Doküman

Wine 7.0 Yeni GPU’lar, Çoklu Ekranlar ve WoW64 Desteğiyle Geldi

Windows uygulamalarını Linux, BSD veya macOS gibi POSIX uyumlu işletim sistemlerinde çalıştırmak için Wine 7.0 açık kaynaklı ve platformlar arası uyumluluk katmanı, büyük bir güncelleme ile yayınlandı.

Bir yıllık geliştirmeden sonra, Wine 7.0, Windows uygulama ve oyun ihtiyaçlarınızı karşılamak için birçok güzellik sunmak için karşınızda. Her şeyden önce, 32 bit Windows programlarını 64 bit Unix ana bilgisayar işlemi içinde çalıştırmanıza izin vermek için WoW64 (Windows üzerinde 64 bit Windows) mimarisi için destek sağlıyor.

Bunun da ötesinde, Wine 7.0, Direct3D uygulamasının tam ekran modu için hangi monitörü kullanacağını ve DXGI API’sini kullanarak ekran gama ayarlamasını seçmenize izin vermek için Direct3D uygulamasına birden fazla ekran (çoklu kafa) desteği ekliyor ve AMD Radeon RX 5500M, AMD Radeon RX 6800/6800 XT/6900 XT, AMD Van Gogh, Intel UHD Graphics 630 ve NVIDIA GeForce GT 1030 dahil olmak üzere yeni GPU’lar için destek veriyor.

Bu sürümdeki diğer önemli değişiklikler arasında daha modern bir görünüm için yeni bir varsayılan tema ile daha iyi tema desteği, geliştirilmiş HID (İnsan Arayüzü Aygıtı) yığını ve yeni WinMM joystick desteği ile joystick uygulaması, yeni DirectInput joystick arka ucu ve çok iyileştirilmiş bir joystick kontrolü yer alıyor.

Diğer kayda değer değişikliklerin yanı sıra, yerleşik REG kayıt aracı, kayıt defteri anahtarlarının kopyalanmasını ve kayıt defterinin 32 bit veya 64 bit görünümünde çalışmasını desteklemek için güncellendi, Apple Silicon Mac’ler artık destekleniyor, DTLS iletişim protokolü artık destekleniyor ve Windows Sockets desteği yeniden uygulandı.

Kendiniz derlemek isterseniz Wine 7.0 resmi web sitesinden hemen indirilebilir . Değilse, güncellemek için favori GNU/Linux dağıtımınızın kararlı yazılım havuzlarına gelene kadar beklemelisiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.