Doküman

Linux’ta kullanıcı adı nasıl değiştirilir

Bir Linux hesabının kullanıcı adını değiştirmek, her gün yapmamız gereken bir şey olmadığı için ilk başta kafa karıştırıcı veya zor görünebilen kullanıcı yönetimi görevlerinden biridir. Pek çok ayar doğrudan bir hesabın kullanıcı adına bağlı olduğundan, genellikle onu değiştirmeniz önerilmez. Ancak, kendimizi bir hesabın kullanıcı adının kesinlikle değiştirilmesi gereken bir durumda bulursak, o zaman tamamen seçeneklerimiz tükenmiş değildir.
Bu eğitimde, bir Linux sistemindeki bir hesabın kullanıcı adını değiştirmek için adım adım talimatları gözden geçireceğiz. Bunu başarmak için özellikle bir GUI yöntemine bakacağız. Bunun yerine terminali kullanmayı tercih etmeniz durumunda, önceki bir eğitimde kullanıcı adını ve ana dizini komut satırı aracılığıyla değiştirmeyi daha önce ele almıştık.

Gnome Sistem Araçlarını Yükleme

 

There are a few different GUI programs that have the ability to change an account username in Linux. The one we will be focusing on in this tutorial is GNOME System Tools. So, the first thing we will need to do is install this software package. 

You can use the appropriate command below to install GNOME System Tools with your system’s package manager.

To install GNOME System Tools on Ubuntu, Debian, and Linux Mint:

$ sudo apt install gnome-system-tools

To install GNOME System Tools on Fedora, CentOS, AlmaLinux, and Red Hat:

$ sudo dnf install gnome-system-tools

To install GNOME System Tools on Arch Linux and Manjaro:

$ sudo pacman -S gnome-system-tools

Change Username in Linux

 1. After installation of the package above, you can open it by searching for “Users and Groups” in your GUI launcher: 
  Open the Users and Groups application


 2. In the User Settings menu, highlight the user whose name you want to change, then click on the first ‘Change’ option next to the name.
  Click on ‘Change’ to get started with changing the name
 3. You will need administrator privileges to proceed, so type in the root password for authentication.
  Authenticating with the User and Groups application
 4. Type in the new name that you want to give to the user account. We will simply change user1 to user2 in this example.
  Changing name for a user account in Linux
 5. After clicking OK, the process is complete. But keep in mind that this only changed the name of the user, and not the account username itself. In most cases, this is probably all you will need to do. But, if you also want the username itself to be changed, it will be necessary to use the usermod command in terminal. Here is how to finish the job:
  $ sudo usermod -l user2 user1
  

  The syntax above will change the account username for user1 to user2.

  WARNING

  Yukarıdaki komutu bilinçsizce  kullanmayın. Bazı ayarlar ve uygulamalar doğrudan bir hesabın kullanıcı adına başvuracağından, bir hesabın sistem kullanıcı adını değiştirmek beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Komuta devam etmeden önce, işlerin ters gitmesi ihtimaline karşı tam bir sistem yedeğine sahip olduğunuzdan emin olun.

 6. Kullanıcı adınızın eski adıyla ilgili diğer önemli referans, ana dizin olacaktır. Özelleştirilebilse de, önce kontrol etmelisiniz, normalde ana dizin, örneğimizin durumunda /home/user1 yol sözdizimini izler. Aşağıdakileri çalıştırarak ana dizini değiştirmemiz gerekir:
  $ sudo usermod -d /home/user2 -m user2
  
 7. Ve son olarak, bazı dosyaların yapılandırmalarında eski ana dizininizi sabit kodlamış olması durumunda, eski ana dizinden yenisine sembolik bir bağlantı oluşturabiliriz. Bu, her şeyin uyumlu kalmasını sağlayacaktır.
  $ sudo ln -s /home/user2 /home/user1
  
 8. Tüm değişikliklerin etkili olması için sistemi yeniden başlatmanız gerekecektir:
  $ reboot
  


 

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.