sorun olmadığını unutmayın. Bu nedenle yazılım, performansını ve görünümünü değiştirmeden çeşitli platformlarda çalışabilir.
 3. Hepsi bir arada Grafik çözümleri – LibreCAD, yüksek kaliteli CAD proje çıktıları oluşturmaya yardımcı olacak bir araç arayan grafik fanatikleri ve endüstriyel tasarımcılar için hepsi bir arada bir çözüm olarak kabul edilebilir. Yazılım, ücretsiz olmasına rağmen, kullanıcıların karmaşık modeller oluşturmasına ve tasarlamasına, çok sayıda katman oluşturmasına ve önceki modellerini düzenlemesine olanak tanır.
 4. Topluluk tarafından yönlendirilen, platformlar arası bir programdır – Yazılım yalnızca gün boyu çalışmayı desteklemekle kalmaz; yazılımı kullanırken bir hatayla karşılaştığınızı söyleyin, ne yapacaksınız? Dünya çapında destek arayan aktif LibreCAD kullanıcıları ve geliştiricileri topluluğu burada devreye giriyor. Ek olarak, yazılım çok sayıda dilde mevcut olduğundan dil engeli de bir sorun değil.
 5. Yazdırma seçenekleri – Yazılım, birden çok yazdırma seçeneğini destekler.
 6. Özelleştirilebilir yazılım – Yazılım, kullanıcıların onu tercihlerine ve benzersiz ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine olanak tanır.
LibreCAD’in Eksileri:
 1. Her özelliğin ne yaptığına alışmadığınız sürece, onları anlamanızı zorlaştıran tuhaf sembollere sahiptir.
 2. Birçok araç içermez.
 3. 3D modelleri desteklemez.
 4. Bazı durumlarda çok kararsız olabilir.
 5. Bir Kullanım kılavuzundan yoksundur.

LibreCAD’i kurmak için aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın:

sudo apt-get install librecad
install librecad
libreCAD’i yükleyin
librecad interface

2. OpenSCAD

OpenSCAD, katı 3B CAD nesneleri oluşturmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir CAD yazılımıdır. Yazılım Windows, macOS ve Linux/Unix üzerinde çalışır. Kendi betik dilini kullanarak parametrik modellerin oluşturulmasını destekleyen bir 3D modelleyicidir. Modeller, yapıcı katı geometri adı verilen belirli bir teknikle oluşturulur. Bu teknik altında, basit nesneler dönüştürülebilir ve hemen hemen her karmaşık modeli oluşturmak için birleştirilebilir. Yazılımın arayüzü iki sütuna bölünmüştür. Sol taraf, modlarınızı oluşturmak için OpenSCAD komut dosyası dilini yazma esnekliğine sahip olduğunuz bir metin düzenleyicidir.

Oluşturulan bir model bu metin düzenleyicide “yazılacak”. Sağ üst kısım, modellerinizin olacağı “sanal” 3B alandır. Unutulmaması gereken bir nokta, X, Y ve Z açıklamalı referans eksenlerini bulmanız gerektiğidir. Sağ alt sütun, tüm hata mesajlarının veya modelinizin oluşturulması sırasında karşılaşılan diğer bilgilerin görüntüleneceği konsolu temsil eder. Ayrıca metin düzenleyicinin üzerinde ve referans eksenlerinin altında birer adet eylem çubuğu bulunduğunu da unutmamalısınız.

Aşağıda OpenSCAD ana özellikleri verilmiştir:

