Belge

Linux’ta uygulamalar nasıl askıya alınır ve devam ettirilir

 
Linux’ta bir programı askıya almanız veya devam ettirmeniz gerekiyorsa, kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.  Kill komutu yaygın olarak kullanılan bir seçenektir ve htop terminal tabanlı görev yöneticisi de bir diğeridir.  Bu kılavuzda, Linux’ta çalışan uygulamaları askıya almak ve devam ettirmek için her iki aracın da nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

Bir uygulamanın İşlem Kimliğini (PID) bulma

Linux sisteminizde çalışan bir uygulamayı askıya alabilmeniz veya devam ettirebilmeniz için, bunun işlem kimliğini (PID) tanımlamanız gerekir.  Bunu başarmak için ps aux komutu çok değerlidir.

Örneğin, Linux masaüstünüzdeki “VirtualBox” uygulamasının PID’sini bulmak için ps aux komutunu çalıştırın.  Ardından, “VirtualBox” listesini gözden geçirin ve “PID” sütununda VirtualBox’a karşılık gelen numarayı tanımlayın.

ps aux

Alternatif olarak, tüm aktif uygulamaların kapsamlı bir listesinde manuel olarak arama yapmaktan kaçınmak için, ps aux’yu grep komutuna bağlayarak özellikle “VirtualBox”ı izole ederek süreci kolaylaştırabilirsiniz.

ps aux | grep "VirtualBox"

“PID” sütununun ps aux çıktısındaki ilk sütun olduğuna dikkat etmek önemlidir.  Dolayısıyla bu örnekte VirtualBox’ın PID’si “10868” olsaydı, aradığınız sayı bu olurdu.

Çalışan bir uygulama nasıl askıya alınır – kill komutu

Kill komutu, -STOP komut değiştiricisini kullanarak çalışan herhangi bir uygulamayı askıya almanıza olanak tanır.  Bu değiştiriciyi etkili bir şekilde kullanmak için öncelikle uygulamanızın işlem kimliğini (PID) tanımlamanız gerekir.  Örneğimiz olarak VirtualBox’ı kullanalım.

PID’yi aşağıdakileri çalıştırarak bulabilirsiniz:

ps aux

Veya aramayı daraltmak için:

ps aux | grep "VirtualBox"

PID’yi temsil ettiğinden, çıktının ilk sütunundaki sayıya odaklanın.  Uygulamanızın PID’sini belirledikten sonra kill -STOP PID komutunu kullanarak uygulamayı askıya alın.  Örneğin, Firefox’un PID’si “10868” ise uygulamayı şu şekilde askıya alırsınız:

kill -STOP 10868

Yukarıdaki komutun yürütülmesi programı askıya alır ve CPU kaynağı tüketmeden etkileşimlere yanıt vermemesine neden olur.  Uygulama açık ve görünür durumda kalır ancak devam ettirilene kadar fiilen duraklatılır.

Çalışan bir uygulama nasıl devam ettirilir – kill komutu

Daha önce -STOP ile askıya aldığınız bir işlemi yeniden başlatmak için aşağıdakileri yapın.  Tekrar ps aux |  Askıya alınan programın işlem kimliğini bulmak için grep APPNAME komutunu kullanın.  Bu örnekte, daha önce askıya alınan VirtualBox’a devam edeceğiz.

ps aux | grep "VirtualBox"

İlk sütundaki sayıyı bulun ve bu işlem kimliği (PID) olduğundan aklınızda bulundurun.  İşlem kimliğini bulduğunuzda, daha önce askıya aldığınız işlemi devam ettirmek için bunu -CONT komutuyla kullanabilirsiniz.  Örneğin, VirtualBox “10868” ise devam ettirmek için bunu kill -CONT komutuyla birlikte kullanın.

kill -CONT 10868

Komutun yürütülmesiyle programınız devam ettirilecek ve kill -STOP ile askıya alınmadan önceki gibi çalışacaktır.

HTOP ile çalışan bir uygulamayı askıya alma ve devam ettirme

Kill komutunu -STOP ile kullanmak oldukça hızlıdır ancak pek sezgisel değildir.  Bir sayıyı hatırlamanızı ve ardından birkaç komutu yürütmenizi gerektirir.  Daha kolay ve daha zarif bir çözüm istiyorsanız çalışan uygulamaları askıya almak için Htop’u kullanmayı düşünün.

Başlamak için htop uygulamasının kurulu olduğundan emin olun.  Eğer yapmadıysanız aşağıdaki terminal komutu ile sisteminize kurulumunu yapabilirsiniz.  Birçok Linux işletim sisteminin varsayılan olarak Htop uygulamasını içerdiğini unutmayın.  Yüklemeyi denemeden önce, htop komutunu çalıştırmayı düşünün ve zaten yüklü olup olmadığını kontrol edin.

Ubuntu/Debian

sudo apt install htop

Arch Linux

sudo pacman -S htop

Fedora

sudo dnf install htop

OpenSUSE

sudo zypper in htop

Htop uygulamasını yükledikten sonra terminalde başlatın.

htop

Htop uygulamasını çalıştırdığınızda, askıya almak istediğiniz programı bulmak için klavyenizdeki YUKARI / AŞAĞI tuşlarını kullanın.  Alternatif olarak, programı yazılan metin aracılığıyla aramak için klavyede F3 tuşuna basın.

Program bulunduğunda klavyedeki F9 tuşuna basın.  Bunu yapmak “sonlandır” menüsünü açacaktır.  Bu menüde YUKARI / AŞAĞI ok tuşlarını kullanarak “19” (SIGSTOP,) seçeneğine gelin ve Enter tuşuna basarak seçin.

Menüde “19” seçeneğini seçtiğiniz anda programınız duraklayacaktır.  Programı devam ettirmek isterseniz, “kill” menüsünü açmak için F9 tuşuna basın ve askıya alınan işlemi htop uygulamasıyla devam ettirmek için “18” (SIGCONT,) seçeneğini seçin.

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version
Skip to content