LibreOffice

Linux’ta LibreOffice 7.4’e nasıl geçersiniz

LibreOffice 7.4, yeni ve heyecan verici özellikler ve düzeltmelerle çıktı. Linux’ta LibreOffice’in en son sürümüne yükseltmek istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Ubuntu ‘da LibreOffice Güncellemesi

Ubuntu Linux kullanıcıları, resmi DEB paketlerini Libre Office web sitesinden indirerek LibreOffice’in (7.4) en son sürümüne yükseltebilirler. İlk olarak, web sitesine gidin. Ve orada, “LibreOffice’i İndir” bölümünü bulun.

“LibreOffice’i İndirin” bölümünde, “İşletim sisteminizi seçin” alanını bulun. Ardından, “Linux (64-bit) (deb)” seçeneğini seçin ve “İndir” düğmesine tıklayın. “İndir” düğmesine bastığınızda, “LibreOffice_7.4.0_Linux_x86-64_deb.tar.gz (191 MB) indirme işleminiz kısa süre içinde başlayacak” diyen bir mesaj göreceksiniz.

Boyutu büyük olduğu için indirme biraz zaman alacaktır. LibreOffice TarGZ dosyasının indirilmesi bittiğinde, bir terminal penceresi açın. Klavyede Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak bir terminal penceresi açabilirsiniz . Veya uygulama menüsünde “Terminal”i arayın ve bu şekilde başlatın.

Terminal penceresi açıkken, CD komutunu kullanın ve “Downloads” dizinine gidin.

cd ~/Downloads/

Yeni indirilen LibreOffice TarGZ dosyasını çıkarmak için tar xvf komutunu kullanın .

tar xvf LibreOffice_7.4.*_Linux_x86-64_deb.tar.gz

CD komutunu kullanarak çıkartılan klasöre girin .

cd LibreOffice_7.4*_Linux_x86-64_deb/DEBS/

DEB paketi klasörüne girdikten sonra tüm dosyaları yüklemeniz gerekir. Kurulacak çok, çok sayıda DEB paketi var. Bunu hızlandırmak için aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt install ./*.deb -y

Kurulum işleminin tamamlanması biraz zaman alacaktır. Ancak, kurulum tamamlandığında Ubuntu’da LibreOffice 7.4’e yükseltmiş olacaksınız.

Debian ‘da LibreOffice Güncellemesi

Debian Linux kullanıyorsanız, işletim sisteminizi güncelleyerek LibreOffice 7.4’e yükseltme yapamazsınız. Neyse ki, LibreOffice web sitelerinde yeni sürüme yükseltmek için kullanabileceğiniz eksiksiz bir DEB paketi seti sağlar.

Başlamak için resmi LibreOffice web sitesine gidin. Bir kez orada, “LibreOffice İndir” sayfasını bulun. Ardından, “İşletim sisteminizi seçin” altındaki açılır menüyü tıklayın.

“İşletim sisteminizi seçin” açılır menüsünü “Linux (64-bit) (deb)” olarak ayarlayın. Ardından, Libre Office 7.4’ü Debian Linux sisteminize indirmek için “İndir” düğmesine tıklayın.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra klavyede Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak bir terminal penceresi açın . Veya uygulama menüsünde “Terminal”i arayın ve bu şekilde başlatın. Terminal açıkken aşağıdaki tar komutunu kullanın.

tar xvf LibreOffice_7.4.*_Linux_x86-64_deb.tar.gz

CD komutuyla yeni çıkarılan klasöre girin .

cd LibreOffice_7.4*_Linux_x86-64_deb/DEBS/

“DEBS” klasörüne girdikten sonra, aşağıdaki apt-get install komutunu kullanarak Libre Office DEB paketlerini Debian sisteminize kurabilirsiniz.

sudo apt-get install ./*.deb -y

Kurulumun tamamlanması biraz zaman alacaktır.

Arch ‘da LibreOffice Güncellemesi

Arch Linux, düzenli olarak LibreOffice için güncellemeler yayınlar. LibreOffice’in en yeni 7.4 sürümünü kullanmak istiyorsanız paketlerinizi güncellemeniz gerekecek. Arch Linux’u bir süredir güncellemediyseniz, sorun değil.