 • Parametrik tasarımlar oluşturur.
 • Dosyaları içe ve dışa aktarır.
 • GUI arayüzü.
 • Modelleri önizleyin.
 • CSG geometri motoru.
 • 3D modeller oluşturur.
OpenSCAD’in Artıları:
 1. OpenSCAD’in başlıca faydaları, kesin modelleme yöntemi, diğer dosya formatlarında 3D modelleri okuma ve oluşturma yeteneği ve birden çok ücretsiz teknolojiyi kullanmasıdır.
 2. Bu yazılımla, yazılım, konfigüre edilebilir komut dosyası dosyaları ve parametrelerden yararlandığından, mühendisler tasarım süreçlerinin tam kontrolüne sahip olduklarından emin olabilirler. Yazılım ayrıca modelleme işlemi sırasında kişiselleştirmeye izin verir.
 3. OpenSCAD, CSG’yi önizlemek için OpenGL ve OpenCSG, kullanıcı arayüzü için Qt ve CSG’nin uygulanması ve değerlendirilmesi için CGAL gibi çeşitli ücretsiz teknolojiler kullanır. Tüm bu teknolojiler, OpenSCAD’in parametrik tasarımlar oluşturmasını kolaylaştırır. Belirli toleranslara sahip modeller, matematiksel veya prosedürel bilgiler, hareketli parçalar, kapalı menteşeler ve hassas ölçümlerle birlikte hızlı bir şekilde oluşturulabilir.
 4. Su geçirmez, sağlam ve yüksek kaliteli STL dosya formatında dosya dışa aktarımını destekler.
 5. OpenSCAD kullanıcılarının emrinde sağlam ve ücretsiz bir 3D derleyici vardır. Yazılım ile katı nesneler ana işletim sistemleri (Linux, macOS ve Windows) kullanıcıları tarafından tasarlanabilir. Modelleme yöntemi, yapıcı katı geometriye (CSD) dayanmaktadır.
OpensCAD’in Eksileri:
 1. Standart olmayan bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.
 2. Programlama dilini öğrenmelisiniz.
 3. Sınırlı önizleme işlevi vardır.

OpenSCAD’i kurmak için aşağıdaki komutu kopyalayıp terminalinize yapıştırın:

sudo apt-get install openscad
install openscad
openCAD’i kurun

Openscad görünümü

openscad interface
openCAD arayüzü

3. BricsCAD (Paralı)

BricsCAD, hem 2D hem de 3D modelleme için ücretli, modern, çok platformlu bir CAD yazılımıdır. Yazılım, kullanıcıların daha az kaynak harcayarak daha hızlı çalışmasına ve daha yenilikçi olmasına yardımcı olmak için geliştirildi. Projelerini verimli bir şekilde yürütmek isteyen mühendisler, BricsCAD aracını en iyi seçenek olarak görebilirler. Bunun nedeni, .dwg için 2D CAD ve 3D modellemeyi destekleyen hepsi bir arada bir yazılım olmasıdır. Bu yazılımla kullanıcılar Classic sürüm, Pro sürüm ve Platinum sürüm arasından seçim yapabilir.

BricsCAD’in ana özellikleri aşağıdadır:

 • Dinamik boyutlar.
 • Akıllı dörtlü imleç.
 • Annotative scales.
 • Yerleştirilebilir panel.
 • Ayarlar yöneticisi.
 • Katmanlar ve içerik tarayıcısı.
 • Web harita hizmetleri.

BricsCAD’in Artıları:

 1. Bu yazılımın ana Profesyoneli, sezgisel olarak sekmeli arayüzü, akıcı iş akışı ve çizim gezginidir.
 2. Yazılımın kullanıcı dostu bir ekranı, temiz bir düzeni ve tamamen özelleştirilebilir araç çubukları vardır. Bu nedenle, ana araçlara erişim ve çizimde gezinme, arayüzün sunduğu ayırt edici şerit ile kolaylaştırılmıştır.
 3. Bir CAD sistemi olarak BricsCAD, tasarım fonksiyonları .dwg dosya formatına dayalı olduğu için benzersiz bir yazılımdır. 3B doğrudan katı modelleme, BrisCAD tarafından desteklenen sağlam ve esnek araçları kullanan bir geometrik kısıtlama çözücüsü tarafından da gerçekleştirilir.
 4. Yazılımın genişletilmiş BIM eklentisi sayesinde akıcı bir iş akışına sahiptir. Bu iş akışı, QuadTM imleç ve kullanılan boyutu algılayan ve komutları kullanıcının ihtiyacına göre ayarlayan bağlama duyarlı Quad imleç tarafından hızlandırılır. Bu aynı zamanda kullanıcıları güçlendirir ve bilgisayarlarına bilgi modellemesi yapmalarına olanak tanır.
 5. Ücretsiz denemeyi destekler.

BricsCAD’in Eksileri:

 1. Ayarlarından bazılarını bulmak ve değiştirmek biraz zor.
 2. Bazen daha büyük çizimlerde donuyor, ancak uygun şekilde yapılandırıldığında sorun olmuyor.

