Belge

Genel IP adresini öğrenmekiçin curl nasıl kullanılır?

Linux sistemlerinde curl komutu genellikle uzak bir sunucuya dosya indirmek veya uzak bir sunucudan dosya yüklemek için kullanılır. Bunu kullanabileceğimiz bir diğer ilginç şey de sistemimizin genel IP adresini belirlemektir. Bunu yapmak için, kendisine bağlanan sistemin IP adresini döndürmekten başka bir şey yapmayacak şekilde yapılandırılmış web sitelerini sorgulamak için curl’u kullanabiliriz. Bu, genel IP adresinizi Linux komut satırından almanın en hızlı ve en kolay yollarından biridir. Bu eğitimde sisteminizin genel IP adresini almak için curl komutunu nasıl kullanacağınızı göreceksiniz.

 

Curl’ü yüklemeCurl yaygın bir yardımcı program olmasına rağmen, her Linux dağıtımında bulunmaz. Özellikle, daha masaüstü odaklı dağıtımlarda eksik olabilir. Henüz kurulu değilse, sisteminizin paket yöneticisi aracılığıyla kurmak için aşağıdaki uygun komutu kullanabilirsiniz.

Curl’ü Ubuntu, Debian ve Linux Mint’e yüklemek için:

$ sudo apt install curl

Curl’ü CentOS, Fedora, AlmaLinux ve Red Hat’e yüklemek için:

$ sudo dnf install curl

Curl’ü Arch Linux ve Manjaro’ya yüklemek için:

$ sudo pacman -S curl

Genel IP adresini öğrenmek için curl kullanımı

Birinin genel IP adresini gösterecek şekilde yapılandırılmış birçok web sitesi vardır.  Kendinizinkini belirlemek için aşağıdaki örneklerden birini veya birkaçını kullanın. 1. Bu site, özellikle IPv4 veya IPv6 adresinizi almanız gerekiyorsa, -4 veya -6 curl seçenekleriyle de çalışacaktır.
  $ curl icanhazip.com
  VEYA
  $ curl -4 icanhazip.com
  VEYA
  $ curl -6 icanhazip.com
  
 2. $ curl ifconfig.me
 3. $ curl api.ipify.org
 4. $ curl bot.whatismyipaddress.com
 5. $ curl ipinfo.io/ip
 6. $ curl ipecho.net/plain
Using curl to get public IP address on the Linux command line

Linux komut satırında genel IP adresini almak için curl kullanma

 

 

Elbette aynı şeyi yapabilen başka siteler de mevcut ancak bunlar ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecektir.  İlerleyen zamanlarda bazı siteler çalışmayabilir ve yerlerini yenileri doldurabilir, bu nedenle listedeki hiçbir web sitesinin kalıcı olmayabileceğini unutmayın.

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.