Doküman

Debian 11’de “apt-add-repository” Komutu Bulunamadı Hatası

“Linux’ta “apt-add-repository” komutu, bir sisteme yeni bir depo eklemek ve o depoya ait paketlerin herhangi birini veya tamamını kurmak için kullanılır. Bu komut, depoyu /etc/apt/sources.list dosyasına veya /etc/apt/sources.list.d dizinine ekler. Ancak “apt-add-repository” komutunu Debian 11 sisteminizde ilk kez çalıştırdıktan sonra “apt-add-repository komutu bulunamadı” hatası alabilirsiniz. Sisteminizin neden bu hatayı verdiğini ve Debian 11’de nasıl düzeltileceğini görelim.”

“apt-add-repository” Komutu Bulunamadı” Hatasının nedeni

Debian tabanlı Linux işletim sisteminde, paketlerin çoğunu varsayılan depoları kullanarak kurabilirsiniz. APT, bu depolardan paketleri eklemek, kaldırmak ve güncellemek için kullanılır. Varsayılan depolarda bulunmayan paketleri kurmak için harici depolar eklemeniz gerekir. apt-add-repository komutu, Debian tabanlı sistemlerde bir havuz eklemek ve kaldırmak için kullanılır. Ancak bazı durumlarda “apt-add-repository komutu bulunamadı” hatası veriyor. Bu hata, “apt-add-repository” komutunun ait olduğu “software-properties-common” paketinin sisteminizde olmaması nedeniyle ortaya çıkar.

Debian 11’de “apt-add-repository” Komutu Bulunamadı Sorunu Nasıl Düzeltilir

Debian 11’deki “apt-add-repository komutu bulunamadı” hatasını düzeltmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Depo Dizinini Güncelleyinİlk olarak, aşağıdaki komutu kullanarak Debian sisteminizdeki depo dizinini güncelleyin:

$ sudo apt update

(Depo dizinini güncellemek için parolanızı girmeniz istenecektir)

2. Software-Properties-Common Paketini Debian 11 Sisteminize Kurun
apt-add-repository komutu, Software-Properties-Common paketine aittir. Bu nedenle apt-add-repository komutunun çalışması için software-properties-common paketini kurmanız gerekir. Bu paketi apt komutunu kullanarak aşağıdaki gibi kurabilirsiniz:

$ sudo apt install software-properties-common

Debian 11 sisteminize apt-add-repository komutu da dahil olmak üzere ortak yazılım özelliklerini yükleyecektir. Onaylamak için aşağıdaki komutu kullanın:

$ dpkg --listfiles software-properties-common | grep apt-add-repository

Aşağıdaki çıktıda apt-add-repository’nin software-properties-common paketinin bir parçası olduğunu görebilirsiniz.

Artık herhangi bir sorun yaşamadan sisteminize herhangi bir depoyu kolayca ekleyebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.