BricsCAD’i kurmak için resmi indirme sayfalarından bir DEB paketi dosyası indireceksiniz. İndirdikten sonra paket dosyasını indirilenler klasöründe bulmalısınız. Bu nedenle, aşağıdaki komutu kullanarak İndirilenler klasörüne gidin:

cd ~/Downloads

Bundan sonra, yazılımı yüklemek için dpkg komutunu çalıştırın:

sudo dpkg -i BricsCAD-*-amd64.deb
isntall bricscad
install BricsCAD

Yükleme işlemini tamamladığınızda, bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz, hatalar aşağıdaki komut kullanılarak kolayca düzeltilebileceğinden korkmanıza gerek yoktur:

sudo apt install –f

BricsCAD görünümü:

Bricscad interface
BricsCAD arayüzü

4. QCAD

Bu, 2D tasarım ve çizim için oluşturulmuş ücretsiz, çok platformlu açık kaynaklı bir CAD yazılımıdır. Yazılım, diğerlerinin yanı sıra binalar için teknik çizim planlarında, mekanik şemalarda uzmanlaşmıştır. QCAD Grafik Kullanıcı Arayüzü, Qt çerçevesini temel alır, dolayısıyla kullanıcı dostudur. Yazılım kısmen GNU genel kamu lisansı altında yayınlanmıştır ve 32-bit ve 64-bit Linux platformları, Microsoft Windows OS ve macOS için önceden derlenmiş paketlere sahiptir. Ekim 1999’da RibbonSoft tarafından geliştirilmiştir. QCAD 2, QCAD’i daha üretken, kullanıcı dostu, esnek hale getirmek ve diğer ürünlerle uyumluluğunu artırmak için tasarlanmıştır. QCAD2’den sonra, QCAD 3, Ağustos 2011’de önemli bir ekleme olarak popüler olarak Javascript arayüzü olarak bilinen ECMAScript ile piyasaya sürüldü. Yazılım, önceden oluşturulmuş modellerden oluşan kapsamlı bir parça kitaplığına ve daha etkili bir iş akışını destekleyen kolayca özelleştirilebilir bir arayüze sahiptir.

Aşağıda QCAD’in ana özellikleri verilmiştir:

 1. Çizim araçları – 2D CAD programı, tasarımlarınızı en iyisine kadar özelleştirmenize olanak tanıyan kapsamlı bir araç seti sunar. Bununla birlikte, planlarınızı çizmek için çok çeşitli çizgiler, şekiller ve çoklu çizgiler gelirken, bir dizi ölçüm aracı her şeyin tam olarak olması gereken yerde olmasını sağlar.
 2. Parça kitaplığı – Uygulamalar, somunlar, vidalar ve semboller dahil olmak üzere önceden oluşturulmuş 5000 CAD parçasından oluşan sağlam bir kitaplıkla aşağıdaki tasarım projelerinizi hızlandırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, daha akıcı bir çizim deneyimi için nesneleri doğrudan çizimlerinize hızlı bir şekilde bırakmanıza olanak tanır.
 3. Grup nesneleri –Yazılım, daha verimli bir iş akışı için tasarım öğelerini gruplandırmanız için size araçlar sunar. Ayrıca, bir bileşeni kurcalamanın geri kalanını etkilemesi için birbirine bağlı nesne blokları oluşturabilirsiniz. Program ayrıca işinize katmanlar atamanıza da olanak tanır, bu da genellikle projenin geri kalanını değiştirmeden bir nesne/eleman üzerinde çalışabileceğiniz anlamına gelir.
 4. Projeksiyonlar – Yazılım, prosesinizin neresinde olduğunuzu net bir şekilde görmenizi sağlayan çok çeşitli projeksiyonlarla modellerinizi sağlam bir şekilde kavramanızı sağlar. Dimetrik, planometrik, izometrik görünümlerden ve satıcının web sitesinde bulunabilecek eksiksiz bir projeksiyon listesinden oluşur.
 5. Özelleştirilebilir arabirim – yazılıma, kuruluşunuzun benzersiz iş gereksinimlerine uyacak şekilde ayarlayabilmeniz için tamamen özelleştirilebilir bir kullanıcı arabirimi eşlik eder.

