Doküman

VirtualBox 6.1.28 Yayınlandı

Oracle VirtualBox 6.1.28’i GNU/Linux, macOS ve Windows sistemlerinde kullanılan açık kaynaklı ve platformlar arası sanallaştırma yazılımına yönelik kapsamlı bir güncelleme yayınladı.

VirtualBox 6.1.28, VirtualBox 6.1.26’dan yaklaşık üç ay sonra Linux 5.14 ve 5.15 çekirdek serisi için ilk konuk ve ana bilgisayar desteğini sunmak için karşınıza çıkıyor. VirtualBox’ı artık Linux çekirdekleri 5.14 veya 5.15 tarafından desteklenen GNU/Linux sistemlerinde ve ayrıca sanal makinelerde Linux 5.14 veya 5.15 çekirdekleri tarafından desteklenen dağıtımları çalıştırmak için kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Ayrıca bu sürüm, yakında çıkacak olan Red Hat Enterprise Linux 8.5 işletim sistemi için ilk desteği sunuyor, çekirdek modüllerinin algılanmasını iyileştiriyor, Linux Mint sistemlerinde görüntü bozulmasını düzeltiyor ve Python 3.9 için bağlama desteği ile geliyor.

VirtualBox 6.1.28’de pano paylaşımı devre dışı bırakıldığında konuk panosunun sıfırlanmasını önleme yeteneği ve misafirin hiçbir özelliği olmadığında uzak RDP istemcisinin askıda kalmasını önlemek amacı ile birkaç VRDP düzeltmesi de yapıldı.

Ayrıca, virtio-net cihaz desteğinde, kaydedilmiş VM durumunda ağ bağlantısının kesilmesini ve ağ aralıkları üzerinde daha fazla kontrolü, düzgün bir şekilde işleyebilen çoklu güncellemeler de dahil olmak üzere bazı ağ geliştirme iyileştirmeleri de mevcuttur.

Ses desteği de iyileştirilen diğer konular arasında bulunuyor ve VirtualBox artık anlık görüntü alınırken AC’97 öykünmesinin yeniden oynatılmasına, modern Linux konuklarında HDA öykünmesinde hat girişi ses düzeyinin ayarlanmasına izin veriyor ve artık VM oturumunu iptal etmiyor.

Bunun dışında VirtualBox 6.1.28, dokunmatik yüzey tabanlı kaydırmayı iyileştiriyor, sanal makineyi kayıtlı durumdan geri yükledikten sonra ilk yeniden boyutlandırma sırasında oluşan bir VM siyah ekran sorununu gideriyor, VHD görüntüleri kullanırken olası bir yazma hatasını düzeltiyor.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.