New kernel

Linux Çekirdeği 5.13 Yayınlandı

Bu, Linux çekirdeğinin Apple M1 çipi için destek sunan ilk sürümüdür – ancak kendinizi fazlsa kaptırmayın! Apple Silicon için Linux desteği hala gelişme bir aşamasındadır. Linux 5.13 tabanlı bir dağıtım indiremez, onu bir M1 Mac’e kuramaz ve Intel ve AMD donanımlarında olduğu gibi her şeyin olmasını bekleyemezsiniz.

Bununla birlikte, M1 kodunun bu ilk adımı, Linux’u Apple’ın yerel donanımında çalıştırma hayalini gerçekleştirmeye yönelik somut bir adımdır. Gelecekteki çekirdek sürümlerinde daha fazla M1 geliştirmesinin geleceğini bekleyin.

Linux 5.13, yeni bir güvenlik modülü içerir . Hangi çalışan işlemin erişip erişemeyeceğini daha iyi kontrol etmek/kısıtlamak için SELinux gibi diğer Linux Güvenlik Modülleri ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca güvenlik cephesinde, çekirdeğin “güvenilir anahtarlar” özelliğinde yapılan bir değişiklik, anahtarın TPM dışındaki kaynaklardan oluşturulmasına izin verir.

Linux 5.13’teki dikkate değer yeni sürücü eklemeleri arasında Amazon’un Luna oyun denetleyicisi desteği (USB aracılığıyla XPad sürücüsünde); en yeni Microsoft Surface dizüstü bilgisayarlar için dokunmatik yüzey ve klavye desteği ; WMI Gigabyte anakartlar için bir sıcaklık izleme sürücüsü ; ve NZXT Kraken sıvı soğutucuları için donanım izlemesidir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.