Uygulama

Debian 11’de Snapd Nasıl Kurulur ve Kullanılır

Snap paketleri, tüm farklı Linux dağıtımlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu paketlerin oluşturulması, kurulması ve yönetilmesi daha kolaydır ve tüm uygulamalarınızı güncel tutmak için oradadırlar. Ancak, bu paketleri kullanmak için Snapd olarak bilinen bir API’nin kurulu olması gerekir. Bu API, Linux sisteminizdeki ek paketleri yönetmekten sorumludur. Linux sisteminize ek paketleri indirmek ve kurmak için Snap Store ile iletişim kurar.

Linux’un birçok çeşidinde varsayılan olarak bu API kuruludur. Ancak, Debian gibi bazı Linux dağıtımlarında, ek paketlerle kolayca başa çıkabilmek için bu API’yi manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Debian 11’de Snapd’i Etkinleştirme

Snapd’i Debian 11’de etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

Öncelikle Debian 11’de terminali başlatmanız gerekecek. Herhangi bir yeni paket kurmadan önce, sisteminizi en son özelliklerin tümünü yükleyecek şekilde güncellemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bunu yapmak için terminalinize aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

sudo apt update

Bu komut başarıyla yürütüldüğünde, İnternet üzerinden herhangi bir şeyi kolayca yükleyebilirsiniz. Snapd’i Debian 11’e kurmak için terminalinize aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

sudo apt install snapd

Bu komut başarıyla yürütülür yürütülmez Debian 11 sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu, tüm yolların doğru bir şekilde güncellenmesi için gereklidir. Bazı sistemler için, oturumu kapatıp açmak bile gerekli güncellemeyi yapacaktır, ancak daha güvenli olmak için sistemin yeniden başlatılması şiddetle tavsiye edilir. Debian 11 sisteminizi yeniden başlatır başlatmaz, snap paketlerini kullanmaya hazır olacaksınız. Snap komutunu kullanma hakkında bilginiz yoksa, yapmanız gereken en iyi şey o komutla ilgili bilgileri okumaktır. Bunu yapmak için terminalinize aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

snap --help

Şimdi, snap paketlerini gerçekten kullanmadan önce yapmanız gereken son şey, Snapd API’nin başarıyla yüklenip yüklenmediğini test etmektir. Bunu yapmak için, bir paket yüklemeniz ve düzgün çalışıp çalışmadığını görmeniz gerekir. Bu örnekte, merhaba-dünya paketini yüklemeye çalıştık. Yüklemek için terminalinize aşağıdaki komutu yazmanız ve ardından Enter tuşuna basmanız gerekir:

snap install hello-world

Hello-world snap kurulumu tamamlanır tamamlanmaz, terminalinize aşağıdaki komutu yazmanız ve ardından Enter tuşuna basmanız gerekecektir:

hello-world

Bu komut başarılı bir şekilde yürütülürse, “Merhaba Dünya!” Görebileceksiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.