Uygulama

Junction: Linux ‘ta Dosyaları ve Bağlantıları Açmak için Uygulama Değiştirici

Çeşitli internet tarayıcıları kullanarak farklı dosyalara ve açık bağlantılara erişmek için birden fazla uygulamayla uğraşan kullanıcılar için bu iş genellikle tamamen sorunsuz değildir.

Muhtemelen buna alışırsınız, ancak işleri halletmenin en hızlı yolu bu olmayabilir.

En sevdiğiniz uygulamalarla dosyaları/bağlantıları hızla açmanıza yardımcı olan bir uygulama değiştirici olan Junction ile tanışın .

Bir dosyayı açarken belirli bir uygulamayı seçmek için sağ tıklama menüsünden “Birlikte ” seçeneğini kullanabiliriz , ancak bu en hızlı yol değildir. Bir dosyanın açılmasını isteyebileceğiniz (veya sürekli değişen varsayılanları) uygulamayı aramak yerine, “Junction” uygulamasını varsayılan olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

Bu şekilde, bir bağlantı açtığınızda veya bir dosyaya eriştiğinizde, e-posta istemcisini başlattığınızda, Junction uygulaması, erişmek isteyebileceğiniz ilgili uygulamaları sizin önünüze getirecektir.

Junction Özellikleri

  • Başlatıcı/değiştirici aracılığıyla açılacak uygulamayı seçme
  • Başlatmadan önce konumu gösterme
  • URL’yi açmadan önce düzenleyebilme
  • Güvenli olmayan bağlantı için ipucu verebilme
  • Klavyeden kullanım imkanı
  • Başlatıcıya daha fazla uygulama ekleme yeteneği (bir dahaki sefere eklemeyi de hatırlar)

Dosyalara ve Bağlantılara Erişmek için Junction Kullanma

Ayarlamak için uygulamayı başlatmanız ve aşağıda gösterildiği gibi Junction’ı Web için varsayılan olarak ayarlamanız gerekir.

Herhangi bir dosya türünde kullanmak için ilgili dosya özelliklerine gidebilir ve aşağıda gösterildiği gibi varsayılan uygulamayı değiştirebilirsiniz:

Junction’ı Linux’a yükleme

Junction, öncelikle bir Flatpak uygulaması olarak mevcuttur. Böylece paketi Flathub’dan yükleyebilir veya yazılım merkezinizde arayabilirsiniz (Flatpak entegrasyonu varsa).

Flatpak kurulumunu yaptığınızı göz önünde bulundurarak , yüklemek için aşağıdaki komutu yazabilirsiniz:

flatpak install flathub re.sonny.Junction

Daha fazla kullanım örneği veya kullanım için ipuçları/püf noktaları öğrenmek için GitHub sayfasına da göz atabilirsiniz .

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.