Fedora

Fedora’ya Üçüncü Taraf Depoları Ekleme

Fedora’yı yükledikten sonra, kullanmak istediğiniz bazı yazılımların fedora mağazasında bulunmadığını görebilirsiniz. Bu paketler, çeşitli nedenlerle Fedora depolarında bulunmayabilir.

Fedora , paketler söz konusu olduğunda aşağıdaki yönergeleri uygular :

  • Tescilli ise, Fedora’ya dahil edilemez
  • Yasal olarak ipotekli ise, Fedora’ya dahil edilemez
  • Amerika Birleşik Devletleri yasalarını (özellikle, Federal veya geçerli eyalet yasalarını) ihlal ediyorsa, Fedora’ya dahil edilemez

Fedora’da RPM Fusion Depolarını Etkinleştirme

RPM Fusion , Fedora için üçüncü taraf uygulamalarının ana kaynağıdır. RPM Fusion, üç projenin (Dribble, Freshrpms ve Livna) birleştirilmesinin sonucudur. RPM Fusion iki farklı yazılım deposu sunar.

  • Ücretsiz depo, açık kaynaklı yazılım içerir.
  • Özgür olmayan depo, açık kaynak lisansı olmayan yazılım içerir, ancak kaynak kodu ücretsiz olarak kullanılabilir.

RPM Fusion’ı etkinleştirmenin iki yolu vardır: terminalden veya grafik ortamdan. Her ikisine de göz atacağız.

Yöntem 1: Komut satırından kurulum

Komut satırı, RPM Fusion depolarını etkinleştirmenin en kolay yöntemidir. Her iki depoyu da etkinleştirmek için aşağıdaki komutu girmeniz yeterlidir:

sudo dnf install https://mirrors.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm https://mirrors.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Şifrenizi girmeniz istenecektir. Daha sonra bu depoları kurmak istediğinizi doğrulamanız istenecektir. Onayladıktan sonra kurulum birkaç saniye veya dakika içinde tamamlanacaktır.

Yöntem 2: Grafik yöntem

Bu yöntemi kullanarak RPM Fusion depolarını etkinleştirmek için, RPM Fusion Web Sitesini ziyaret etmeniz gerekir . Farklı Fedora sürümleri için her iki deponun bağlantılarını göreceksiniz.

RPM Fusion, önce ücretsiz depoyu yüklemenizi önerir. Bu nedenle, Fedora sürümünüzün ücretsiz deposu için verilen bağlantıya tıklayın. Bu, depoyu kurmak isteyip istemediğinizi soran bir pencere açacaktır. Kur’a tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra, geri dönün ve aynı adımları kullanarak özgür olmayan depoyu kurun.

Fedora’nın Üçüncü Taraf depolarını etkinleştirin

RPM Fusion gibi, bu depoyu terminal üzerinden veya grafiksel olarak etkinleştirebilirsiniz. Komutu satırı en hızlı ve pratik olanıdır

Komut satırından etkinleştirme

Fedora’nın üçüncü taraf deposunu etkinleştirmek için aşağıdaki komutu terminalinize girin:

sudo dnf install fedora-workstation-repositories

Bu ek depolar etkinleştirildiğinde, istediğiniz gibi yazılım yükleyebilirsiniz. Bunları yazılım merkezinden veya DNF paket yöneticisini kullanarak kolayca kurabilirsiniz.

Yazının orijinali için buraya tıklayabilirsiniz.