LibreOffice

LibreOffice 24.2 Açık Kaynak Ofis Paketi Resmi Olarak Yayınlandı

 

LibreOffice 24.2 sürümündeki modüllerdeki yenilikleri öğrenin.

LibreOffice 24.2, 31 Ocak 2024’te yayınlandı. Bu sürümden itibaren ekip, sürüm şemasını yıl ve aya dayalı YY.MM olarak değiştirdi.  Daha önce, majör ve minör versiyonlara yapılan basit bir artıştı ve buna atıfta bulunulması biraz zordu.

Bununla birlikte, yeni özellikler çoğunlukla Writer, Calc, Impress, Math genel erişilebilirliği ve diğer güncellemelere dağılmış durumda.  Ancak Base, Draw için daha önce gördüğümüz kadar fazla değil.

LibreOffice 24.2 release

LibreOffice 24.2: Yeni Özellikler

 

 

Writer

Bu sürümde Writer, daha fazla iyileştirme içeren çok sayfalı kayan bileşenleri sunuyor.  Bu, kenarlık ve dipnotları olduğu gibi korurken birden fazla sayfaya kadar uzayabilen tabloları da içerir.

Ayrıca artık iç içe geçmiş tabloları başka bir tablo hücresinin içinde düzgün şekilde hizalayabilirsiniz.  Ana tablonuz baştan başlamak yerine veri içeriyorsa artık uygun yerden başlayacaktır.

İç içe kayan tablo (öncesi ve sonrası)

Writer’da artık yorumları stilleri kullanarak özelleştirebilirsiniz.  Bu, artık belgenizdeki tüm yorumlara özel stiller atayabileceğiniz veya tek tek yorumlar için belirli stilleri kullanabileceğiniz anlamına gelir.  Örneğin, uzun bir ortak çalışma belgesine kolayca göz atmak ve yönetmek için “yalnızca içerik yorumları” veya “yalnızca yorumları biçimlendirme” için özel bir yorum stili oluşturabilirsiniz.

Yorumlardaki özel stiller

Yer imlerini yönetmek, Writer’daki bir özellik sayesinde kolaylaşır; burada yer imi stilini seçili herhangi bir metne sürükleyip bırakarak onu bir köprü haline getirebilirsiniz.

Tıklanabilir yer imi

Writer gezgininde, başlıklar gibi iç içe geçmiş bölümleri genişletip daraltabileceğiniz daha fazla özellik bulunur.  Ayrıca, gizli başlıklar artık Navigator’da görünmediğinden gri renkte gösteriliyor.

Calc

Navigatördeki fonksiyon bölümü, daha iyi üretkenlik için yeni bir fonksiyon arama fonksiyonuna kavuşuyor.

Gezgindeki arama seçeneğinde yeni işlev

Bilimsel sayı biçimi artık ODF dosya biçiminin bir parçası olarak kaydedilmektedir; bu dosya, hücrelerin içine yerleştirebileceğiniz üsleri ve diğer uzun sayıları içerir (###.000 E0, ###.000e0, vb.).

Yazı tipi önizlemesi artık açılır menüde yazı tipi adının üzerine geldiğinizde kullanılabilir (ancak testime göre bu çalışmıyor);  muhtemelen hala bir hata var.

Yıllar süren özellik isteklerinden sonra LibreOffice Calc artık aktif hücre için satır ve sütun vurgulamayı sunuyor.  Bu özellik büyük e-tablolarda çalışanlar için oldukça kullanışlıdır.  Bunu etkinleştirmek için View > Column/Row highlighting seçeneğini açmanız gerekir.

Sütunlar ve satırların vurgulanması için menü seçeneği
Etkin hücre için sütun ve satır vurgulama

Impress

Küçük Sermaye formatı (veya Camel Case) artık LibreOffice 24.2 Impress’te çalışıyor.  Writer ve Impress’te mevcuttu ancak IMpress’te hatalar vardı.  Bu nedenle hiçbir zaman işe yaramadı.  Artık Küçük Büyük Harf seçeneğini kullanarak karakterleri dönüştürebilirsiniz (sağ tıklama> Karakter seçeneğiyle erişim).

Küçük Sermaye yazı tipi efektleri

Ayrıca Impress’te slayt gösterisi seçeneklerinde birkaç iyileştirme elde ediliyor.

Slide Show > Slide Show Settings... bölümündeki “Gezinme panelini göster” ayarı artık yerel yapılandırmaya kaydedilecek.

“Slayt Gösterisi > Slayt Gösterisi Ayarları”ndaki “gezinme panelini göster” ayarları artık yerel yapılandırmaya kaydedildi.  “Sunucu konsolu” ve “uzaktan kumanda ayarları” artık Araçlar > Seçenekler > LibreOffice Impress’ten Slayt Gösterisi > Slayt Gösterisi Ayarları’na taşındı.

