Debian sisteminizi Güçlendirmenin 6 Yolu

Veri ihlallerinin çok yaygın olduğu günümüzde, normal kullanıcılar bile kritik verilerinin güvenliği konusunda çok endişeli. Bu nedenle, bu makalede Debian 11 ve Debian 10 sistemlerinizi güçlendirmenin en iyi yollarından bazılarını sizinle paylaşacağız.

Debian 11’i Güçlendirme

Debian 11 sisteminizi daha güvenli hale getirmek için aşağıda açıklanan farklı yollardan yararlanabilirsiniz:

Teknik 1:

BIOS’un güvenliği, Debian 11 sistemlerinin güvenliğini sağlamada çok önemli bir değere sahiptir. Bunun nedeni, Debian 11 sisteminizin güvenli çalışması, esas olarak BIOS içinde yapılandırılan güvenlik ayarlarına dayanmasıdır. Bu nedenle, yetkisiz hiçbir kullanıcının bu ayarlara girmesine ve bunları değiştirmesine izin verilmemelidir. Bu nedenle BIOS’unuzu bir parola ile korumanız şiddetle tavsiye edilir.

Teknik # 2:

Sabit disk şifreleme, Debian 11 sistemlerinizin güvenliğini güçlendirmenin de çok iyi bir yolu olarak kabul edilir. Bu, Debian 11 makineniz çalınsa veya kaybolsa bile, şifreleme nedeniyle yetkisiz kişilerin kritik verilerinize erişmesini engellemek için yapılır.

Teknik # 3:

Cihazınızda herhangi bir resmi verinin olmadığı durumlarda bile verilerinizi yedeklemeniz her zaman tavsiye edilir. Yedeklemeler, kişisel verileriniz için de önemlidir. Debian 11 sistemlerinizi güçlendirmede çok önemli bir rol oynarlar. Mümkün çünkü öngörülemeyen afetler günlük hayatımızın bir parçası. Verilerimizin yerinde ve dışında düzenli olarak yedeklerini tutmazsak, herhangi bir aksilik durumunda bozulursa veya silinirse geri yükleyemeyiz.

Teknik # 4:

Günümüzün modern işletim sistemleriyle ilgili iyi bir şey, sistemlerimizi herhangi bir istenmeyen erişim veya veri sızıntısından korumak için düzenli güncellemeler ve güvenlik yamaları sağlamalarıdır. Tek yapmamız gereken, güvenliğimizde olası boşluklar olmaması için işletim sistemlerimizi 7/24 güncel tutmaktır. Bu nedenle, Debian 11 sisteminizi güncellemek ve yükseltmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir:

Terminali Debian 11’de başlatın ve ardından terminalinize aşağıdaki komutu yazın ve ardından sisteminizi güncellemek için Enter tuşuna basın:

sudo apt update

Bir sonraki adım, Debian 11 sisteminizi yükseltmektir. Bunu yapmak için terminalinize aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

sudo apt upgrade

Teknik # 5:

Zaman zaman Debian 11’e yazılım yüklerken, onunla birlikte daha sonra bir güvenlik tehdidi oluşturabilecek birçok gereksiz paket yüklenir. Bu nedenle, Debian 11 sisteminizi güvende tutmak için bu tür tüm paketlere dikkat etmeli ve kullanılmayanları zamanında kaldırmalısınız. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir:

  • Terminali Debian 11’de başlatın ve ardından içine aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basarak:
sudo dpkg-query -l | less

Teknik # 6:

Debian 11 sisteminizi güçlendirmenin son fakat en az olmayan yolu, sisteminizin güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturabilecekleri için tüm açık portları kontrol etmektir. Bu nedenle, sisteminizdeki tüm açık portları bulmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir:

Terminali Debian 11’de başlatın ve ardından içine aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basarak:

ss -lntup

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.