LibreOffice

LibreOffice 7.2 Yayınlandı

Document Foundation, ücretsiz ve açık kaynaklı ofis üretkenlik paketinin en son sürümü olan LibreOffice 7.2’nin yayınlandığını duyurdu. Değişiklikler arasında, birlikte çalışabilirlik tescilli Microsoft DOC ve DOCX, XLSX ve PPTX belgeleriyle ilgili önemli sayıda iyileştirme yer alıyor.

Duyuru gönderisinde “LibreOffice 7.2 Topluluğu, Microsoft’un tescilli dosya biçimleriyle çok sayıda birlikte çalışabilirlik geliştirmesi sağlıyor” yazıyor . “Ayrıca, LibreOffice 7.2 Topluluğu, büyük dosyaların işlenmesinde, belirli DOCX ve XLSX dosyalarının açılmasında, yazı tipi önbelleğe alınmasının yönetilmesinde ve büyük resimler içeren sunumların ve çizimlerin açılmasında çok sayıda performans iyileştirmesi sunuyor.”

Belirtildiği gibi, LibreOffice 7.2 “eski DOC dosyalarıyla ve DOCX, XLSX ve PPTX belgeleriyle birlikte çalışabilirlik için önemli sayıda iyileştirme” sunar. LibreOffice, “gerçek bir açık standart biçim” olarak tanımladığı OpenDocument biçimi belgelerine hala varsayılandır. Ayrıca, özellikle büyük dosyaların kullanılmasıyla ilgili performans iyileştirmeleri içerir ve artık Apple Silikon tabanlı Mac’ler için yerel olarak mevcuttur.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Libreoffice ‘i buradan indirebilirsiniz.