Belge

Linux’ta Kullanıcı Hesabı Bilgilerini ve Oturum Açma Ayrıntılarını Bulmanın 12 Yolu

Bu makale size bir Linux sistemindeki kullanıcılar hakkında bilgi bulmanın yararlı yollarını gösterecektir. Burada bir kullanıcının hesap ayrıntılarını almak, oturum açma ayrıntılarını ve kullanıcıların sistemde ne yaptığını göstermek için komutları açıklayacağız.

Linux’ta kullanıcı eklemek veya oluşturmak istiyorsanız, useradd komutunu kullanın ve önceden oluşturulmuş bir kullanıcı hesabının herhangi bir özniteliğini değiştirmek veya değiştirmek için, komut satırı aracılığıyla usermod komutunu kullanın.

Bir kullanıcının hesap bilgilerini bulmak için 12 kullanışlı komuta bakarak başlayacağız, ardından Linux sisteminde oturum açma ayrıntılarını görüntülemek için komutları açıklamaya devam edeceğiz.

1. id Command – Kullanıcı ve Grup Kimliklerini Gösterme

id, geçerli kullanıcı veya belirtilen kullanıcı için gerçek ve etkili bir kullanıcı ve grup kimlikleri kimlik bilgilerini görüntülemek için basit bir komut satırı yardımcı programıdır.

$ id tecmint
Mevcut Kullanıcının Kullanıcı ve Grup Kimliklerini Görüntüleyin

2. groups Command – Kullanıcı Grubu Üyeliklerini Görüntüleme

Gruplar komutu, bir kullanıcının grup üyeliklerini görüntülemek için kullanılır. Hem birincil hem de ek gruplar dahil olmak üzere bir kullanıcının ait olduğu tüm grupları listeler.

$ groups tecmint
Linux’ta Kullanıcı Gruplarını Kontrol Edin

3. finger Command – Kullanıcı Bilgilerini Gösterme

Finger komutu, Linux’ta bir kullanıcı hakkında, oturum açma adı, gerçek adı, terminali, boşta kalma süresi, oturum açma zamanı ve diğer ilgili ayrıntılar dahil olmak üzere belirli bir kullanıcı veya bir kullanıcı listesi hakkında ayrıntılı bilgileri içeren bilgileri aramak için kullanılır.

Finger komutu birçok Linux dağıtımında önceden kurulu olarak gelmez, gösterildiği gibi varsayılan paket yöneticinizi kullanarak kurmanız gerekir.

$ sudo apt install finger     [Debian, Ubuntu ve Mint'te]
$ sudo yum install finger     [RHEL/CentOS/Fedora ve Rocky/AlmaLinux'ta]
$ sudo emerge -a sys-apps/finger [Gentoo Linux'ta]
$ sudo apk add finger       [Alpine Linux'ta]
$ sudo pacman -S finger      [Arch Linux'ta]
$ sudo zypper install finger   [OpenSUSE'de]  

Bir kullanıcının gerçek adını gösterir; ev dizini; kabuk; giriş: isim, zaman; ve aşağıda gösterildiği gibi çok daha fazlası.

$ finger tecmint
Linux’ta Kullanıcı Bilgilerini Kontrol Edin

4. getent Command – Kullanıcı Bilgilerini Sistem Veritabanından Alma

Getent komutu, sistem kullanıcı ve grup veritabanları da dahil olmak üzere çeşitli veritabanlarından bilgi almak için kullanılır. Kullanıcılar, gruplar, ana bilgisayarlar, ağlar, protokoller ve /etc/passwd, /etc/group, /etc/hosts gibi veritabanı dosyalarında saklanan diğer sistem varlıkları hakkında bilgi almak için kullanılabilir.

Bir kullanıcının hesap detaylarını almak için passwd veritabanını ve kullanıcı adını aşağıdaki gibi kullanın.

