Norveç’​in yeni sağlık arşivi açık kaynak üzerine kuruluyor

Norveç Ulusal Arşivlerinin özel bir parçası olan arşiv, araştırma amaçlı hastanelerdeki hasta arşiv materyalleri için dijital bir depo haline gelmek üzere. Tynset kasabasında bulunan NHA, Nisan ayında hizmete girecek. Açık kaynak kullanımı, arşivin mümkün olduğunca ulaşılabilir olma hedefine çok iyi uyuyor. NHA’da proje yöneticisi olan Kristine Aasen’in ifadesine göre açık kaynaklı sistem üzerine inşa edilen arşiv sistemi aynı zamanda güveni de tesis etmektedir. Arşiv, tüm yönetişim belgelerini, işletme mimarisini, kılavuzlarını ve prosedürlerini çevrimiçi olarak yayınlamaktadır ve işletme mimarisi olarak TOGAF açık mimari çerçevesine dayanmaktadır.

Norsk helsearkiv, hastanelerdeki kayıtların NHA’ya aktarılmasını kolaylaştıracak bir araç setinin hazırlanması için çalışmalara başladı. Arşiv, tüm hasta sağlık kayıtlarının ve meta verilerinin güvenli bir şekilde korunmasını sağlamak için geliştirdiği araçların kaynak kodunu halka açık olarak paylaşacaktır.

Projeye Katılanlar

Bu araçlar, Norveçli dijital saklama uzmanı Piql firması tarafından geliştirilecektir. Bayan Aasen “Kaynak kodunun GitHub’da mevcut olacağını ve hedeflerinin sektörde bulunan tüm paydaşlar için ortak bir proje olmasını arzu ettiklerini” belirtmektedir.

Piql Firması ayrıca Archivematica’nın uygulanmasını da üstlenecek. Archivematica’yı geliştirmeye başlayan Kanadalı şirket Artefactual Systems ile birlikte çalışacaklar. İki şirket, Berlin (Almanya), Innsbruck (Avusturya) ve Lüksemburg’daki referans müşterilere yapılan ziyaretleri de içeren üç rakip çözümü içeren bir satın alma prosedürünün ardından seçilmişti.