QCAD’in Artıları:

 • Kullanımı kolay: Yazılım sezgiseldir ve kullanımı kolaydır.
 • Basit kurulum – sistem kurulum süreci hem indirme hem de kurma açısından kolaydır.
 • Ayrıntılı çizimler – Yazılım, kullanıcıların ayrıntılı kat planları ve şemalar oluşturmasını sağlayan bir çizim araç seti ile birlikte gelir.
 • Harici programlarda kullanım – sistem harici çizim çözümlerini destekler, yani kullanıcılar proje dosyalarını harici çizim yazılımı çözümlerinde açabilir.
 • Çok dilli – sistem çok sayıda dili destekler.
 • AutoCAD uyumluluğu – Kullanıcıların aynı projeleri QCAD ve AutoCAD’de yürütmesine olanak tanır.
 • PDF desteği, kullanıcıların mizanpajları PDF formatında dışa aktarmasına olanak tanıyarak kullanıcıları için daha esnek hale getirir.
 • Makine parçaları, çok sayıda mutfak, banyo ve ofis alanı tasarlayabilir.

QCAD’in Eksileri:

 1. Kararsız – sistem bazen çöker; yani istikrarsızlık.
 2. Eski arayüz – Bazıları, kullanıcı arayüzünün garip ve modası geçmiş olduğunu söylüyor.

QCAD yükleyici dosyasını indirin ve kurun. Dosyayı kurulum için yürütülebilir hale getirmek için bu prosedürü izleyin.

QCAD görünümü:

qcad interface
QCAD arayüzü

5. LeoCAD

LeoCAD, LEGO tuğlalarını kullanarak sanal modeller oluşturmak için kullanılan ücretsiz bir çapraz platform ve açık kaynaklı CAD yazılımıdır. Yazılım, büyük modeller oluşturmak için optimize edilmiştir ve birçok adımlı yapım talimatları oluşturmak ve aynı anda birden çok görünüme erişmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, efsanevi blok oyununun parçalarıyla sanal modeller oluşturmak için kullanabileceğiniz, kullanımı çok kolay CAD tabanlı bir modelleme uygulamasıdır. Ayrıca, ücretsiz, çok sezgisel, GNU GPL v2 lisansı altında dağıtılıyor ve GNU/Linux dahil olmak üzere çeşitli platformlar için mevcut.

LeoCAD’in ana özellikleri aşağıdadır:

 • Araç, büyük modeller için optimize edilmiştir.
 • Acemi ve usta kullanıcılar için işlevselliklere sahip sezgisel arayüz.
 • Kısa öğrenme süresi.
 • Ücretsiz ve açık kaynak.
 • Çapraz platformdur (Windows, OSX ve Linux).
 • Lego modelleri oluşturmak için standart format olan LDraw ile uyumludur.
 • LDR ve MPD dosyalarının içe ve dışa aktarılmasına izin vererek projelerinizi internette kolayca paylaşmanıza veya dağıtılanları düzenlemenize olanak tanır.
 • Modelleri 3D yazıcılarda basma imkanına sahiptir.
 • Büyük Linux dağıtımlarının deposundadır.

LeoCAD’in Artıları:

 1. LeoCAD, LDraw Standard ve ilgili araçlarla tamamen uyumludur. Ayrıca, modelleri internetten paylaşmayı ve indirmeyi kolaylaştırmak için LDR ve MPD dosyalarını okur ve yazar.
 2. Sezgisel arayüzü, yeni kullanıcıların uygulama hakkında bilgi edinmek için çok fazla zaman harcamadan yeni modeller oluşturmaya başlamasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
 3. Deneyimli kullanıcıların daha gelişmiş teknikler kullanarak model oluşturmalarını sağlayan zengin bir özellik setine sahiptir.
 4. Kullanıcıların program arayüzüne aşina olmalarını sağlamak için başlıca İşletim sistemleri (Windows, Linux ve macOS) için yerel sürümleri mevcuttur.
 5. LeoCAD, herkesin hata ve özellik düzeltmeleriyle katkıda bulunabilmesi için açık kaynaklıdır ve her zaman ücretsizdir.
 6. HTML, 3DS, CSV, POV-Ray, Wavefront ve Brick Link gibi çeşitli dışa aktarma formatlarını destekler.
 7. Profesyonel kullanıcılar için gelişmiş araçlara sahiptir.
 8. Modelin farklı bölümlerini veya perspektiflerini birbirinin yerine geçecek şekilde görmek için ekranı bölebilir.