Arch Linux’u LibreOffice 7.4’ü kullanacak şekilde güncellemek için aşağıdakileri yapın. İlk önce bir terminal penceresi açın. Klavyede Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak bir terminal penceresi açabilirsiniz . Veya uygulama menüsünde “Terminal”i arayın ve bu şekilde açın.

Terminal penceresi açık ve kullanıma hazır durumdayken pacman -Syyu komutunu çalıştırın. Bu komut, Pacman’ın yazılım havuzlarını yenileyecek ve sisteminizdeki paketleri yenileriyle yükseltecektir.

Arch Linux kullanıyorsanız ve LibreOffice kurulu değilse, aşağıdaki pacman -S komutunu çalıştırarak hızlı bir şekilde LibreOffice 7.4’e yükseltebilirsiniz .

sudo pacman -S libreoffice-fresh

Fedora ‘da LibreOffice Güncellemesi

Fedora Linux yazılım depolarında, LibreOffice’in en son sürümü 7.3’tür. Neyse ki, yeni 7.4 sürümüne yükseltmek istiyorsanız, resmi RPM paketlerini LibreOffice web sitesinden indirebilir ve kurabilirsiniz.

En son 7.4 RPM paketlerini edinmek için LibreOffice web sitesinin “LibreOffice İndir” bölümünü bulun. Ardından, “İşletim sisteminizi seçin” açılır menüsünü tıklayın. Menüyü “Linux (64-bit) (rpm)” olarak ayarlayın ve LibreOffice TarGZ dosyasını almak için sarı “İndir” düğmesine tıklayın.

LibreOffice TarGZ dosyası indirilip bilgisayarınıza eklendikten sonra, CD komutunu kullanın ve konsolu “Downloads” klasörüne taşıyın. Ardından RPM paket dosyalarını çıkarmak için tar xvf komutunu çalıştırın.

cd ~/Downloads
tar xvf LibreOffice_7.4.*_Linux_x86-64_rpm

CD komutunu kullanarak terminal konsolunu yeni çıkarılan klasöre taşıyın .

cd LibreOffice_7.4.*_Linux_x86-64_rpm/RPMS/

Artık aşağıdaki dnf install komutunu kullanarak Fedora Linux üzerinde LibreOffice sürümünüzü 7.3’ten 7.4’e yükseltebilirsiniz.

sudo dnf install *.rpm -y

OpenSUSE ‘de LibreOffice Güncellemesi

OpenSUSE Linux kullananlar, resmi LibreOffice web sitesinden en son RPM paketlerini indirerek LibreOffice’in mevcut sürümünü 7.4’e yükseltebilirler.

OpenSUSE bilgisayarınız için en son 7.4 RPM paketlerini indirmek için aşağıdakileri yapın. İlk olarak, web sitesinin “LibreOffice İndir” bölümünü bulun ve açılır menüyü “Linux (64-bit) (rpm)” olarak ayarlayın. Ardından, bilgisayarınıza indirilen LibreOffice TarGZ dosyasını almak için “İndir” düğmesini seçin.

LibreOffice TarGZ dosyası indirilip bilgisayarınıza eklendikten sonra, RPM paket dosyalarını çıkarmanız gerekecektir. İlk olarak, “İndirilenler” klasörüne erişmek için CD komutunu kullanın. Ardından TarGZ dosyasını çıkarın.

cd ~/İndirilenler
tar xvf LibreOffice_7.4.*_Linux_x86-64_rpm

CD komutunu kullanarak OpenSUSE Linux PC’nizdeki RPM klasörüne erişin .

cd LibreOffice_7.4.*_Linux_x86-64_rpm/RPMS/

Artık zypper install komutunu kullanarak OpenSUSE üzerinde LibreOffice sürümünüzü yükseltebilirsiniz.

sudo zypper install *.rpm -y

Snap ile LibreOffice Güncelleme

LibreOffice’i Snap paketi olarak kurduysanız , 7.4’ü kullanmak için özel bir şey indirmeniz gerekmez. En son sürümü almak için ek yenileme komutunu çalıştırın. Bu komut, en son LibreOffice sürümünü eski sürümünüzün üzerine kuracaktır.

sudo flatpak update -y

Flatpak ile LibreOffice Güncelleme

LibreOffice’i Snap gibi bir Flatpak paketi olarak kurduysanız, yeni paketler kurmanız gerekmeyecektir. Bunun yerine, flatpak update komutunu kullanarak güncelleme yapmanız gerekir .

sudo flatpak update -y