GNOME 40’ın En İyi En Yeni Özellikleri

Özgür yazılım projesinde çalışanlar, masaüstünün geleceği için yenilenmiş bir vizyona sahip olduklarından, sürüm numarası değişikliği de biraz semboliktir ve bu sürüm, bunu gerçekleştirmeye yönelik ilk kesin adımdır.

Sizi boş bir masaüstü selamlamak yerine, GNOME 40 varsayılan olarak yeniden tasarlanmış Faaliyetlere genel bakışı gösterir . Bu sizi üretkenlik için hazırlar ve yeni düzeni öğrenmenize yardımcı olur.

Sürükle ve bırak yoluyla tamamen özelleştirilebilir olan uygulama başlatıcısı, yatay sayfalamayı destekler.

GNOME 40’ta çalışma alanı değiştirici ve Çubuk’taki öğelerin ‘etkin’ durumları dahil olmak üzere birçok yuvarlatılmış köşe göreceksiniz . Ayrıca Sistem Monitörü , Karakterler ve Nautilus dahil olmak üzere birçok temel GNOME uygulamasında yeni yuvarlatılmış alt köşeler bulacaksınız .

Diğer görsel ince ayarlar arasında GTK 3 ve GTK 4 uygulamalarındaki daha büyük kaydırma çubukları; uygulama başlatıcıdaki kısaltılmış uygulama adlarının üzerine fareyle gelindiğinde genişletilerek gösterilmesi; pencere seçiciye uygulama simgelerinin eklenmesi; ve uygulamalara odaklanırken üst çubuktan ‘uygulama menüsü okunun’ kaldırılması gibi detaylar sayılabilir.

Üç parmakla sola veya sağa kaydırma, çalışma alanları arasında hareket ederken, üç parmakla yukarı itme Genel Bakış’a girer ve itmeye devam ederseniz uygulama başlatıcıyı genişletir.

GNOME’un Hava Durumu aracı, Linux masaüstü bilgisayarlar için en iyi hava durumu uygulamalarından biridir. Uygulama, eskisinden daha fazla tahmin bilgisini, daha net bir şekilde aktaran çarpıcı bir tasarımla GNOME 40 için tamamen yenilenmiştir.

GNOME Maps 40, Wikipedia, OpenStreetMap ve diğerlerinden toplanan bilgileri kullanarak belirli bir konum veya yerel ayar için ilgili bilgileri gösteren ‘yer balonlarının’ görünümünü yenileyerek yeni bir çığır açıyor. Yenilenen yer balonları mobil cihazlarda da iyi çalışıyor .

Kısacası, GNOME 40 yinelemeli bir yükseltmeden daha fazlasıdır. Güncelleme, bir dizi sorunu ve pürüzlü noktaları gidererek, ‘dikkat dağıtıcı olmayan’ bir masaüstü sağlama hedefine incelik katıyor.

Yazının orijinalini ve daha fazlasını okumak için buraya tıklayın.