Belge

Debian 11’den eski çekirdekler nasıl kaldırılır

Yeni bir Linux çekirdeği yüklendikten sonra eski çekirdekler hemen kaldırılmaz. Debian 11’inizde eski çekirdekler “/boot” bölümünde bulunur. Ancak bu kullanılmayan ve eski çekirdekleri sisteminizden manuel olarak silebilirsiniz. Bu işlem, daha önce eski çekirdekler tarafından işgal edilen disk alanını boşaltacaktır. “/boot” bölümünde yeterli disk alanı yoksa bazı sistemler işe yaramaz hale gelebilir.

Bu gönderi ile, programların ve paketlerin kurulumu ile ilgili gelecekte sorunlara neden olabilecek eski çekirdekleri kaldırmanıza yardımcı olacağız. Devam etmeden önce, bir Linux çekirdeği hakkında bazı temel kavramları anlayalım.

Linux çekirdeği

Linux çekirdeği, programlar ve bilgisayar donanımı arasında bir arayüz görevi görür. Linux işletim sisteminin önemli bir parçasıdır. Süreçler ve donanım arasında iletişim kurarak sistemin kaynakları verimli bir şekilde kullanmasını sağlar.

Linux çekirdeğinin işlevleri nelerdir?

Çekirdek şu dört işlevi yerine getirir:

  • Hafıza yönetimi: Neyi ve nerede saklandığını depolamak için ne kadar hafızanın kullanıldığını takip eder.
  • Güvenlik ve sistem çağrısı: Sisteminizdeki işlemler, Linux çekirdeğine hizmet talep eder.
  • Süreçlerin yönetimi: CPU’yu hangi süreçlerin, ne zaman ve ne kadar süreyle kullanabileceklerini de belirler.
  • Aygıt sürücüleri: Donanım ve iletişim süreçleri arasında bir orta arabirim görevi görür.

Bazen dağıtımlar, bir hatayı gideren veya Çekirdek ekibi tarafından yayınlanan en son sürüm olan yeni bir çekirdek sürümü yayınlar veya günceller. Debian 11, en son sürümü yüklediğimizde yeni çekirdeği yükler. Zaman geçtikçe, tümü sabit sürücünüzde yer kaplayan ve gelecekte zorluklar yaratabilecek birçok çekirdek sürümüne sahip olabilirsiniz.

Şimdi, Debian 11’deki eski çekirdeği kaldırma yöntemine bakalım.

Debian 11’de çekirdeğin mevcut sürümü nasıl kontrol edilir

Eski çekirdekleri sistemimizden kaldırma prosedürüne geçmeden önce, Debian çekirdeğinin mevcut sürümünü kontrol edeceğiz. Bunun için “uname” komutunu kullanacağız.

Debian gibi Linux tabanlı sistemlerde, sistem donanımı ve işletim sistemi ile ilgili bilgileri görüntülemek için “uname” komutu kullanılır. Ayrıca sistem mimarisi ve çekirdekle ilgili ayrıntıları alır. “uname” komutunda, kullandığımız kernel versiyonunu kontrol etmek için “-r” seçeneği eklenmiştir:

$ uname -r

Makine adını, çekirdek adını ve sürümünü almak için “-mrs” seçeneklerinin kombinasyonuyla “uname” komutunu da çalıştırabilirsiniz:

$ uname -mrs

Burada “x86_64”, sistemin 64 bit çekirdekten başlatıldığını gösterir:

“-a” seçeneği ile “uname” komutu sistemle ilgili tüm bilgileri ortaya çıkarır:

$ uname -a

Debian 11’de kurulu çekirdekler nasıl listelenir

Çekirdeğin mevcut sürümünü öğrendikten sonra, şimdi Debian’da kurulu çekirdeğin listesini almak için aşağıdaki komutu uygulayacağız:

$ dpkg–list | grep linux-image

Burada, “–list” seçeneği ile “dpkg” komutu, Debian sisteminizde kurulu olan paketlerin listesini çıkaracaktır. Boru operatörü yardımıyla “|” listeyi “grep” komutuna girdi olarak ileteceğiz. “Grep” komutu, kurulu paketler listesinde “linux-image” i arayacaktır. Bundan sonra çıktıyı Debian terminal ekranına aşağıdaki gibi yazdıracaktır:

Debian 11’den eski çekirdekler nasıl kaldırılır

Sistemimizi Debian 10 buster’dan Debian 11 Bullseye’a yükselttik ve yukarıda verilen çıktıdan, Debian 10 eski çekirdeğinin “linux-image-4.19.0-17-amd64” hala sistemimizde bulunduğunu görebilirsiniz.

Eski ve istenmeyen “linux-image-4.19.0-17-amd64” çekirdeğini Debian 11’den kaldırmak için “–purge” seçeneği ile “remove” komutunu çalıştıracağız. “–purge” seçeneği, belirtilen çekirdeği yapılandırma dosyalarıyla birlikte siler:

$ sudo apt-get –purge remove linux-image-4.19.0-17-amd64

Eski çekirdeği kaldırdıktan sonra, “grub2” yapılandırmasını güncellemenin zamanı geldi:

$ sudo update-grub2

Şimdi Debian 11 sisteminizi yeniden başlatın:

$ sudo reboot

Eski çekirdekleri bir Debian sisteminden bu şekilde kaldırırsınız.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.