Linux Nano Editöründe Metin Nasıl Aranır ve Değiştirilir

Linux ekosistemi altında bilgi işlem becerilerinizi ve hünerlerinizi büyütüp olgunlaştırdıkça, Linux komut satırı ortamıyla ilişkili üretkenlik durumu konusunda kendinizi rahat hissedersiniz.

Gerçek şu ki, özellikle Linux yönetim ayak izlerinde uzmanlaşmak isteyen kullanıcılar için. Nano metin editörü önemli bir dosya düzenleme aracıdır. GUI’nin bulunmadığı nano editör sunucu ortamlarını son derece kullanışlı bir hale getirir.

Nano metin editörü, vim editörünün beğenileri kadar gelişmiş değildir, ancak Linux kullanıcıları diğer metin editörlerine geçiş yapmadan önce mükemmel bir başlangıç ​​noktası olarak nitelendirilir.

Bu yazı, Linux sistemlerinde nano metin düzenleyicisi altında açılan bir dosyadaki metni arama ve değiştirme konusunda bize yol gösterecektir.

Niçin Metin Ara ve Değiştir ‘e İhtiyaç Duyarız?

Nano düzenleyicideki arama ve metin değiştirme işlevi, birçok pratik sorun için önemli bir çözümdür. Örneğin, çok büyük bir belge dosyasıyla uğraştığınızı düşünün . Belki bu belge, eski bir yazılım sürümünün belge dosyasıdır.

Yeni bir yazılım sürümü çıktığı gerçeği göz önüne alındığında, yeni yazılım sürümünün özellikleriyle eşleşmesi için eski yazılım dokümantasyon dosyasındaki bazı anahtar kelimeleri değiştirmemiz gerekebilir. Böyle bir örnek, bir arama ve metin değiştirme uzmanlığı gerektirir.

Bu yazınındaha anlamlı olması için, nano düzenleyicide metin arama ve değiştirme işlevini başarılı bir şekilde göstermek adına bir metin içeren örnek bir dosyaya ihtiyacımız var.

Nano düzenleyici tarafından açılan dosyanın aşağıdaki gib olduğunu varsayalım:

Nano Düzenleyicide Metni Ara ve Değiştir

Yukarıdaki ekran görüntüsüne atıfta bulunarak, “ Linux ” metnini aramak ve onu “ LinuxShellTips ” metniyle değiştirmek istediğimizi varsayalım .

Arama çubuğunu başlatmak için [Ctrl]+\ klavye tuş kombinasyonunu kullanın.

Artık dosya boyunca aramak ve değiştirmek istediğimiz metni girip Enter ‘a basın.

Şimdi, daha önce aradığınız metnin yerine geçecek metni girmeniz istenecektir.

Klavyenizde enter tuşuna bastığınızda, bulunan her metin eşleşmesinin değiştirilmesini onaylama veya aramayla eşleşen tüm metni bir kerede değiştirmeyi kabul etme seçeneği karşınıza gelecektir.

Tamamlandığında, aranan metni başarıyla değiştirmiş olacaksınız.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.