Debian, Ubuntu ve Linux Mint’te Apt Önbelleği Nasıl Temizlenir

apt ( Advanced Packaging Tool ), Debian Linux ve diğer Debian tabanlı dağıtımlardaki paket yükleme ve bağımlılık yönetimi aracıdır. Debian paket yükleyicisi olan ‘ Dpkg ‘ üzerinde çalışır .

apt ile paketleri kurmanın yolu şudur: gerekli yazılım paketini ve buna ait bağımlılıkları indirir ve kurulumu gerçekleştirir.

Paketler ayıklandıktan ve kurulum tamamlandıktan sonra , indirilen paketler ‘ /var/cache/apt/archives ‘ konumunda bulunan bir Önbellek dizinine taşınırlar .

Bu paketlerin önbellekte tutulmasının nedeni şudur: Bir dahaki sefere başka bir yazılımın önbellekte mevcut bir paketi (gerekli sürümle) olduğunda, Apt paketi indirmeyecek, bunun yerine Önbelleğin kendisinden kullanacaktır.

Ancak zaman geçtikçe, Cache’de birçok paket gereksiz hale gelir. Bu nedenle, dolan alanı boşaltmak için zaman zaman Apt Önbelleğini temizlemek faydalıdır.

Apt Clean Komutu

Apt önbelleğini silmek için , önbellek dizinindeki tüm dosyaları kaldırmak için ‘ clean ‘ parametresi ile apt komutunu kullanabiliriz. Böylelikle kullanıcının bu dosyaları manuel olarak silmesine gerek kalmaz.

apt clean ‘ komutunu ‘--dry-run ‘ adlı bir parametre ile çalıştırabilirsiniz. Bu parametre yardımı ile apt clean komutu size paketlerin hangi dizinlerden silineceğini gösterecek ama paketleri gerçekten silmeyecektir.

$ sudo apt clean --dry-run
lokal@pardus:~$ sudo apt clean --dry-run
[sudo] password for lokal:
Del /var/cache/apt/archives/* /var/cache/apt/archives/partial/*
Del /var/lib/apt/lists/partial/*
Del /var/cache/apt/pkgcache.bin /var/cache/apt/srcpkgcache.bin

Artık isterseniz tüm bu dizinleri silmek için apt clean komutunu çalıştırabilirsiniz.

$ sudo apt clean

Apt Autoclean Komutu

apt clean’e benzer şekilde , ‘ apt autoclean ‘ adında başka bir komut daha vardır . Bu komut , depoda daha yeni bir sürümü bulunan paketleri Cache’den kaldıracaktır .

apt , Cache içindeki her paketin daha yeni bir sürümü için depoyu kontrol eder .

$ sudo apt autoclean

Depoda henüz daha yeni bir sürümü olmayan önbellekteki diğer paketler önbellekte kalacak ve autoclean ile silinmeyecektir .

Debian ve Debian tabanlı dağıtımlarda apt önbelleğini nasıl temizleyeceğinizi öğrendik. Zaman zaman Önbelleği temizlemek faydalıdır. Ayrıca Önbelleği temizlemek için (belirli zaman aralıklarında bir komutu otomatik olarak çalıştıran) bir cron işi planlanabilir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.