LeoCAD’in Eksileri:

 1. Hiçbiri belirli değil.

LeoCAD, Linux deposu için mevcuttur ve yazılım merkezi aracılığıyla veya bir terminalde aşağıdaki komutun yardımıyla kurulabilir:

sudo apt-get install leoCAD
install leocad
install leoCAD

LeoCAD görünümü:

leocad interface
LeoCAD arayüzü

6. VariCAD (Paralı)

VariCAD, diğerleri arasında 3B modelleme parçaları ve Montajlar, 2B modelleme için ücretsiz bir çok platformlu CAD yazılımıdır. Yazılım, 3D/2D VariCAD, DXF, 2D DWG ve 3D STEP dosya formatlarıyla çalışan bir CAD görüntüleyici, dönüştürücü ve yazdırma yazılımı içerir. Kullanıcıların toplu dönüştürme desteğiyle diğer birçok biçim arasında dönüştürme yapmalarına olanak tanır. Ücretsiz olmamasına rağmen, denemek için 30 günlük ücretsiz deneme sürümü alırsınız.

Linux için, bizim durumumuzda olduğu gibi, denemek için Debian ve RPM paketlerini indirebilirsiniz. Yazılım aktif olarak korunur ve en yeni Linux dağıtımlarının çoğunu destekler. Ayrıca, DWG’yi DFX’e ve benzer görevlere dönüştürmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir VariCAD görüntüleyici de sunar.

VariCAD ayrıca, düzenlemeleri için katı dönüşümler için birçok olanak sağlar. Ayrıca, boole ağaçlarını 3B’den katı parçalar veya bir liste görüntüleme yapısı seçerek düzenleyebilirler.

VariCAD’in Özellikleri:

 • Nesnelerin ve yakalama noktalarının otomatik olarak algılanmasına sahiptir.
 • Orto modu.
 • Birkaç snap modu vardır.
 • Çizim katmanları.
 • Blok oluşturma.
 • Gelişmiş boyutlandırmaya sahiptir.
 • Hatching with automatic border detection.

VariCAD’in Artıları:

 1. VariCAD, sezgisel bir kullanıcı arayüzünden sanal çarpışma testleri gerçekleştirmeye ve bir malzeme listesi (BOM) oluşturmaya kadar değişen etkileyici bir işlevselliğe sahiptir.
 2. Grafik kullanıcı arayüzü, bir tasarımcının düşünce sürecini yansıtacak şekilde özenle uyarlanmış ve ayarlanmıştır, böylece fikirler minimum prosedür adımlarıyla yakalanabilir ve iletilebilir.
 3. 3B modellemeyi destekler – Bir kitaplığın yardımıyla, temel 3B şekiller (silindir, koni, diğerleri arasında) boyutları düzenlenerek kolayca değiştirilebilir.
 4. Parametreler ve geometrik kısıtlamalar – katılar veya parçaları rahatça dönüştürülebilir ve isteğe bağlı olarak geometrik olarak tanımlanmış konum tanımlama imkanı da vardır.
 5. Uyumluluk – VariCAD, herhangi bir sistem uyumsuzluğu uyarısıyla karşılaşmadan dosyaları diğer CAD sistemleriyle değiştirebilir.
 6. Çok Dilli – VariCAD, İngilizce, Çince, Portekizce, Japonca ve Almanca sürümleri gibi çeşitli dillerde mevcuttur, bu nedenle kullanıcı için bir avantajdır.
 7. Çoklu formatlar – yazılım, DXF, DWG (AutoCAD), STL, STEP ve IGES gibi çeşitli dosya formatlarını destekler. Ayrıca VariCAD’den dışa aktarılan dosyalar işleme, FEA veya CAM sistemlerinde daha fazla işlenebilir.
 8. Hem 32 hem de 64 bit sürümlerde çalışır – Sistem MS Windows veya Linux (32 bit ve 64 bit sürümleri) üzerinde çalıştırılabilir. Yazılım, diğer yazı tiplerini (Japonca, Çince, Kiril, diğerleri arasında) ve teknik çizimde kullanılan özel karakterleri destekleyen Unicode’ları kullanır.

VariCAD’in Eksileri:

 1. Unicode doğrudan metne eklenemez; bunun yerine, yalnızca bir metin dosyasından kopyalanabilir.
 2. Çok sayfalı çizimleri desteklemez.
 3. 2D çizimlerle oldukça uygunsuz çalışma.

VariCAD’i indirmek için buraya tıklayın.

.deb dosyasını indirdikten sonra, terminalinizi açın ve aşağıdaki komutu kullanarak İndirilenler klasörüne gidin:

cd Downloads

Bundan sonra, yükleme işlemini başlatmak için aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın:

sudo dpkg -i VariCAD-*-amd64.deb
install varicad
install VariCAD

VariCAD görünümü:

varicad interface
VariCAD arayüzü

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.