Uygulama

Debian ‘da eksik ve bozuk paketleri düzeltmek

Linux’taki paket yöneticileri, bir sisteme ek yetenekler eklemek için kullanılan en kullanışlı programlardır. Paketleri kurmak, kaldırmak, güncellemek ve yükseltmek için kullanılabilirler ve ayrıca bağımlılık çözümleme özelliklerine de sahiptirler. Ancak, diğer tüm programlarda olduğu gibi, bu paket yöneticilerinde de işler ters gidebilir. Bazen, bir üçüncü taraf programını güncellerken veya kurarken, kurulum yanlış gider ve eksik bağımlılıkları ve bozuk paketleri kurmanızı gerektiren hatalara neden olur. Bu hata, yanlış paket yönetimi, paketlerin yanlış yüklenmesi ve gereksiz paketlerin yüklenmesi nedeniyle de oluşabilir.

Bu yazımızda Debian apt-get komutunu kullanarak eksik bağımlılıkları ve bozuk paketleri nasıl düzeltebileceğimizi öğreneceğiz. Bu makalede bahsedilen komutları ve prosedürü bir Debian 10 sisteminde çalıştırdığımızı unutmayın. Aynı prosedür Ubuntu ve daha eski Debian sürümlerinde de izlenebilir.

Debian ‘da Eksik ve bozuk paketleri düzeltmek için apt-get’i kullanma

Apt-get, paketleri kurmak, yükseltmek ve kaldırmak için kullanılan Terminal tabanlı bir paket yönetim aracıdır. Bu özelliklerin yanı sıra, eksik bağımlılıkları ve bozuk paketleri düzeltmek için kullanılabilecek seçeneklere de sahiptir.

Yöntem 1

Güncellemeleri çalıştırmak ve paketlerin güncel olduğundan ve paketler için yeni sürüm bulunmadığından emin olmak için “ apt-get update ” ile “ fix-missing ” seçeneğini kullanın .

$ sudo apt-get update--fix-missing

Güncellemeyi bitirdikten sonra, paket yöneticisini eksik bağımlılıkları veya bozuk paketleri bulmaya ve yüklemeye zorlamak için aşağıdaki komutu yürütün.

$ sudo apt-get install -f

apt-get aracılığıyla bozuk paket sorununu çözmenin bir başka yolu da “/etc/apt/sources/list” dosyasını düzenlemek ve mevcut paketlerin daha yeni sürümlerine sahip siteler eklemektir. Ardından depo listesini güncellemek için “ apt-get update” komutunu çalıştırın.

Öbür metodlar

Yöntem 1:

Bu yöntemde eksik bağımlılıkları ve bozuk paketleri düzeltmek için “ apt-get autoremove” ve “ dpkg” kullanacağız.

1. Terminal’de aşağıdaki komutu yürüterek depo dizinini güncelleyin:

$ sudo apt-get update

2. Ardından, yerel depoyu temizlemek için aşağıdaki komutu yürütün:

$ sudo apt-get clean

3. Artık gerekmeyen tüm gereksiz paketleri kaldırmak için aşağıdaki komutu yürütün:

$ sudo apt-get autoremove

Yukarıdaki komut, karşılanmayan bağımlılıkları veya bozuk paketin adını görüntüler.

4. Ardından, bozuk paketi kaldırmaya zorlamak için Terminal’de aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyin:

$ sudo dpkg --remove -force --force-remove-reinstreq Paket_Adı

Yöntem 2:

Aşağıdaki yöntemde, eksik bağımlılıkları ve bozuk paketleri düzeltmek için “ dpkg—configure ” komutunu kullanacağız.

Dpkg, paketleri kurmak, kaldırmak ve yönetmek için kullanılabilen bir paket yönetim aracıdır. apt-get’e benzer şekilde, bozuk paketleri ve eksik bağımlılıkları düzeltmeye de yardımcı olabilir. Paketleri kurarken veya güncellerken bazı hatalar alırsanız, dpkg ile aşağıdaki çözümü deneyin:

1. Kısmen kurulmuş tüm paketleri yeniden yapılandırmak için Terminal’de aşağıdaki komutu yürütün.

$ sudo dpkg --configure -a

2. Hatalı paketi kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

$ sudo apt-get remove  < paket_adı>

3. Ardından yerel depoyu temizlemek için aşağıdaki komutu kullanın:

$ sudo apt-get clean

Yukarıdaki çözümlerden herhangi birini denedikten sonra, bağımlılıkların çözüldüğünden ve bozuk paketlerin onarıldığından veya kaldırıldığından emin olmak için güncelleme komutunu çalıştırın.

$ sudo apt-get update

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.