(OpenELA) RedHat ‘e mükemmel bir alternatif midir?

‌‌Bilgi Teknolojisi alanında bir İşletim Sistemi esastır. Mevcut çeşitli işletim sistemleri olmadan bilgi işlem dünyasını anlayamayız. Özellikle, bir bilgisayar, İşletim Sistemi olmadan işlevsel değildir; bu da bu bileşeni masaüstünüzün, dizüstü bilgisayarınızın, tabletinizin, akıllı telefonunuzun ve diğer cihazlarınızın beyni haline getirir. Çok sayıda cihaz Windows, Linux, Android, iOS, MacOS ve ChromeOS dahil olmak üzere farklı işletim sistemlerini destekler. Linux, çok sayıda geliştirici tarafından oluşturulan ve sıklıkla geliştirilen yaygın bir Linux’tur. Teknolojideki yenilikler ve mükemmel profesyoneller sayesinde Linux işletim sistemi katlanarak büyüdü ve bireyler, birinci sınıf güvenliği, kullanılabilirliği, ücretsiz, açık kaynağı ve esnekliği nedeniyle onu takdir ediyor. Dağıtım olarak da bilinen birçok Linux dağıtımının, kaynak kodunun birleştirilmesiyle veya mevcut dağıtımların değiştirilmesiyle oluşturulduğunu unutmayalım. Linux’un yüksek kullanımı ve teknolojideki ilerlemelerden, değişimin kaçınılmaz olduğu açıktır ve tüm topluluk, Linux işletim sisteminin özelliklerini geliştirmenin ve avantajlarından yararlanmanın mükemmel yollarını aramaktadır. Bu nedenle CIQ, SUSE ve Oracle(OpenELA) ile Redhat RHEL arasındaki trend haberleri dikkate almak hayati önem taşıyor.

RHEL’in Yeni Kuralı Nedir?

RHEL (Red Hat Enterprise Linux), açık kaynak dünyasında bir fırtınanın oluşmasına neden oldu ve Linux dağıtım ortamında büyük bir değişikliği tetikledi. 21 Haziran 2023’te RHEL, CentOS Stream’in RHEL ile ilgili kamuya açık kaynak kodu yayınlarının tek yeri olacağını duyurdu. CentOS Stream’in yukarı yönde olduğunu ve amacı RHEL’in bir sonraki nokta sürümü olmak olan RHEL’in geleceği olduğunu unutmayın. Ondan önce CentOS Linux hakimdi ve Rocky ve Alma gibiler aynı kaynak kodunun yeniden yapılanmalarıydı; bu da kullanıcıların yeniden yapılandırmalardan herhangi birini çalıştırmak için Red Hat’e para ödemesine gerek kalmadan mükemmel uyumluluk sağlıyordu. CentOS Stream’de durum farklıdır çünkü yalnızca lisans ve abonelik sözleşmesine göre RHEL kaynaklarına portallarından erişecek müşteriler ve iş ortakları tarafından kullanılabilir.

Ancak Red Hat, kaynak kodunu kendileri için oluşturulan ikili dosyaları kullananların yani ödeme yapan ortakların ve müşterilerin kullanımına sunması gereken GPL koşullarını uyguluyor. Bu, uyumlu Linux dağıtımları oluşturmak için RHEL kaynak kodunun yeniden oluşturulmasını gerektiren alt projedeki mühendisler ve ortaklar, müşteriler ve topluluklar için korkunç bir haber. AlmaLinux, Rocky Linux, Oracle Unbreakable Linux, EuroLinux ve diğer kullanıcılardan bu haberin şaşkınlığa uğradığı tepkiler geldi. Bu duyuru bir boşluk yarattığı için rakipler, etkilenen taraflara daha iyi bir çözüm sunmaya hazır.

RedHat RHEL Yeni Kuralına çözüm olarak OpenELA mı?

Red Had’in RHEL kaynak kodunun kullanılabilirliğine ilişkin yaptığı değişiklikler OpenELA’nın doğuşuna yol açtı. Red Hat’in CIQ, Oracle ve SUSE dahil başlıca kurumsal Linux rakipleri işbirliği yaptı ve kaynak koduna ücretsiz erişim sağlayarak RHEL (Red Hat Enterprise Linux) ile uyumlu dağıtımların geliştirilmesini teşvik eden bu platformu oluşturdu. OpenELA, EL (Enterprise Linux) alt dağıtım sürekliliğini sağlamayı amaçlayan, açık kaynaklı bir Enterprise Linux geliştiricileri ticaret birliğidir. CIQ, Oracle ve SUSE işbirliği, ikili dosyaların, kaynak kodun ve Linux dağıtım araçlarının OpenELA aracılığıyla halka açık ve ücretsiz olarak erişilebilir olmasını sağlar.

