Uygulama

ls komutu yerine exa kullanın

Yoğun bir dünyada yaşıyoruz ve yüzlerce dosya ile veri içinde arama yapmamız gerektiğinde ls komutunu kullanarak zamandan ve emekten tasarruf edebiliyoruz. Ancak çok fazla ince ayar yapmadan, varsayılan ls çıktısı gözler için pek rahatlatıcı değil. Exa gibi bir alternatifiniz varken neden zamanınızı siyah beyaz metne gözlerini kısarak harcıyorsunuz?

Exa , normal ls komutunun modern bir yedeğidir ve hayatınızı oldukça kolaylaştırır. Uygulama, paralelliği ve güvenliği ile bilinen Rust dilinde yazılmıştır .

Pardus ‘ta exa nasıl kurulur

exa’yı yüklemek için aşağıdaki komutu verin.

$ sudo apt install exa

exa’nın özelliklerini keşfedin

Exa, daha fazla özellik ve daha iyi varsayılanlarla ls dosya listesini geliştirir. Dosya türlerini ve meta verileri ayırt etmek için renkleri kullanır.

Belirli bir Git deposuna eklenen yeni bir dosyayı izlemek için exa’yı kullanabilirsiniz.

Listeleme için ağaç yapısı kullanabilirsiniz. Level, listelemenin derinliğini belirler; örnekte 2 olarak ayarlandı. Daha fazla alt dizin ve dosya listelemek istiyorsanız seviyenin değerini artırabilirsiniz

exa's default tree structure

Varsayılan olarak exa, yerleşik renk şemalarına göre farklı dosya türlerini ayırır . Yalnızca dosya ve dizinleri değil, aynı zamanda Cargo.toml, CMakeLists.txt, Gruntfile.coffee, Gruntfile.js, Makefile ve diğer birçok dosya türünü de renklere göre ayrıştırır.

Exa, sembolik bağlantıları anlar ve ayrıca gerçek dosyaya işaret eder.

Geçerli dizindeki tüm alt dizinler iç içe listeyelebilir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.