CentOS 8’den CentOS Stream 8’e Nasıl Geçiş Yapılır

CentOS 7’den CentOS 8’e geçişi planlıyorsanız, şimdilik beklemeniz gerekebilir çünkü CentOS 8 kullanımdan kaldırılıyor! Zaten kullanıyorsanız, CentOS 8’den CentOS Stream 8’e geçmeyi düşünmelisiniz.

EvLinux DağıtımlarıCentOS CentOS Linux 8’den CentOS Stream 8’e Nasıl Geçiş Yapılır

CentOS Linux 8'den CentOS Stream 8'e Nasıl Geçiş Yapılır

CentOSLinuxLinux YönetimiRed Hat Enterprise LinuxSalıverme

CentOS Linux 8’den CentOS Stream 8’e Nasıl Geçiş Yapılır

Sk tarafından yazıldı 9 Aralık 2020 787 Görüntüleme 1 yorum 1

CentOS 7’den CentOS 8’e yükseltmeyi planlıyorsanız, şimdilik atlamanız gerekebilir çünkü CentOS 8 kullanımdan kaldırılıyor! Zaten kullanıyorsanız, CentOS Linux 8’den CentOS Stream 8’e geçmeyi düşünmelisiniz.

CentOS (kısaca C ommunity KBB erprise O perating S istem) Red Hat Enterprise Linux sisteminde (RHEL) klonu olduğunu. CentOS, kararlılığı ve güvenilirliği ile bilinir ve birçok web barındırma sağlayıcısı için popüler bir seçimdir. Ayrıca RHEL’i ücretsiz öğrenmek isteyenler için bir geçittir. Gösteri bitti. CentOS geliştiricileri, odaklarını CentOS Stream’e kaydırdıklarını duyurdular.

Resmi duyuruya göre , RHEL 8’in yeniden yapılanması olan CentOS Linux 8, 2021’in sonunda sona erecek. CentOS Stream, bu tarihten sonra Red Hat Enterprise Linux’un upstream (geliştirme) dalı olarak hizmet vermeye devam edecek. Başka bir deyişle, CentOS Stream, yuvarlanan bir yayın öncesi (yani beta) model olacak.

Yani CentOS Stream artık RHEL sürümünün aşağı yönde yeniden yapılandırılması olmayacak. Artık Fedora ve RHEL arasında yaşayacak bir orta akımdır. Bunu meslekten olmayan terimlerle ifade etmek gerekirse, artık Fedora -> RHEL -> CentOS değil, Fedora -> CentOS -> RHEL . Ocak 2022’den itibaren RHEL, CentOS’a dayalı olmayacak.

31 Aralık 2021’e kadar hala CentOS 8’i kullanabilir ve yamalar gönderebilirsiniz. Ancak, CentOS 8 önümüzdeki yıl bu saatlerde sona erecek ve CentOS 9 olmayacak. CentOS Linux 7 kullanıcılarının paniğe kapılmasına gerek yok. CentOS 7, 2024’te ömrünün sonuna kadar devam edecek .

CentOS blogundaki yorumları gözden geçirirken , CentOS’un asıl kurucusu Sayın Gregory Kurtzer’in bir yorum bıraktığını fark ettim . Başka bir RHEL yeniden inşa etmeyi planladığını söylüyor. Gerçekten iyi haber!

Şimdi devam edelim ve CentOS Linux 8’i CentOS Stream 8’e geçirelim. O kadar da zor değil.

CentOS Linux 8’den CentOS Stream 8’e Geçiş

Her şeyden önce, her ihtimale karşı önemli verilerinizi yedekleyin .

Komut kullanarak CentOS 8’i mevcut en son sürüme güncelleyin:

$ sudo dnf update

Sistemi güncelledikten sonra yeniden başlatın. Cat komutunu kullanarak mevcut CentOS 8 sürümünü kontrol edin:

$ cat /etc/redhat-release 
CentOS Linux release 8.3.2011

Ardından, şu komutu kullanarak CentOS Stream deposunu etkinleştirin:

$ sudo dnf install centos-release-stream

Son olarak, CentOS Linux 8’i CentOS Stream 8’e geçirmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ sudo dnf distro-sync

Çıkan ekrada y yazıo Enter tuşuna basın.

İnternet hızınıza bağlı olarak bu işlem biraz zaman alacaktır. CentOS Stream 8 geçişi tamamlandığında, doğrulamak için yine Cat komutunu çalıştırın:

$ cat /etc/redhat-release 
CentOS Stream release 8

Pek çok CentOS kullanıcısı ve geliştiricisi alınan bu karardan dolayı hayal kırıklığına uğradı. Ayrıca pek çok kullanıcı, uzun vadeli destek sağlayan farklı dağıtımlara geçmeyi düşünüyor. Kullanıcılar tarafından en çok önerilen alternatifler arasında FreeBSD, Debian, openSUSE ve Ubuntu bulunuyor.

Önümüzdeki günlerin ne getireceğini beraberce bekleyip, göreceğiz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.