Flatpak Uygulama Verileri Nasıl Temizlenir?

  Flatpak uygulamaları Linux’ta yaygındır. Flathub uygulama mağazasından Flatpak uygulamalarını yükleyen kullanıcılar, verileri ana dizinlerinde bırakırlar. Bir program sistemden kaldırıldıktan sonra bile veriler orada kalmaya devam eder.

  Bu veriler birikebilir. Linux sisteminizin en iyi durumda çalışmasını sağlamak istiyorsanız, onu ara sıra temizlemeniz ve bakımını yapmanız gerekir. Flatsweep işte burada devreye giriyor. Linux bilgisayarınızı artık Flatpak uygulama verileri için tarayabilen ve sizin için temizleyebilen güzel, kullanımı kolay bir programdır.

  Bu kılavuzda size Flatsweep’i nasıl kurabileceğinizi ve onu Linux masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdaki kalan Flatpak verilerini temizlemek için nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Başlamak için, Flatsweep programını yükleyebilmeniz için yönetici erişimine sahip olduğunuzdan emin olun.

  Flatsweep’i Linux’a nasıl kurabilirim?

  Flatsweep uygulamasını Linux PC’nize kurmak için Flatpak çalışma zamanını yüklemeniz gerekir. Flatpak çalışma zamanı verileri, uygulama çalışma zamanlarını ve diğer her şeyi yönetir.

  Uygulamanın çalışmasını sağlamak için, henüz kurmadıysanız Flatpak çalışma zamanını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Başlamak için bir terminal penceresi açın. Klavyede Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak bir terminal penceresi açabilirsiniz. Veya uygulama menüsünde “Terminal”i arayarak başlatabilirsiniz.

  Terminal uygulaması açıldıktan sonra, kullandığınız Linux işletim sistemine uygun aşağıdaki kurulum talimatlarını izleyin.

  Ubuntu

  Flatpak çalışma zamanının Ubuntu sisteminizde çalışmasını sağlamak için apt install komutunu kullanın ve “flatpak” paketini kurun.

  sudo apt install flatpak
  

  Debian

  Debian kullanıcıları, Flatpak çalışma zamanını Debian sisteminize kurabilir, “flatpak” paketini kurmak için apt-get install komutunu kullanabilir. Apt install komutu daha yeni sürümlerde de çalışır.

  sudo apt-get install flatpak
  

  Arch Linux

  Arch Linux üzerinde aşağıdaki pacman -S komutunu çalıştırıp “flatpak” paketini kurarak Flatpak runtime’ın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  sudo pacman -S flatpak
  

  Fedora

  Fedora Linux’u çalıştırıyorsanız Flatpak çalışma zamanı varsayılan olarak yüklenir ve ayarlanır, dolayısıyla herhangi bir şey yüklemenize gerek yoktur. Ancak daha önce “flatpak” paketini kaldırdıysanız dnf install komutuyla yeniden kurabilirsiniz.

  sudo dnf install flatpak
  

  OpenSUSE*

  OpenSUSE kullanıyorsanız Flatpak çalışma zamanı muhtemelen bilgisayarınızda zaten kuruludur. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle çalışma zamanını yeniden yüklemeniz gerekirse, “flatpak” paketini zypper komutuyla yükleyebilirsiniz.

  sudo zypper in flatpak
  

  From Flathub

  Flatsweep uygulamasını kurmanın birincil yeri Flathub uygulama mağazasıdır. Ancak Flathub uygulama mağazasının önceden bilgisayarınıza eklenmesi gerekiyor. Flathub uygulama mağazasını eklemek için bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

  flatpak --user remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
  

  Artık sisteminizde Flathub uygulama mağazası etkinleştirildiğine göre, aşağıdaki komutla Flatsweep uygulamasını bilgisayarınıza kolayca yükleyebilirsiniz.

  flatpak install flathub io.github.giantpinkrobots.flatsweep
  

  GitHub Üzerinden Kurulum

  Flathub kurulum yöntemi en iyi yol olsa da Flatsweep uygulamasını doğrudan Github’dan da kurabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız. Öncelikle en son Flatpak dosyasını indirmek için wget komutunu kullanın.

  wget https://github.com/giantpinkrobots/flatsweep/releases/download/v2023.8.21/io.github.giantpinkrobots.flatsweep.flatpak
  

  Artık aşağıdaki Flatpak install komutu ile yazılımınızı kurabilirsiniz.

  sudo flatpak install io.github.giantpinkrobots.flatsweep.flatpak
  

  Linux’ta Flatsweep nasıl kullanılır?

  Flatsweep uygulamasını kullanmak için uygulamayı başlatarak başlayın. Uygulama menüsünde “Flatsweep” kelimesini arayarak Linux PC’nizde Flatsweep programını başlatabilirsiniz. Alternatif olarak, başlatmak için flatpak run komutunu kullanın.

  flatpak run io.github.giantpinkrobots.flatsweep
  

  Flatsweep uygulaması açıldığında ve Linux PC’nizde çalışmaya başladığında, bilgisayarınızı Kalan Flatpak verileri için taramaya başlayacaktır. Bir saniye ver. Tarama tamamlandığında, Linux PC’nizde ne kadar kalan Flatpak verisi olduğuna dair bir tahmin göreceksiniz.

  “Temizle” düğmesini bulun ve fareyle üzerine tıklayın. “Temizle” düğmesini seçtiğinizde, bilgisayarınızda bulunan tüm Flatpak verileri silinecektir. Bu veriler kurtarılamaz; bu nedenle yalnızca artık istemediğiniz verileri silmeye dikkat edin.

  Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.