Belge

FFmpeg 4.4, Yeni Özellikler ile Yayında

Açık kaynaklı ve platformlar arası FFmpeg multimedya çerçevesi bugün çok sayıda yeni özellik ve iyileştirme ekleyen büyük bir sürüm olan 4.4 sürümüne güncellendi.

“Rao” olarak adlandırılan FFmpeg 4.4 , VDPAU hızlandırmalı HEVC 10 bit ve 12 bit kod çözme, VDPAU hızlandırmalı VP9 10 bit ve 12 bit kod çözme, DXVA2 / D3D11VA donanım hızlandırmalı AV1 kod çözme, Intel QSV hızlandırmalı AV1’i tanıtan ana sürüm olarak FFmpeg 4.3’ten yaklaşık on ay sonra karşımızda. NVDEC AV1 donanım hızlandırmalı kod çözme ve ayrıca AV1 kodlama, SVT-AV1 ve AV1 monokrom kodlama desteğini libaom 2.0.1 veya üstü üzerinden destekler.

ADPCM IMA Ubisoft APM kodlayıcı, Cineform HD kodlayıcı, ADPCM Argonaut Games kodlayıcı, RPZA video kodlayıcı, Yüksek Gerilim Yazılımı ADPCM kodlayıcı, ADPCM IMA AMV kodlayıcı, SpeedHQ kodlayıcı, PFM kodlayıcı, OpenEXR görüntü kodlayıcı dahil olmak üzere bu sürümde yeni kodlayıcılar mevcuttur.

AV1 Low overhead bitstream format demuxer, MacCaption demuxer, Rayman 2 APM muxer, Argonaut Games ASF muxer, TTML subtitle multiper, MOFLEX demuxer, MODS demuxer, MCA demuxer, SVS demuxer gibi yeni çoklayıcılar ve demuxer’lar da bu sürümde bulunmaktadır.

Ayrıca, FFmpeg 4.4, chromanr video filtresi, IPU ayrıştırıcı, afreqshift ve afaseshift filtreleri, adenorm filtresi, speechnorm filtresi, asupercut filtresi, asubcut filtresi, asuperpass ve asuperstop filtresi, shufflepixel filtresi, tmidequalizer filtresi, estdif dahil olmak üzere birkaç yeni filer ve ayrıştırıcı ile birlikte gelir.

FFmpeg 4.4’ü hemen resmi web sitesinden indirebilir veya en sevdiğiniz GNU / Linux dağıtımının kararlı yazılım depolarından yükleyebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.