Uygulama

Cinnamon 5.0 Masaüstü Ortamı Yayınlandı

Cinnamon 5.0, Linux Mint’in varsayılan masaüstü ortamını daha kararlı ve güvenilir hale getirmek için birçok geliştirmeyle birlikte geliyor; buna, kişisel bilgisayarınızdaki tüm RAM’i tüketmemesi için bir bellek sınırlama mekanizması da dahildir.

Cinnamon 5.0’daki en büyük değişikliklerden biri, Appletler, deskletler, uzantılar ve temalar içeren Cinnamon Spices güncellemelerini kontrol etmek, listelemek ve gerçekleştirmek için yeni GUI ve CLI araçlarının eklenmesidir. Artık, bu araçları güncellemek için üçüncü taraf bir araca güvenmeniz veya Ayarlar’a gitmeniz gerekmediği anlamına geliyor.

Elbette Cinnamon 5.0, daha yeni GNU/Linux teknolojilerini desteklemek ve her zamankinden daha verimli performans göstermek için çok sayıda başka hata düzeltmesi ve daha küçük değişiklikler içeriyor. Ayrıca, büyütülmemiş pencerelerde ölçek etkisini ve Flatpak uygulamaları için desteği arttırıyor ve bir pencereyi kapatmak için Alt+Tab Q klavye kısayolunu kaldırıyor.

Cinnamon 5.0, bir sonraki ana sürümlerine entegre etmek isteyen veya yalnızca kullanıcılarına en son güncellemeyi sağlamak isteyen Linux OS satıcıları için GitHub sayfasından şu anda indirilebilir . Ayrıca yaklaşmakta olan Linux Mint 20.2 “Uma” dağıtımının varsayılan masaüstü ortamı olarak da gelecektir.

Diğer detayları ve yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.