Doggo, (Komut Satırı) DNS Arama Yardımcı Programı

Dig gibi, Doggo da DNS aramaları gerçekleştirir ve sorgulanan ad sunucularından döndürülen yanıtları görüntüler, DNS sorunlarını gidermek için kullanılan komut satırı uygulamasıdır.

Çıktıyı JSON olarak görüntüleme desteğini içerir, resolv.conf veya komut satırı argümanlarından ndots ve arama yapılandırmalarını destekler ve diğerleri arasında IPv4, IPv6 veya her ikisini de kullanabilir. Kolay okunabilen sunucu adlarının, ad sunucularının, türlerin veya sınıfların komut satırı argümanları olarak aktarılmasını destekler veya bunun yerine “normal” komut satırı argümanlarını kullanmanıza olanak tanır.

Doggo’yu kullanmak için tek yapmanız gereken, sorgulamak istediğiniz asunucu adını komut satırı bağımsız değişkeni olarak iletmektir ve komut satırı aracı A kayıtlarını isteyecektir :

doggo duckduckgo.com

Belirli bir kayıt türünü öğrenmek isterseniz alanadından önce veya sonra bunu belirtebilirsiniz.

doggo duckduckgo.com A NS MX

İstekler için kullanmak üzere bir DNS sunucusu da belirtebilirsiniz:

doggo duckduckgo.com @1.1.1.1

Doggo, varsayılan olarak sorguları UDP üzerinden gönderir. Bunları TCP üzerinden göndermek için @tcp://, parametresini kullanabilirsiniz.

doggo duckduckgo.com @tcp://1.1.1.1

Proje ana sayfasında Doggo’yu önceden derlenmiş dosyaları (/ usr / local / bin’e) kullanarak, Docker, Snap Store , AUR kullanarak veya kaynaktan derleyerek kurma talimatları vardır . Hem amd64 hem de arm64, Linux ve macOS için mevcuttur.

Proje sayfasına buradan gidebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.