MultiTail, terminalden birden fazla günlük dosyasını aynı anda okuma

Bir sonraki yazımızda Multitail’e göz atacağız.  Bu Tail benzeri bir programdır, tek farkı Multitail ile birden fazla dosyayı (genellikle log dosyalarını) aynı anda okuyabileceğimiz ve bunlara farklı renkler uygulayabileceğimizdir.  Bize tüm açık dosyaları terminalin tek bir penceresinde gösterecek.Dosyada herhangi bir değişiklik varsa anında değişecektir.  Bu aracın ana yardımcı programı günlük dosyalarını izlemektir.  Gnu/Linux sistem yöneticileri için oldukça kullanışlı bir araçtır.

Bilmeyenler için Tail, büyük bir dosyanın sonundan birkaç satırı okumak için kullanılan bir Gnu/Linux programıdır.  Varsayılan olarak son 10 satır gösterilir ancak bu sayı kullanıcı özelliklerine göre değişebilir.

Multitail Kurulumu

Multitail, Ubuntu’nun resmi depolarında mevcuttur.

Öncelikle Ubuntu işletim sistemimizin paket depolarının önbelleğini terminalde aşağıdaki komutla (Ctrl + Alt + T) güncelleyerek başlayacağız:

sudo apt update

Multitail kurulumuna devam edeceğiz, bunun için aynı terminalde aşağıdaki komutu uygulayacağız:

sudo apt install multitail

Bu komut ile Multitail  kurulmalıdır.  Şimdi doğru kurulup kurulmadığını kontrol etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

multitail version

multitail -V

Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi Multitail’in kurulu sürümü 6.4.2’dir.

Birden fazla kuyruk içeren tek günlük dosyasını görüntüleyin

Multitail birden fazla günlük dosyasını tek bir terminal penceresinde görüntülemek için kullanılsa da tek bir günlük dosyasını görüntülemek için de kullanılabilir.  /var/log/auth.log günlük dosyasını açmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

multitail /var/log/auth.log

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi tek bir dosya açılıyor.  Bunun görünümü dosya değiştikçe güncellenecektir.  Multitail’den ‘q’ tuşuna basarak çıkabiliriz.

Multitail ile birden fazla günlük dosyasını görüntüleyin

Yukarıda da yazdığım gibi bu programın ana işlevi birden fazla günlük dosyasını tek bir terminal penceresinde görüntüleyebilmektir.  Dosyalar varsayılan olarak dikey olarak yerleştirilecektir

/var/log/auth.log ve /var/log/kern.log’u dikey olarak görmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

multitail /var/log/auth.log /var/log/kern.log

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görülebileceği gibi üst yarıda /var/log/auth.log dosyası, alt yarıda ise /var/log/kern.log dosyası açılıyor.

Bu durumda /var/log/auth.log y /var/log/kern.log dosyalarını aşağıdaki komutu kullanarak yatay olarak da yerleştirebiliriz:

multitail -s 2 /var/log/auth.log /var/log/kern.log

It must be said that the value of the -s argument is 2 because I am opening 2 files in this example. If we want to open 3 files, then the value of -s must be 3.

List open files

If we press the ‘b’ key se will display a list of open files, as it’s shown in the following. In this example I have 2 files open, the first one /var/log/auth.log is numbered 00 and the second /var/log/kern.log it is numbered 01. If you are not interested in selecting any files, just press Ctrl + G to cancel the selection menu.

We can press the up and down arrow keys to move the selector and press Enter to select the file we want to consult. For this example I selected the first file /var/log/kern.log y displayed on screen through a separate section. Now we can press the up and down arrow keys to navigate through the file.

Once we finish reading this file, you should press ‘q’ to return to the main window by Multitail.

View multiple files with different colors

We can also set different colors for different open files with Multitail. For example, we can open /var/log/auth.log in yellow and /var/log/kern.log in red with the following command:

multitail -ci yellow /var/log/auth.log -ci red /var/log/kern.log

Yukarıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz gibi Multitail, /var/log/auth.log’u sarı renkte ve /var/log/kern.log’u kırmızı renkte açtı.

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz

 

 

Exit mobile version
Skip to content