Uygulama

Mevcut Sisteminizi Kurulabilir Bir ISO’ya Nasıl Dönüştürürsünüz (Debian, Ubuntu, Arch Linux için)

penguins-eggs, mevcut Debian, Ubuntu, Arch Linux veya Manjaro sisteminizi yeniden dağıtılabilir canlı bir ISO görüntüsüne dönüştürmek için kullanılan bir komut satırı aracıdır. Debian / Ubuntu varyasyonları desteklenir (böylece bunu Xubuntu, Kubuntu vb. için de kullanabilirsiniz), ayrıca Devuan, Linux Mint ve temel işletim sistemi gibi bunlara dayalı Linux dağıtımları da desteklenir.

Bunu kullanarak, Debian / Devuan / Ubuntu tabanlı, Arch Linux veya Manjaro sisteminizle yüklenebilir bir canlı ISO oluşturabilir ve tüm yüklü uygulamaları ve ana klasörünüzü (kişisel dosyalar, yapılandırmalar vb.) dahil edebilirsiniz. ISO’yu kendiniz oluşturmuyorsanız ve bunun yerine yeniden dağıtmak istiyorsanız Eggs, oluşturulan ISO’dan kullanıcı ve sistem verilerini tamamen kaldırabilir.

Eggs tarafından oluşturulan canlı ISO görüntüsü, bir grafik kullanıcı arayüzü (Calamares) kullanılarak veya komut satırından, özellikle penguens-eggs için oluşturulmuş, kril adı verilen bir TUI aracı kullanılarak kurulabilir. Bu komut satırı yükleyicisi, katılımsız yüklemeler için destek içerir.

Eggs ayrıca, oluşturulan ISO’yu İnternet bağlantısı olmadan kurulacak şekilde ayarlama yeteneği , ISO’yu yönetmek için komut dosyaları oluşturmak için bir komut dosyası modu, eklentiler, livecd için temayı ayarlama gibi çeşitli gelişmiş özelliklere sahiptir. Minimal kurulu bir CLI sisteminden başlayarak Linux sistemlerini özelleştirmek için Eggs tarafından kullanılan YAML ve Bash betiklerinin bulunduğu bir havuz olan “penguins-wardrobe” da vardır.

Bildiğim kadarıyla penguins-eggs’in, Debian, Ubuntu ve türevlerinin özelleştirilmiş bir canlı ISO’sunu oluşturabilen ve ayrıca tüm Debian / Ubuntu sistemini yedekleyebilen şu anda feshedilmiş remastersys’in tek gerçek alternatifi olduğunu belirtmekte fayda var.

Aşağıda, mevcut sisteminizi nasıl yeniden düzenleyeceğiniz ve canlı bir ISO dosyası olarak yeniden dağıtacağınız (kullanıcı ve sistem verileri olsun veya olmasın) hakkında hızlı bir kılavuz bulacaksınız.

Mevcut Debian, Ubuntu veya Arch Linux sisteminizi kurulabilir bir canlı ISO’ya nasıl dönüştürebilirsiniz?

1. Penguens-eggs kurulumu

Debian, Devuan, Linux Mint, temel işletim sistemi, Ubuntu ve çeşitlerinde (Xubuntu, Ubuntu MATE, Kubuntu, vb.), Sourceforge’dan en son penguins-eggs DEB’yi indirebilirsiniz. Veya penguins-eggs APT deposunu eklemeyi tercih ederseniz, bu aracın güncellemelerini almak için depoyu ekleyin ve ardından aşağıdaki komutları kullanarak penguins-eggs’i kurun:

sudo apt install curl #in case it's not installed

curl -fsSL https://pieroproietti.github.io/penguins-eggs-ppa/KEY.gpg | sudo gpg --dearmor -o /etc/apt/trusted.gpg.d/penguins-eggs.gpg

echo "deb [arch=$(dpkg --print-architecture)] https://pieroproietti.github.io/penguins-eggs-ppa ./" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/penguins-eggs.list > /dev/null

sudo apt update

sudo apt install eggs

2. (İsteğe bağlı) Canlı ISO için bir grafik yükleyici kullanmak istiyorsanız Calamares’i yükleyin (bu olmadan, yalnızca TUI yükleyicisini kullanabilirsiniz).

Bunun şu anda Arch Linux / Manjaro’da çalışmadığını unutmayın.

Calamares’i şunu kullanarak kurun:

sudo eggs calamares --install

3. Canlı ISO oluşturmaya başlayın

ISO oluşturmaya başlamadan önce notlar:

  • Bir metin editörü ile root olarak aşağıdaki komutlar için belirtilen seçeneklerin (argümanların) yanı sıra, /etc/penguins-eggs.d/eggs.yaml dosyasını düzenleyerek canlı ISO kullanıcı adını ve parolasını (kullanıcı verilerini kaydetmediğinizde), saat dilimini ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.
  • Oluşturulan ISO’yu katılımsız olarak kurmayı planlıyorsanız (bu nedenle Eggs ISO yükleyicisi komut satırı krill’i kullanarak), /etc/penguins-eggs.d/krill.yaml dosyasındaki kurulum ayrıntılarını düzenleyin

Mevcut sisteminizden kullanıcı verileri OLMADAN, ISO dosya adı <NAME>-[arch]-YYYY-MM-DD_HHMM.iso ve standart sıkıştırma ile canlı bir ISO oluşturmaya başlamak için şunu kullanın:

sudo eggs produce --basename <NAME> --standard

Standart (–standart) sıkıştırma yerine, daha küçük bir ISO dosya boyutu oluşturan ancak oluşturulması daha fazla zaman alan maksimum (–max) sıkıştırmayı kullanabilirsiniz.

Bu durumda canlı ISO tarafından kullanılan varsayılan kullanıcı adı live ve parola evolution ‘dır. Root şifresi de evolution ‘dır.

ŞİFRELENMEMİŞ kullanıcı verileri, <NAME>-[arch]-YYYY-MM-DD_HHMM.iso ISO dosya adı ve standart sıkıştırma İLE mevcut sisteminizden canlı bir ISO oluşturmaya başlamak için şunu kullanın:

sudo eggs produce --clone --basename <NAME> --standard

ŞİFRELİ kullanıcı verileri İLE mevcut sistemden canlı bir ISO da oluşturabilirsiniz (kullanıcı verileri, canlı sistem içindeki bir LUKS biriminde şifrelenmiş olarak kaydedilir; canlı ISO’da verilere erişilemez, ancak TUI kullanılarak sistem kurulurken geri yüklenir yükleyici; ISO dosya adı <NAME>-[arch]-YYYY-MM-DD_HHMM.iso olan grafik yükleyici – Calamares) ve standart sıkıştırma kullanılırken kullanıcı verileri geri yüklenemez:

sudo eggs produce --cryptedclone --basename <NAME> --standard

ISO dosyası oluşturulduktan sonra onu /home/eggs/ dizininde bulacaksınız.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.