Seçenekler bölümü de geliştirilmiş ifadelerle yenilendi.  Gezinme paneli ekran bölümlerinin altına taşındı.

Slayt gösterisi ayarları penceresi yenilendi

Math

 • LibreOffice 24.2 Match artık bir formülün Sağdan Sola (RTL) yönünü ayarlamayı ve oluşturmayı destekliyor.
 • Ayrıca Arapça ve Farsça operatörler ve semboller için de destek sunuluyor.
 • Math yazı tipi artık Format > Yazı Tipleri… seçeneğinden değiştirilebilir (varsayılan OpenSymbol’dur).
 • Satır içi (Görsel) formül düzenleme modu artık varsayılan olarak etkindir ve deneysel mod özelliğinden mezun olmuştur.
Matematik yazı tipi değişiklikleri

Kullanıcı arayüzü ve ortak güncellemeler

Yukarıdaki modüle özel güncellemelerin yanı sıra, LibreOffice 24.2’ye bazı genel geliştirmeler de geldi.  Bunlar Calc, Writer, Impress, Base, Math ve Draw’da yaygındır.  Bunları kısaca özetleyelim.

Herhangi bir LibreOffice belgesi için parola korumasını etkinleştirdiğinizde parola iletişim kutusu gösterilir.  zxcvbn-c kütüphanesi kullanılarak uygulanan şifre gücü.

Şifre gücü göstergesi

Uyarı bilgi çubuğu artık açılır pencereler yerine daha fazla güvenlik seçeneği için benimsenmiştir.

Makro güvenlik düzeyi açıklamalarının ne anlama geldiği artık daha okunaklı.

Ulaşılabilirlik

LibreOffice 24.2, görme engelli ve görme engelli kullanıcılar için ücretsiz bir yardımcı program olan NVDA ekran okuyucu açısından bir dizi erişilebilirlik özelliği getiriyor.  Ancak çoğu durumda yalnızca Windows için kullanılabilir.

 • Tree views: Ekran okuyucular artık LibreOffice’in uzman yapılandırma iletişim kutusunun içeriğini okuyabilir.
 • Calc animations: Kullanıcılar, hücreleri kopyalarken “yürüyen karıncalar” animasyonunu devre dışı bırakarak ekran okuyucunun yanıt verme hızını artırabilir.
 • Mouse position in Calc: NVDA ekran okuyucusu artık fare işaretçisinin altındaki hücrenin metnini doğru şekilde duyuruyor.
 • Popup menus: NVDA ekran okuyucusu artık kenar çizgisi stili kontrolü ve yazı tipi rengi seçici gibi çeşitli açılır menülerin içeriğini duyuruyor.
 • UNO grid control: NVDA ekran okuyucusu artık güncelleme iletişim kutusu gibi araçlarda kullanılan ızgara kontrolünün içeriğini okuyabiliyor.
 • Multi-line edit: NVDA ekran okuyucusu artık güncelleme kontrolü iletişim kutusu gibi çok satırlı düzenleme alanlarındaki metni okuyabilir.
 • Accessibility events: Ekran okuyuculara gönderilen erişilebilirlik olaylarının doğruluğu iyileştirildi.
 • Frame roles: Çerçeveler artık diyaloglar yerine çerçeveler olarak doğru bir şekilde tanımlanıyor.
 • Dialog status bars: Ekran okuyucular iletişim kutusu durum çubuklarının içeriğini bulabilir ve raporlayabilir.
 • Word count dialog: NVDA ekran okuyucusu kelime sayımı iletişim kutusunun içeriğini duyurur.

Kullanımdan kaldırma ve ek güncellemeler

 

 

Impress ve Draw’daki HTML Dışa Aktarma sihirbazı kullanımdan kaldırılıyor.  Bunun yerine, daha basit, tek belgeli dışa aktarımlar için komut satırından –convert-to html:”impress_html_Export” gibi kullanıcı arayüzünü kullanın.

Endüstri trendlerini takip eden FTP desteği artık LibreOffice 24.2’de yerleşik değil.  Dosya aktarımları için SSH gibi alternatif protokolleri göz önünde bulundurun.  Ayrıca, sürücü mevcutsa dosyaları uzaktan kaydetmek için Google Drive veya OneDrive’ı kullanabilirsiniz.

FTP seçeneği düştü

Yardımcı teknolojiye (NVDA gibi) sahip Windows kullanıcıları, LibreOffice metin nitelikleri artık endüstri standartlarıyla uyumlu olduğundan gelişmiş uyumluluğun keyfini çıkaracaklar.

Linux kullanıcılarına şunu unutmayın: LibreOffice’i oluşturmak ve çalıştırmak artık Red Hat Enterprise Linux 8/CentOS 8 (veya eşdeğeri) ve minimum Qt 5.15 gerektiriyor.

LibreOffice 24.2’yi indirin

LibreOffice’in yeni bir kopyasını indirmek istiyorsanız resmi sayfayı ziyaret edin.

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.