Firefox Görev Yöneticisi Nasıl Kullanılır (RAM ve CPU Yiyen sekmeleri bulmak)

Firefox, Linux kullanıcıları arasında popüler bir tarayıcıdır demek mübalağa olmayacaktır. Çeşitli Linux dağıtımlarında da öntanımlı web tarayıcısı olarak gelmesinden de bunu anlayabiliriz.

Diğer birçok özelliğin yanı sıra, Firefox kendi başına bir görev yöneticisi sağlar. Peki bu görev yöneticisini kullanmak bize ne sağlayacak?

Sisteminizin çok fazla RAM veya CPU aldığını varsayalım. Glances gibi bir sistem kaynağı takip yazılımı kullanıyorsanız, bu gibi araçların açık sekmeleri veya uzantıları ayırt edemediğini fark edeceksiniz.

Genellikle, her bir Firefox sekmesi Web İçeriği olarak görüntülenir . Bazı Firefox işlemlerinin soruna neden olduğunu görebilirsiniz, ancak bu, hangi sekme veya uzantı olduğunu doğru bir şekilde belirlemenin bir yolu değildir.

İşte, Firefox görev yöneticisini kullanabileceğiniz yer burasıdır. Bu yazıda nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz.

Firefox Görev Yöneticisi

Firefox Görev Yöneticisi ile, sistem kaynaklarını tüketen tüm sekmeleri, izleyicileri ve eklentileri listeleyebileceksiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, sekmenin adını, türünü (sekme veya eklenti), enerji etkisini ve tüketilen belleği kolayca keşfedebilirsiniz.

Her şey gayet açıklamalı olsa da, enerji etkisi CPU kullanımına atıfta bulunur ve bir Dizüstü Bilgisayar kullanıyorsanız, pilinizi neyin daha hızlı tüketeceğini anlamak için iyi bir yoldur.

Firefox’ta Görev Yöneticisine erişin

Şaşırtıcı bir şekilde, görev yöneticisi için Firefox ‘ta klavye kısayolu bulunmuyor .

Firefox Görev Yöneticisini hızlı bir şekilde başlatmak için, adres çubuğuna ” about: performance ” yazabilirsiniz . Alternatif olarak, menü simgesine tıklayabilir ve ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ” Diğer ” seçeneklerine gidebilirsiniz . Ardından, ” Görev Yöneticisi ” ni seçmek için üzerine tıklamanız yeterli.

Firefox görev yöneticisini kullanma

Bir kez çalıştıktan sonra, kaynak kullanımını kontrol edebilir, izleyicileri ve kullanımını görmek için sekmeleri genişletebilir ve aşağıdaki ekran görüntüsünde vurgulandığı gibi sekmeleri hemen kapatmayı seçebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.