Komut Satırı Oyunları Oynayarak BASH Becerilerinizi Test Edin

Linux komutlarını sık sık kullanmazsanız, muhtemelen bir süre sonra unutabilirsiniz. İster yeni başlayan ister orta düzey bir kullanıcı olun, BASH becerilerinizi test etmek için her zaman heyecan verici yöntemler olduğunu bilmelisiniz. Bu yazıda, komut satırı oyunları oynayarak BASH becerilerinizi nasıl test edeceğinizi görebilirsiniz. Teknik olarak bunlar Super TuxKart, NFS veya Counterstrike gibi gerçek oyunlar değil. Belirli talimatları izleyerek tamamlamanız gereken bir görev verilecektir.

BASH Becerilerini Savaş Oyunları ile Test Edin

Bu çevrimiçi bir oyundur, bu nedenle aktif bir İnternet bağlantınızın olması gerekir. Bu oyunlar, eğlence dolu oyunlar biçiminde Linux komutlarını öğrenmenize ve uygulamanıza yardımcı olur. Savaş oyunları, kabuk oyunları koleksiyonudur ve her oyunun birçok seviyesi vardır. Sonraki seviyelere yalnızca önceki seviyeleri çözerek erişebilirsiniz.

http://overthewire.org/wargames/

Terminus oyunu ile BASH Becerilerini test edin

Bu, Linux komut becerilerinizi geliştirmek veya test etmek için kullanılabilecek bir başka tarayıcı tabanlı çevrimiçi CLI oyunudur. Bu oyunu oynamak için web tarayıcınızı açın ve aşağıdaki URL’ye gidin.

http://web.mit.edu/mprat/Public/web/Terminus/Web/main.html

BASH Becerilerini clmystery oyunu ile test edin

Yukarıdaki oyunların aksine bu oyunu yerel olarak oynayabilirsiniz. Herhangi bir uzak sisteme bağlanmanıza gerek yoktur. Bu tamamen çevrimdışı bir oyundur.

İnanın bana, bu ilginç bir oyun. Oyunda verilen talimatları izleyerek gizemli bir vakayı çözmek için dedektif rolü oynayacaksınız.

$ git clone https://github.com/veltman/clmystery.git

Dosyaların bulunduğu konuma gidin. Son olarak, “talimatlar” dosyasını okuyarak gizemli durumu çözün.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.