CentOs Linux’u Oracle Linux’a Taşıma

Oracle Linux, Oracle tarafından geliştirilen RHEL tabanlı bir Linux dağıtımıdır. CentOS Linux’a bir alternatiftir. Bu yazı , CentOS Linux’u centos2olkomut dosyası kullanarak Oracle Linux’a nasıl geçireceğinizi açıklamaktadır .

CentOS Linux'u Oracle Linux'a Taşıma

CentOSLinuxLinux YönetimiLinux DağıtımlarıOracle LinuxRed Hat Enterprise Linux

CentOS Linux’u Oracle Linux’a Taşıma

Sk tarafından yazıldı 11 Aralık 2020 1960 Görüntüleme 1 yorum 2

Oracle Linux, Oracle tarafından geliştirilen RHEL tabanlı bir Linux dağıtımıdır. CentOS Linux’a en iyi alternatiflerden biridir. Bu kılavuz, CentOS Linux’u centos2olkomut dosyası kullanarak Oracle Linux’a nasıl geçireceğinizi açıklamaktadır .

CentOS Topluluk Yöneticisi Rich Bowen , odaklanmayı CentOS Linux’tan CentOS Stream’e kaydırdıklarını duyurduktan sonra , geliştiriciler ve kullanıcılar arasında büyük bir kızgınlık var. Birçok kullanıcı bu kararı şiddetle kınıyor. Ancak karar çoktan verilmiş ve geri dönüş yok gibi görünüyor. CentOS Linux 8 31 Aralık 2021’de sona erdiğinde, en iyi ve tek seçeneğiniz CentOS Stream 8’e geçmek olacaktır . CentOS Stream sürekli bir ön izleme (yani geliştirme) olduğu için, birçok kullanıcı kararlılığı konusunda endişelerini dile getirdi. Şu anda, CentOS’un tek kararlı ve uygulanabilir RHEL tabanlı alternatifi Oracle Linux’tur . CentOS Linux’u Oracle Linux’a geçirmek istiyorsanız, bu eğitim size nasıl yapılacağını öğretecektir.

Centos2ol (CentOS To Oracle Linux) komut dosyası

Oracle geliştirme ekibi, "centos2ol.sh"CentOS 8, 7 ve 6 sistemlerinizi Oracle Linux’a dönüştürmek için adında bir komut dosyası oluşturdu .

Centos2ol betiği aşağıdaki iki ana işleve sahiptir:

  • CentOS sisteminin yum yapılandırmasını, bazı çekirdek paketleri güncellemek için Oracle Linux yum sunucusunu kullanacak şekilde değiştirir.
  • En son Oracle Unbreakable Enterprise Kernel’i (UEK) kurar.

Bu kadar! Geçiş yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatmanıza bile gerek yok. Ancak, UEK’den yararlanmak istiyorsanız, sisteminizi yeniden başlatın ve Oracle Linux çekirdeğinde oturum açın.

ÖNEMLİ: Kolaylık sunsa da bu betiği canlı sistem üzerinde kullanmak beklenmeyen sorunlara yol açabilir. Gerekli hazırlıkları yapmadan canlı sistem üzerinde denememeniz menfaatiniz icabıdır.

CentOS Linux’u Oracle Linux’a Taşıyın

Her şeyden önce, her  ihtimale karşı önemli verilerinizi yedekleyin .

Ardından, CentOS 7 sisteminizi en son sürüme güncelleyin:

$ sudo dnf update

CentOS 6’da, güncellemek için şu komutu çalıştırın:

$ sudo yum update

Sisteminizi güncelledikten sonra yeniden başlatın.

CentOS 7 sürümünü kontrol edelim:

$ cat /etc/redhat-release
CentOS Linux release 7.9.2009 (Core)

Kurulum dosyası için python2.x ‘in yüklü olduğundan emin olun. Eğer sisteminizde yüklü değil ise aşağıdaki komutu kullanın.

$ sudo dnf install python2

Veya,

$ sudo yum install python2

Ardından, centos2ol.sh komut dosyasını indirin:

$ curl -O https://linux.oracle.com/switch/centos2ol.sh

veya

$ curl -O https://raw.githubusercontent.com/oracle/centos2ol/main/centos2ol.sh

ve CentOS Linux’unuzu Oracle Linux’a taşımaya başlamak için root veya sudo kullanıcı olarak aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ sudo sh centos2ol.sh

Şimdi Oracle Linux geçiş süreci başlayacak. Centos2ol betiği, mevcut CentOS depo dosyalarını yedekleyecek, Oracle Linux depolarını ekleyecek, centos logolarını oracle logolarıyla değiştirecek, birkaç çekirdek paketi güncelleyecek ve en son Oracle Unbreakable Enterprise Kernel’i kuracaktır.

Bunların tümü tamamen otomatiktir. Sadece betiği çalıştırın ve arkanıza yaslanın!

Betik sonunda bazı hatalar verebilir bunları düzeltmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

$ sudo yum distro-sync

Yeni dönüştürülmüş Oracle Linux 7 sistemine giriş yaptıktan sonra, Oracle Linux geçişinin başarılı olup olmadığını doğrulamak için dağıtım sürümünü ve Kernel ayrıntılarını kontrol etmek faydalı olacaktır.

$ cat /etc/redhat-release 
Red Hat Enterprise Linux Server release 7.9 (Maipo)

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.