New kernel

Linux Çekirdeği 6.8 Geleceğe Yönelik Özelliklerle Geliyor

Bugün Linux çekirdeği 6.8’in çıkışını işaret ediyor.  Bu, geçen yılın Linux çekirdeği 6.7 ile karşılaştırıldığında nispeten “normal” bir sürüm, ancak geleceğe yönelik birçok iyileştirme ve hata düzeltmesi içeriyor.  Doğal olarak Linux çekirdeği 6.9 için birleştirme penceresi bu 6.8 sürümünden kısa bir süre sonra açılacaktır.

Linux yaratıcısı Linus Torvalds, 6.8 sürümünü bir Linux Çekirdeği Posta Listesi mesajıyla duyurdu.  Linus’un belirttiği gibi, Linux çekirdeği 6.8’deki “en büyük tek yeni şey” muhtemelen yeni Intel Xe DRM sürücüsüdür.  Bu sürücü şu anda varsayılan olarak devre dışıdır ancak Intel Xe GPU mimarisi için destek sağlar.  Intel Core 11., 12. ve 13. Nesil işlemcileri veya Intel Arc GPU’ları kullanan bilgisayarlarda gelişmiş grafik performansı sunması bekleniyor.

6.8 sürümü, Intel Core Ultra işlemcilerde “yükseltme” hızları için destek ekler.  Linux’u ThinkPad X1 Carbon (12. Nesil) gibi bir dizüstü bilgisayara yüklerseniz, Windows’ta alacağınız performansın aynısını almalısınız.

Linux çekirdeği 6.8, V3D DRM sürücüsüne Pi 5 desteği eklediğinden Tux, Raspberry Pi platformuna da biraz sevgi gösteriyor.  Bu, Pi 5’in bazı dağıtımlardaki grafik uyumsuzluğunu çözecektir.  Ve ilginç bir şekilde bu sürüm, AMD 7000 serisi işlemciler için RFI azaltımını ekliyor.

Oyuncular için 6.8 sürümü, Steam Deck’te yeni renk yönetimi özelliklerini etkinleştiriyor ve kablosuz gamepad’ler için genişletilmiş bağlantı sağlıyor.  Artık desteklenen oyun kumandalarından bazıları arasında Nintedo’nun Switch Online koleksiyonu (örneğin retro SNES ve N64 denetleyicileri) ve Lenovo Legion Go denetleyicileri yer alıyor.

Bu sürümdeki diğer değişiklikler incelikli, niş veya gelecekteki teknolojilere yöneliktir.  Linux çekirdeği 6.8, LoongArch CPU’ları için Rust çekirdek desteğini, Btrfs’in fscrypt uygulaması desteğini ve Intel Trust Etki Alanı Uzantıları (TDX) ile uyumluluğu sunar.  Son teslim tarihi sunucuları planlama özelliğinin yanı sıra DAMON bellek yönetimi otomatik ayarlama desteği sunar.

Linux çekirdeği 6.8’i bugün indirebilirsiniz.  Bazı Linux dağıtımları önümüzdeki günlerde veya haftalarda bu çekirdeği kullanmaya başlayacak, diğerleri ise hataları önlemek için bir sonraki büyük dağıtım güncellemesine kadar bekleyebilir.  6.8’in kısa ömürlü bir sürüm olduğunu bilmeniz yeterli.  Linux Torvalds, Linux çekirdeği 6.9’u Mayıs 2024’te, yani yalnızca iki ay sonra piyasaya sürmeyi planlıyor.

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.