CIQ, Oracle ve SUSE çeşitli röportajlarda niyetlerini pekiştirdiler ve aşağıda listelediğimiz mesajlarından bazılarına göz atabilirsiniz:

a) SUSE’nin baş teknoloji ve ürün sorumlusu Thomas Di Giacomo, “İşbirliği, yeniliği teşvik etmek için kritik öneme sahiptir, bu nedenle herkesi bu derneğin bir parçası olmaya ve açık topluluk standartlarını desteklememize yardımcı olmaya davet ediyoruz.” Thomas şöyle devam ediyor: “SUSE, seçimlerin gerçekleşmesi gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyor. Açık kaynak topluluğuyla birlikte açık olmanın gerçekte ne anlama geldiğini yeniden tanımlayacağız ve EL için daha güçlü bir gelecek sunacağız.”

b) Oracle Linux geliştirme başkanı Wim Coekaerts, “Birçok büyük kuruluş, uyumlu dağıtımlar için bir başlangıç ​​noktası görevi görebilecek EL için topluluk odaklı kaynak kodunun önemini ifade etmek üzere bize ulaştı” dedi. “OpenELA bizim bu ihtiyaca yanıtımızdır ve açık kaynak topluluğunun uyumlu EL dağıtımları geliştirmeye devam etmesine yardımcı olma taahhüdümüzü temsil eder” dedi.

c) CIQ CEO’su Gregory Kurtzer, “Bugünkü duyuru EL için yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor” dedi. “OpenELA ile CIQ, Oracle ve SUSE, Enterprise Linux’tan yararlanacak yukarı ve aşağı yöndeki topluluklara istikrarlı ve dayanıklı bir gelecek sağlamak için açık kaynak topluluğuyla güçlerini birleştiriyor.”

OpenELA’nın Misyonu:

  • EL’in 1:1 aşağı yönlü türevlerini oluşturmak ve sürdürmek için kaynakları, araçları ve varlıkları tüm üyelere, ortak çalışanlara ve açık kaynak Enterprise Linux dağıtım geliştiricilerine oluşturun ve erişilebilir hale getirin
  • Yukarı havza topluluğunun “ekstralar” biçimindeki katkılarına ve iyileştirmelerine izin verin ve teşvik edin.
  • Her zaman açık kaynak topluluğunun ve tüm alt türevlerin çıkarlarına en uygun şekilde hareket edin
  • Bu projenin uzun ömürlülüğünü, istikrarını ve yönetimini sağlamak için kuruluşlar ve bireylerden oluşan kapsayıcı bir topluluk oluşturun.

OpenELA neden Redhat RHEL’e mükemmel bir alternatif?

Red Hat, kullanıcıların RHEL kaynak koduna erişimini sınırlayan bir abonelik duvarı oluşturdu. Kararı Linux dağıtım ortamında bir boşluk bıraktı ve CIQ, Oracle ve SUSE bu boşluğu doldurmaya fazlasıyla istekli. 10 Ağustos 2023’te üçü, çığır açan bir hamleyle, RHEL alternatiflerinin başlayabileceği güvenilir ve uyumlu bir temel oluşturacak Açık Kurumsal Linux Birliği’nin (OpenELA) kurulduğunu duyurdu. Bu yılın ilerleyen zamanlarında OpenELA, RHEL versiyonları EL8, EL9 ve muhtemelen EL7 ile alt uyumluluk kaynakları sağlamaya kararlıdır. EL yaşam döngüsü boyunca herhangi bir sınırlama olmaksızın şeffaf erişim konusunda ısrar etti. OpenELA, Enterprise Linux ekosisteminde tarafsızlığı, güvenliği ve dengeyi sağladığı için kuruluşları ve Linux topluluğu üyelerini katılmaya ve katkıda bulunmaya davet ediyor.

Son söz

CIQ, SUSE ve Oracle, RHEL kaynak koduna dayanan bazı Linux dağıtımlarını kilitleyen Red Hat efsanesine mükemmel bir yanıt ve çözüm sağladı. OpenELA, sorunlu topluluğa bir yanıt olarak açık kaynaklı yazılım oluşturma, geliştirme ve dağıtımını güçlendirdi. Herkes yukarı akış kaynak lisanslarını kullanarak OpenELA’yı görüntüleyebilir, değiştirebilir ve kullanabilir. Etiket satırında her şey yazıyor: “Abonelik yok. Şifre yok. Engel yok. Bedava yükleyiciler hoş geldiniz. Red Hat çekirdek platformlardan sorumlu başkan yardımcısı Mike McGrath, OpenELA hakkında şu yorumu yapıyor: “İster kişisel motivasyonla ister Oracle ve SUSE gibi şirketler tarafından olsun, daha geniş Linux topluluğuna devam eden ve tek bir logoyu değiştirmek yerine kurumsal düzeyde Linux’u ileriye taşıyan katkıları her zaman memnuniyetle karşıladık. diğeriyle birlikte.” OpenELA’nın aldığı destekle Redhat RHEL’e mükemmel bir alternatif olacak

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.