New kernel

Linux Çekirdeği 5.16 Yayınlandı

Linus Torvalds , yeni özellikler ve gelişmiş donanım desteği getiren bir sonraki ana çekirdek dalı olarak Linux 5.16 çekirdek serisinin piyasaya sürüldüğünü ve genel kullanıma sundu.

İki aylık geliştirmeden sonra, Linux çekirdeği 5.16, hem yerel Linux oyunlarını hem de Wine aracılığıyla Windows oyunlarını oynarken oyun deneyiminizi daha hızlı hale getirmeyi vaat eden Collabora’nın futex_waitv() çekirdek sistem çağrısını tanıtmak için karşınızda.

Linux çekirdeği 5.16 ayrıca sunucular için Intel’in Gelişmiş Matris Uzantıları (AMX) 64-bit programlama paradigması için destek, görev zamanlayıcıya küme zamanlayıcı desteği, dosya sistemi sağlık raporlaması için yeni bir fanotify olay türü, daha hızlı bellek yönetimi için yeni bir sayfa folio mekanizması ekler.

Dikkate değer diğer değişiklikler arasında KVM desteği, BPF istisna tabloları ve RISC-V mimarisine zaman ad alanları desteği, Snapdragon 690 işlemciler için destek, Btrfs dosya sistemi için bölgeli ad alanı desteği, çoklu cihaz desteği ve EROFS dosya sistemi için LZMA sıkıştırma desteği yer alıyor.

İşin mobil tarafında, Linux 5.16, Fairphone 4, Sony Xperia 10 III, Sony Xperia XZ1, Sony Xperia XZ1 Compact, Sony Xperia XZ Premium, Samsung Galaxy S4 Mini Value Edition, Xiaomi Mi 5, Xiaomi Mi 5s için destek ekliyor.

Deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız veya kendi çekirdeklerini derlemeyi seven bir GNU/Linux dağıtımcısıysanız, Linux kernel 5.16’yı hemen kernel.org web sitesinden indirebilirsiniz. Diğer herkes, yeni Linux çekirdek serisinin Ocak 2022’nin sonunda gerçekleşmesi gereken favori dağıtımlarının kararlı depolarına inmesini beklemek zorunda kalacak.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.