Uygulama

kmon – Linux çekirdek modüllerini yönetin

kmon, Linux çekirdek modüllerini yönetmenize ve çekirdek etkinliklerini izlemenize yardımcı olan metin tabanlı bir araçtır. Bu araçla modülleri yükleyebilir, kaldırabilir ve kara listeye alabilir ve ayrıca bir modülün bilgilerini gösterebilirsiniz.

kmon, Rust’ta yazılmıştır ve metin tabanlı kullanıcı arayüzü için tui-rs ve termion kitaplıklarını kullanır.

Kurulum

Yeni çıkan Ubuntu 22.10 dağıtımında kmon’u test ettik ve deb paketini repology.org’dan kurduk.

Kullanım

İşte kurulan kmon’un bir görüntüsü. Modülleri yüklemek/kaldırmak/kara listeye almak için programı root olarak (sudo kullanarak) çalıştırmanız gerekir.

kmon
kmon

En üstte bir arama çubuğu var. Bu kutuya / tuşu ile (veya yön tuşları / Vim tuşları ile) gidebiliriz.

Kutu, çekirdek modülleri (çekirdeğimiz tarafından yüklenen tüm modüller) listesinde arama yapmamızı sağlar. Kutuya karakterleri yazarken eşleşen modülleri görüyoruz. Sistemimizde 122 adet yüklü kernel modülümüz bulunmaktadır. “nv” yazdıkça liste sadece 6 modüle iniyor.

Arama işlevi, kullanmadığımızı bildiğimiz sistemimiz tarafından yüklenen modülleri bulmayı kolaylaştırır. Daha sonra bu modülleri (u tuşu ile) boşaltabiliriz.

i tuşuna basmak, bir çekirdek modülü yüklememizi sağlar. ALT + r ile bir modülü yeniden yükleyebiliriz Bu, modülü öldürür ve yeniden başlatır. Bir modülü kara listeye almak için b’ye basın. Bir modülü kara listeye almak, çekirdek modülünün yüklenmesini durdurmanın bir yoludur. Bu, belirli bir donanıma ihtiyaç duyulmadığında veya tanılama amaçları için yararlı olabilir. Tüm bu eylemler için kmon, yürütülecek komutu gösterir.

Arayüzün alt kısmında çekirdek aktivitelerini gösteren pencere bulunur. Bu, bir çekirdek günlüğü olan çekirdek halkası arabelleğidir. kmon, dmesg’in zaman damgasını insan tarafından okunabilir bir tarih ve saat biçimine dönüştürür.

Özet

Kernel modüllerini sık sık yüklemeniz/boşaltmanız/kara listeye almanız gerekiyorsa kmon büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Gerçekleştirdiği tüm eylemler elbette kmon dışında yürütülebilir.

kmon, bilgileri görüntülemek ve eylemleri gerçekleştirmek için çeşitli araçları kullanır. Örneğin, bir çekirdek modülünü yüklemek veya boşaltmak için modprobe veya insmod/rmmod kullanılır. Kernel kmon’un mesaj arabelleğini yazdırmak için dmesg’e (tanı mesajları) güvenir.

Website: kmon.cli.rs
Destek: GitHub Code Repository

Yazının orijinalini buradan okuyabilisiniz.