Belge

GPT-3 Destekli Shell Genie Kullanarak Düz İngilizceyi Komutlara Dönüştürün

Shell Genie, basit bir İngilizce ile çeşitli görevlerin nasıl gerçekleştirileceğini sormak için kullanılabilecek yeni bir komut satırı aracıdır ve size ihtiyacınız olan kabuk komutunu verir. Komutları oluşturmak için OpenAI’nin GPT-3’ünü veya Shell Genie geliştiricisi tarafından sağlanan kullanımı ücretsiz bir arka uç olan Free Genie’yi kullanır.

Shell Genie bir komut gösterdiğinde, onu çalıştırmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bunu yapmadan önce komutu anladığınızdan emin olun! Komutun ne yaptığını anlamak için Kabuğu Açıkla gibi bir şey kullanabilirsiniz. Ayrıca, muhtemelen bunu yalnızca bilgisayarınızdaki şeyleri bozamayacak sorgular/komutlar için kullanmanız en iyisidir. Tüm komutlar beklendiği gibi çalışmaz, bu nedenle bunu kullanma riski size aittir!

İşte Shell Genie çıktı örneği:

$ shell-genie ask "find all files that have been changed in the last 3 days from the current directory and subdirectories, with details"Command: find . -mtime -3 -ls$ shell-genie ask "use ffmpeg to extract audio from video without re-encoding it"Command: ffmpeg -i <input_video_file> -vn -acodec copy <output_audio_file>$ shell-genie ask "replace all instances of ^ with / in all .sh files in the current folder"Command: sed -i 's/\^/\//g' *.sh

Ondan daha karmaşık komutlar gerçekleştirmesini de isteyebilirsiniz, sadece sorgunuzun doğru anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olun – sorgunuz çok önemlidir:

$ shell-genie ask "replace all instances of ^ with / in all .php files in the current folder that have been modified in the last 2 days"Command: find . -name "*.php" -mtime -2 -exec sed -i 's/\^/\//g' {} \;

Araç aynı zamanda komutu da açıklayabilir, örneğin:

$ shell-genie ask "find all files that have been changed in the last 3 days from the current directory and subdirectories, with details" --explainCommand: find . -type f -mtime -3 -lsDescription: This command will search the current directory and all subdirectories for files that have been modified in the last 3 days. The -type f option specifies that only files should be searched, the -mtime -3 option specifies that only files modified in the last 3 days should be searched, and the -ls option provides detailed information about the files found.

Birkaç gündür Shell Genie kullanıyorum ve görüntülenen komutlar çoğu durumda yerindeydi. Olmadığında, genellikle kullanıcı hatasından kaynaklanır – ne yapmak istediğimi yeterince iyi açıklamadım. Aracın ne yapmasını istediğinizi anladığını varsaymayın, heceleyin! Ve unutmayın, ne yapmak istediğinizi bir insana değil, bir makineye açıklıyorsunuz.

Komutu çalıştırmayı seçerseniz ve OpenAI GPT-3 yerine Free Genie arka ucunu kullanıyorsanız, aracı iyileştirmeye yardımcı olacak geri bildirim sağlayabilirsiniz. Free Genie sunucusunun, modeli iyileştirmek için istenen komutları, işletim sistemini ve kabuk sürümünü sakladığını unutmayın. Ayrıca sunucunun 7/24 çalışma süresi garantisi yoktur.

Ayrıca, Shell Genie’yi GPT-3 ile kullanmanın bir API anahtarı kullanmayı gerektirdiğini, ancak Free Genie sunucusunu kullanmanın gerektirmediğini belirtmekte fayda var.

Shell Genie’yi kurun ve kullanın

Shell Genie, yalıtılmış ortamlarda python uygulamalarını kurmak ve çalıştırmak için bir araç olan pipx kullanılarak kurulabilir. Shell Genie, Python 3.10 veya daha yenisini gerektirir, bu nedenle devam etmeden önce bunu kullandığınızdan emin olun .

pipx’i Linux dağıtımınızın havuzlarından kurun:

  • Debian, Ubuntu ve Linux dağıtımları (Linux Mint, Elementary OS, Pop!_OS, Zorin OS, vb.):
sudo apt install pipx
  • Fedora:
sudo dnf install pipx
  • Arch Linux / Manjaro:
sudo pacman -S python-pipx
  • openSUSE:
sudo zypper install python-pipx

Artık tek yapmanız gereken Shell Genie’yi kurmak için pipx kullanmak:

pipx install shell-genie

Shell Genie artık ~/.local’a kurulmalıdır (yalnızca sizin kullanıcınız için). PATH’inizde ~/.local/bin yoksa ekleyin. pipx bunu sizin için otomatik olarak yapabilir – pipx ensurepath’i çalıştırın, ardından yeni PATH’yi kullanmak için yeni bir terminal penceresi açın.

Shell Genie’yi kullanmak için yapılandırmanız gerekir. Yani ilk kez şu şekilde çalıştırmanız gerekir:

shell-genie init

Bu, kullanmak istediğiniz arka ucu (OpenAI GPT-3 veya Free Genie) vb. seçmenizi ister. OpenAI GPT-3 arka ucunu seçerseniz, bir API anahtarı sağlamanız gerekir. Bir OpenAI hesabı oluşturarak bir hesap edinebilir, ardından hesap ayarlarınızı ziyaret edebilir ve API anahtarlarına tıklayabilirsiniz. OpenAI hesabınızda kullanmak için yeterli krediniz olduğundan emin olun.

İlk kurulum tamamlandıktan sonra Shell Genie’yi şu şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz:

shell-genie ask "<the command you want to run/generate, in plain english>"

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.