Gnome

GNOME’un Kendine Ait “GNOME İşletim Sistemi”

GNOME OS ayrı, tam teşekküllü bir Linux dağıtımı değildir. Aslında hiçbir şeye dayanmamaktadır. Bu, GNOME masaüstünün çalışmasını sağlamak için bir referans sistemidir. Herhangi bir dağıtımın havuzuna girmeden önce özelliklerin hata ayıklaması ve test edilmesi için uyarlanmış, önyüklenebilir bir VM (Sanal Makine) görüntüsüdür.

GNOME bloglarından biri bundan şöyle bahseder:

GNOME OS, geliştirme, tasarım ve kullanıcı testi amaçları için bir çalışma sistemi sağlayarak GNOME’un geliştirilmesini daha iyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

GNOME OS nasıl kurulur?

GNOME OS’yi kolayca kurmak için önce GNOME Boxes uygulamasını yüklemeniz gerekir.

Aşağıdaki komutu kullanarak Ubuntu tabanlı bir dağıtım için terminalden kurabilirsiniz:

sudo apt install gnome-boxes

Boxes’ı kurduktan sonra programı başlatmanız gerekir. Ardından, pencerenin sol üst köşesinde gördüğünüz “ + ” işaretine tıklayın ve ardından aşağıdaki resimde gösterildiği gibi “ İşletim Sistemi İndir ” seçeneğine tıklayın .

Bu seçenek, görüntü dosyasını doğrudan indirmenize ve ardından yüklemeye devam etmenize olanak tanır.

Yapmanız gereken tek şey “GNOME” u aramaktır ve Nightly versiyonunu bulmalısınız. Bu versiyon, geliştirmede en son ve en büyük GNOME sürümünü denemenizi sağlayacaktır.

Üzerine tıkladığınızda, indirme işlemi başlamalı ve bir ilerleme çubuğu görünecektir. Tamamlandığında, gerekirse yapılandırmayı özelleştirmenizi isteyecek ve aşağıda gösterildiği gibi sanal makineyi oluşturmanıza izin verecektir. Mevcut sistem kaynaklarınıza bağlı olarak kaynak tahsisini özelleştirebilirsiniz, ancak varsayılan ayarlarla gitmekte daha faydalı olacaktır.

Oluştur ” a tıklayın ve GNOME OS kurulumunu doğrudan başlatacaktır:

Mevcut sürümü seçin ve devam edin. Ardından, diski seçmeniz (olduğu gibi saklamanız) ve ardından tüm dosyalarınızı ve uygulamalarınızı silmeyi kabul etmeniz gerekecektir (yerel bilgisayarınızdan hiçbir şey silmeyecektir).

Şimdi, basitçe diski biçimlendirecek ve kuracaktır. işlem tamamlandığında sizden yeniden başlatmanızı isteyecek ve bunu yaptığınızda, GNOME OS’nin kurulu olduğunu göreceksiniz.

Herhangi bir Linux dağıtımının yapacağı gibi yüklenir ve sizden kullanıcı adı ve şifre dahil olmak üzere birkaç şey ayarlamanızı ister. Ve yeni Gnome masaüstü deneyimlemek için karşınızda hazır olarak beklemektedir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.