$ getent passwd tecmint
Linux’ta Kullanıcı Bilgilerini Getir

5. grep Command – Dosyalarda Kalıpları veya Belirli Metni Arayın

grep komutu, dosyalarda kalıpları veya belirli metinleri aramak için kullanılan güçlü bir komuttur. Eşleşen kalıplara göre metinden satırları filtrelemenize ve ayıklamanıza olanak tanır. “Grep” adı, “Global Regular Expression Print” anlamına gelir.

Sistem hesapları dosyasından belirli bir kullanıcı hakkında bilgi bulmak için grep’i kullanabilirsiniz: /etc/passwd, aşağıda gösterildiği gibi.

$ grep -i tecmint /etc/passwd
Grep – Linux’ta Kullanıcı Bilgilerini Getir

6. lslogins Command – Linux’ta Kullanıcı Bilgilerini Görüntüleme

lslogins komutu, sistemdeki bilinen kullanıcılar hakkında, kullanılan seçeneklere bağlı olarak genellikle kullanıcı adı, UID (Kullanıcı Kimliği), GID (Grup Kimliği), giriş dizini, kabuk, son oturum açma zamanı ve daha fazlasını içeren bilgileri gösterir. ve sistem yapılandırması.

$ lslogins -u tecmint
$ lslogins -u
Linux’ta Kullanıcı Bilgilerini Görüntüle

7. users Command – Linux’ta Oturum Açmış Mevcut Kullanıcıları Listeleme

Kullanıcılar komutu, Linux sisteminde o anda oturum açmış kullanıcıların listesini görüntülemek için kullanılır.

$ users
Linux’ta Oturum Açmış Mevcut Kullanıcıları Göster

8. who Command – Şu Anda Oturum Açmış Kullanıcıların Bilgilerini Göster

Who komutu, kullanıcı adı, terminal, oturum açma zamanı ve kullanıcının oturum açtığı uzak ana bilgisayar dahil olmak üzere sistemde oturum açmış kullanıcıları görüntülemek için kullanılır.

$ who -u
Geçerli Oturum Açmış Kullanıcıları Göster

9. w Command – Şu Anda Oturum Açmış Kullanıcı Etkinliğini Gösterme

w komutu, kullanıcı adı, terminal, oturum açma süresi, boşta kalma süresi, JCPU (tüm işlemler tarafından kullanılan toplam CPU süresi), PCPU (CPU süresi) dahil olmak üzere oturum açmış olan kullanıcıların ve oturumu görüntüleyen etkinliklerinin bir özetini gösterir. geçerli işlem tarafından kullanılan) ve terminalde çalışan komut veya işlem.

$ w
Şu Anda Oturum Açmış Kullanıcı Etkinliğini Göster

10. last Command – En Son Giriş Oturumunu Gösterme

Son komut, oturum açan kullanıcılar, oturum açma zamanları ve oturum açmak için kullandıkları terminaller veya uzak ana bilgisayarlar hakkında bilgileri içeren en son oturum açma oturumlarının bir listesini görüntüler.

$ last
En Son Giriş Oturumlarını Göster

Belirli bir zamanda mevcut olan tüm kullanıcıları göstermek için -p seçeneğini aşağıdaki gibi kullanın.

$ last -ap now
En Son Kullanıcı Girişlerini Listele

11. lastb Command – Başarısız Giriş Denemelerini Gösterme

Lastb komutu, sistemdeki son başarısız oturum açma girişimlerinin bir listesini görüntülemek için kullanılır. Genellikle /var/log/btmp’de depolanan başarısız oturum açma girişimlerini kaydeden sistem günlük dosyasından okur.

$ lastb
Linux’ta Başarısız Oturum Açma Denemelerini Göster

12. lastlog Command – Kullanıcı Giriş Bilgilerini Listeleme

lastlog komutu, sistemdeki tüm kullanıcılar veya belirli bir kullanıcı için en son oturum açma bilgilerinin ayrıntılarını bulmak için kullanılır ve her kullanıcı için son oturum açma zamanı ve konumu hakkında ayrıntılar sağlar.

$ lastlog
OR
$ lastlog -u tecmint
Kullanıcı Giriş Bilgilerini Listele

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.